Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Andis Sedlenieks

Amerikāņu protesti(26)

Turpina vērsties plašumā ASV jau nedēļu ilgstošie protesti, kurus izraisīja afroamerikāņa Džordža Floida nāve aizturēšanas laikā Minesotas pavalsts galvaspilsētā Mineapolē.

Atvērto debesu slēgšana(3)

ASV prezidenta Donalda Trampa paziņojums par Savienoto Valstu izstāšanos no Atvērto debesu līguma nebija pirmais šāda veida solis, un, situācijai šajā virzienā turpinot attīstīties, lielākā cietēja no tā ir un būs Eiropa.

Vecās Eiropas klusā sacelšanās?(23)

Nedēļas sākumā ar interesantiem un, ļoti ticams, visas Eiropas nākotnei nozīmīgiem paziņojumiem nāca klajā Eiropas Savienības (ES) augstais pārstāvis ārlietās un drošības politikas jautājumos Žuzeps Borels.

Iemesli mainīties(12)

Koronavīrusa pandēmijas dēļ slēgtās robežas un citi ierobežojumi lielam skaitam pasaules valstu liek nonākt pie secinājuma, ka izslavētais brīvais tirgus ne tuvu nav instruments, kas būtu efektīvs krīzes situācijās un sabiedriski nozīmīgās jomās.

Desants uz Mēness(6)

ASV prezidents Donalds Tramps aktīvi virza kosmosa apguves plānus, tostarp solot atkārtotu amerikāņu astronautu izkāpšanu uz Mēness jau 2024. gadā. Cik reāla ir šo ieceru īstenošanās, kādi ir ASV kosmisko programmu ilgtermiņa mērķi, un cik nopietna šajā ziņā ir starptautiskā konkurence?

Apvienotās Eiropas glābšanas mēģinājums(10)

Pirms dažām dienām abu Eiropas Savienības (ES) vadošo valstu Vācijas un Francijas līderi – attiecīgi Vācijas kanclere Angela Merkele un Francijas prezidents Emanuels Makrons – nāca klajā ar aicinājumu izveidot 500 miljardu eiro lielu Eiropas ekonomikas atveseļošanas fondu.

Atbilžu nebūs?(14)

Donalds Tramps un viņa atbalstītāji ir sākuši virzīt procesu, kas jau iedēvēts par Obamageitu un kura ietvaros bijušie ASV prezidents Baraks Obama un viceprezidents, šobrīd pretendents uz prezidenta amatu no demokrātu rindām Džo Baidens tiek vainoti valsts nozieguma izdarīšanā.

Mūsdienu "kara suņu" atgriešanās?(7)

Nesen notikušais neveiksmīgais mēģinājums ar algotņu palīdzību panākt Venecuēlas prezidenta Nikolasa Maduro gāšanu liek gan atcerēties pusgadsimtu seno šīs profesijas renesansi, gan uzdot jautājumu: vai nevar gadīties, ka "veiksmes karavīru" pakalpojumi atkal kļūst pieprasīti?

Atbildības par Covid-19 akts(24)

Gadījumā, ja tiks apstiprināts ASV senatoru – republikāņu – ierosinātais likumprojekts Atbildības par Covid-19 akts (The Covid-19 Accountability Act), tad tas pat optimistiskākā notikumu attīstības scenārija gadījumā ar augstu ticamības pakāpi nozīmēs jauna un pilnvērtīga aukstā kara sākšanos.

Vai infrastruktūras projekti glābs ekonomiku?(3)

Neraugoties uz Covid-19 pandēmijas izraisīto ekonomikas lejupslīdi, Krievija neplāno atteikties no vērienīgo nacionālo projektu īstenošanas, it īpaši infrastruktūras jomā.

Birokrātijas efekts(20)

Pandēmija Krievijā ir novedusi pie šīs valsts prezidenta Vladimira Putina popularitātes mazināšanās, tostarp atsevišķas aptaujas rāda, ka atbalsts šīs valsts līderim, kas vēl nesen pārsniedza 80%, šobrīd ir noslīdējis jau zem 60%.

Nepieskatīti debesīs(12)

Pagājušajā sestdienā testa lidojuma laikā pazudušais Latvijas vadošā bezpilota lidaparātu ražotāja UAV Factory drons ir labs atgādinājums, ka daudzviet pasaulē bieži notiek dronu, tai skaitā brīvsolī devušos lidaparātu, izraisīti incidenti. Cīnīties pret tiem tiek mēģināts ar ierobežojumiem un sodiem.

Balkāni iezīmē kopējo situāciju(6)

Videokonferences režīmā 6. maijā notikušais samits Eiropas Savienība (ES) – Balkāni neviesa skaidrību par reģiona valstu iespējām pievienoties ES, galvenais uzsvars tika likts uz ES finanšu atbalstu Balkānu ekonomikām cīņai ar Covid-19 pandēmiju un tās sekām.

