Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā 0 °C
Daļēji saulains
Trešdiena, 26. februāris
Mētra, Evelīna, Aurēlija

Andis Sedlenieks

Atbilstīgi prognozēm(1)

Nupat uzskatāmi piepildījās atsevišķu analītiķu jau labu laiku iepriekš izteiktās prognozes, ka gadījumā, ja ASV Demokrātiskās partijas priekšvēlēšanās pārsvaru sāks gūt partijas vadībai netīkamais Bērnijs Sanderss, ir gaidāma šī politiķa publiska ieskaitīšana Krievijas aģentu sarakstā.

Vai lidot būs dārgāk?(31)

Eiropas Komisijas iecere aplikt ar jūtamu nodokli aviācijas degvielu raisījusi asus strīdus. Skeptiķi norāda, ka tas vis nenozīmēs izmešu samazināšanu atmosfērā, bet gan tikai aviobiļešu sadārdzināšanos, radot papildu izdevumus aviopasažieriem.

Spriedze iekšpolitiskai lietošanai?(3)

Pēc tam kad Maskavā bez panākumiem noslēdzās Turcijas un Krievijas sarunas par risinājumu meklēšanu konfliktam Sīrijas Idlibas provincē, Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans pavēstīja par gatavību sākt militāru operāciju pret Sīrijas valdības karaspēku.

ASV nezaudē cerības apsteigt Huawei(5)

Nesen – janvāra beigās – vispirms Lielbritānija, bet dienu vēlāk Eiropas Komisija (EK) pieņēma lēmumus ierobežot, taču pilnībā neaizliegt Ķīnas informācijas tehnoloģiju giganta Huawei ražotā aprīkojuma izmantošanu piektās paaudzes jeb 5G mobilo tīklu izveidē.

Kurš stāsies pretī Trampam?(21)

ASV Demokrātiskās partijas biedri un atbalstītāji sākuši izvēlēties politiķi, kurš gada nogalē cīnīsies ar pašreizējo prezidentu Donaldu Trampu par tiesībām nākamos četrus gadus atrasties pie ASV stūres.

Tā arī nepienākušās vēstures beigas(19)

Vācijas federālās zemes Bavārijas galvaspilsētā Minhenē šodien sākas 56. Minhenes drošības konference, kas tradicionāli, un it īpaši rietumvalstīs, tiek uzskatīta par nozīmīgu notikumu starptautiskajā politikā.

Berlīnes kurss(5)

Eiropas Savienības vadošo valsti Vāciju satricinājuši uzreiz divi ļoti nopietni iekšpolitiskie skandāli, kuru sekas var ietekmēt ne tikai procesus Vācijas iekšpolitikā, bet arī visas ES kopējo politiku.

Nolemts atkārtotai ievēlēšanai(6)

Amerikas Savienoto Valstu Senātā ar prognozējamu iznākumu šonedēļ noslēdzās mēģinājums sākt impīčmentu pret ASV prezidentu Donaldu Trampu. Vienlaikus prezidenta attaisnošana Senātā ir tikai viena no pazīmēm, kura liecina – pagaidām Tramps ir pārliecinošs šā gada 3. novembrī gaidāmo ASV prezidenta vēlēšanu favorīts.

Krievijas un Baltkrievijas naftas "karš"(19)

Kārtējais konflikts starp Krieviju un Baltkrieviju par Krievijas energoresursu piegāžu cenām šoreiz ir izrādījies ievērojami dramatiskāks nekā iepriekšējās domstarpības. Kāds būs konflikta iznākums, pagaidām vēl nav skaidrs, tomēr viens no nākotnes scenārijiem varētu būt naftas piegāžu Baltkrievijai diversifikācija, kas paver iespējas arī Latvijai.

Darījums bez perspektīvas(2)

Pagājušajā nedēļā ASV prezidents Donalds Tramps publiskoja savu Izraēlas un palestīniešu miera plānu (tā politisko daļu), kuru pats nodēvēja par gadsimta darījumu. Iespēja, ka gadsimta darījums tiks īstenots, gan ir atklāti niecīga, tomēr plāna esamība sola īstermiņa dividendes tā autoriem.

Ar armiju pret vīrusu(15)

Āzijas lielvalsts Ķīna jau kārtējo reizi kļuvusi par jaunas un nāvējošas infekcijas slimības – koronavīrusa 2019-nCoV – uzliesmojuma vietu. Neraugoties uz vērienīgiem saslimstības ierobežošanas pasākumiem, joprojām pastāv bažas par iespējamu epidēmijas vai pat pandēmijas sākšanos, un raisās arī diskusijas, vai tiek reaģēts pietiekami ātri un darīts gana daudz šādu situāciju novēršanai.

Davosa un ekoloģiskā globalizācija(6)

Nupat Šveices kūrortpilsētā Davosā tika aizvadīts kārtējais ikgadējais Pasaules ekonomikas forums (PEF), kura oficiālā dienaskārtība bija veltīta galvenokārt ar klimata pārmaiņām saistītiem jautājumiem. Pie kam mērogos, kurus nav iespējams nodēvēt citādi kā par ekoloģiskās globalizācijas aktivizēšanu.

Pirmais uzaicinājums(9)

Pretrunīgas reakcijas un vērtējumus izraisījis Krievijas prezidenta Vladimira Putina pagājušajā nedēļā Pasaules holokausta forumā Jeruzalemē izteiktais aicinājums šā gada laikā sarīkot ANO Drošības padomes piecu pastāvīgo dalībvalstu līderu samitu.

Politika, modernās tehnoloģijas un ilgtspējība(1)

Vācijas konferenču tūrisma industrijas pārstāvji uzskata nozares perspektīvas Eiropā par labām, lai gan arī norāda uz problēmām un izaicinājumiem, ar kuriem jau patlaban nākas un arī nākotnē nāksies sastapties pasākumu rīkotājiem.

Krievija mainās no augšas(29)

Savās ikgadējās uzrunās Federālajai sapulcei – Krievijas parlamenta abu palātu deputātu, kā arī valsts augstāko amatpersonu kopīgai sanāksmei – Krievijas prezidents parasti paziņo par valsts attīstības tuvāko gadu prioritātēm. Ņemot vērā gan to, ka Krievija ir izteikti prezidentāla valsts, gan Putina personisko varu, kas jūtami pārsniedz likumā noteiktās robežas, šīs uzrunas tradicionāli tiek uzskatītas par vienu no šīs valsts iekšpolitiskās dzīves galvenajiem, bet bieži vien arī pašu galveno notikumu visā gadā.

Attiecību "kā vienmēr" šoreiz nebūs?(2)

Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko tā vietā, lai padziļinātu ekonomisko un arī politisko integrāciju ar Krieviju, tomēr ir izšķīries cīnīties par varas un rīcības brīvības saglabāšanu.

Klavieru noskaņošana(4)

Vašingtonā šā gada 15. janvārī ASV prezidents Donalds Tramps un Ķīnas vicepremjers Liu He parakstīja tā dēvēto pirmās fāzes tirdzniecības vienošanos starp abām lielvalstīm. ASV šī vienošanās tiek uzskatīta par ievērojamu Trampa administrācijas sasniegumu, lai gan drīzāk tā ir tikai sava veida klavieru noskaņošana pirms turpmākajām cīņām.

Globālās autoindustrijas palēnināšanās(24)

Aizvadītajā, 2019. gadā pasaule piedzīvojusi 11 gados lielāko jaunu vieglo automašīnu pārdošanas kritumu – par 4%. To aprēķinājusi aģentūra Fitch. Tāpat aģentūras eksperti uzskata, ka šogad autoražotāju problēmas turpinās pieaugt, un šis fakts būtiski ietekmēs arī visas pasaules iekšzemes kopprodukta (IKP) izaugsmes rādītājus.

Krievijā sākas politiskās sistēmas reformēšana(17)

Krievijā par pārsteigumu kļuvusi Valsts prezidenta Vladimira Putina ikgadējā uzruna Federālajā sapulcē, kuras laikā tika paziņots par vērienīgiem pasākumiem nabadzības mazināšanā, kā arī par plāniem mainīt Krievijas konstitūciju.

Bez jūtamiem panākumiem(5)

Maskavā bez īpašiem sasniegumiem noslēgusies Turcijas un Krievijas organizētā Lībijas pilsoņu kara abu nozīmīgāko iesaistīto pušu tikšanās. Lai arī abas konkurējošās valdības parakstīja vienošanos par pamieru, savu parakstu zem dokumenta atteicās atstāt vienas no karojošajām pusēm līderis, feldmaršals Halifa Haftars.

Ukrainas un Krievijas kompromiss(1)

Starp Krieviju un Ukrainu panākto vienošanos par gāzes tranzīta saglabāšanu eksperti vērtē kā abpusēji izdevīgu kompromisu.

Stratēģiski nepārdomāts?(14)

Gada sākumā pēc ASV prezidenta Donalda Trampa rīkojuma aviācijas uzlidojumā Irākas galvaspilsētā Bagdādē tika nogalināts Irānas Revolucionārās gvardes vienības Kudsas spēki komandieris ģenerālmajors Kasems Sulejmani. Vienlaikus šis solis ilgtermiņā var novest pie ASV ietekmes Tuvo Austrumu reģionā ievērojamas samazināšanās.

Eiropa grūtas izvēles priekšā(17)

Eiropas valstis šobrīd atrodas grūtas ģeopolitiskās izvēles priekšā. It īpaši kontinentālajā Eiropā pastāv spēcīga vēlme atgūt globālas nozīmes ģeopolitiskā spēlētāja statusu, taču arī pretdarbība ir ļoti nopietna.

Stiprina Krievijas un Ķīnas sadarbību(2)

Šā gada decembrī tika atklāts pirmais Krieviju un Ķīnu savienojošais gāzesvads Sibīrijas spēks. Tā dēvētā ietvara vienošanās par Krievijas gāzes piegādēm Ķīnai starp abām valstīm tika noslēgta jau 2009. gadā, tomēr vienošanās par Sibīrijas spēka – gāzesvada no Čajandinas atradnes Jakutijas (Sahas) Republikā un Koviktinas atradnes Krievijas Irkutskas apgabalā līdz Krievijas un Ķīnas robežpilsētai Blagoveščenskai – būvniecību tika panākta tikai 2014. gada maijā, bet uzreiz pēc tam arī sākās būvdarbi.

Garantēto tirgu jautājums(13)

Krievijas prezidenta Vladimira Putina izteikumi gada noslēguma preses konferencē, kā arī virkne pēdējā laikā spertu šīs valsts diplomātisko soļu uzskatāmi liecina, ka Maskava globālās ģeopolitiskās konfrontācijas ietvaros no pamatā aizsardzības pozīcijām pāriet pretuzbrukumā.