Jau tiek apspriestas 6G ieviešanas iespējas(5)

Tikmēr, kamēr piektās paaudzes jeb 5G bezvadu datu pārvades risinājumu ieviešana vēl atrodas sākuma stadijā, daudzviet pasaulē jau tiek domāts par nākamās, sestās paaudzes jeb 6G standartiem.

Pēc Panamas parauga?(12)

Pasaules uzmanības centrā atkal nonākusi Venecuēla, kur šajās dienās centās iekļūt vairāki desmiti neskaidras pakļautības kaujinieku, ieskaitot vismaz divus ASV pilsoņus.

Ziemeļkorejas troņa pretendenti(2)

Pēdējās nedēļās starptautiskās politikas analītiķu uzmanības centrā kārtējo reizi nonācis Ziemeļkorejas maršala Kima Čen Una vārds, izskanot aizdomām par viņa nāvi vai vismaz ļoti slikto veselības stāvokli. Lai gan oficiālos paziņojumos tiek uzsvērts, ka šīs aizdomas ir ievērojami pārspīlētas, jautājums par to, kas Ziemeļkorejas līdera nāves gadījumā mantos viņa varu, nekļūst mazāk interesants.

Digitāli parlamentāra slepenā operācija(5)

Ieceri, kas pagaidām bez īpašiem rezultātiem tiek apspriesta Eiropas Savienībā (ES), – par starptautisko, pamatā ASV izcelsmes informācijas tehnoloģiju kompāniju aplikšanu ar tā dēvēto digitālo nodokli – operatīvi un bez lielas uzmanības piesaistīšanas ir realizējusi Indija.

Nolemti pārmaiņām?(5)

Sabiedriskās domas aptauju veicēju dati liecina, ka pandēmija vairākumā Eiropas valstu ir jūtami ietekmējusi labējo un par populistiskām dēvēto partiju un politiķu popularitāti – atbalsts šiem politiskajiem spēkiem samazinās, pie kam daudzviet ļoti jūtami.

Starts ierobežojumu atcelšanai – par un pret(11)

Uzreiz vairākas Eiropas valstis sākušas pakāpeniski mazināt Covid-19 pandēmijas dēļ noteiktos ierobežojumus, lai gan epidemiologiem nav vienota viedokļa par šādu soli un tā sekām. Taču šajā gadījumā tam pamatā ir arī ekonomiski un nereti pat politiski apsvērumi.

Staigāšana pa plānu ledu(7)

Pēdējo nedēļu laikā publiskajā telpā uzmanību kārtējo reizi piesaistīja Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko, dodot vairākus simboliski aizmiglotus mājienus, ka Krievija vēlas izmantot situāciju ar Covid-19 pandēmiju, lai sarīkotu faktisku Baltkrievijas anšlusu.

Digitālās ekonomikas saskaitīšana

Digitālās ekonomikas aizvien pieaugošā loma globālajā tautsaimniecībā liek pievērsties jautājumam par jaunas ekonomiskās attīstības uzskaites sistēmas izveidi, lai jauno sistēmu ieviestu novecojušā iekšzemes kopprodukta (IKP) kritērija vietā.

Vienotības meklēšana(22)

Ceturtdien gaidāmā Eiropas Savienības (ES) līderu videosamita priekšvakarā Francijas prezidents Emanuels Makrons sniedza plašu interviju izdevumam Financial Time, kurā uzsvēra nepieciešamību apvienotajai Eiropai izlemt, kas tā īsti ir – ekonomisks (tirgus, citējot Makronu) vai politisks projekts.

Būs jānovērš bezdarbs un nabadzība(14)

Pasaules vadošo investīciju banku un finanšu institūciju analītiķi pauž vienotu viedokli, ka recesija, kurā šobrīd ieslīgst globālā ekonomika, lai arī ir strauja, tomēr nebūs ilga.

Izlabot iepriekš pieļautās kļūdas(5)

Koronavīrusa izraisītā Covid-19 pandēmija ir ievērojami paātrinājusi daudzu līdzšinējo dogmu un postulātu pārvērtēšanu, tas nozīmē – pasaule pēc pandēmijas pārvarēšanas vairāk nekad nebūs tāda pati kā līdz Covid-19. Vienlaikus šāda pārvērtēšana nozīmē gan perspektīvas, gan arī ievērojamus riskus.

Vainīgo meklēšana(15)

Ronalds Džonsons, ASV Senāta Iekšzemes drošības un valsts pārvaldes komitejas priekšsēdētājs, paziņoja, ka komiteja sāk izmeklēšanu par jaunā koronavīrusa parādīšanās un izplatības cēloņiem, kā arī par Ķīnas un Pasaules Veselības organizācijas (PVO) lomu, slēpjot faktus par vīrusu. ​

Globālais ciemats nekur nepazudīs(18)

Koronavīrusa raisītā Covid-19 pandēmija ir paātrinājusi daudzas jau iepriekš pastāvējušas starptautiskās politikas un ekonomikas tendences, tajā skaitā virzību uz atteikšanos no Rietumu virzītā liberālās globalizācijas modeļa.

Distancētā balsošana(1)

Nedēļas sākumā Polijas Seims (parlamenta apakšpalāta) atbalstīja likumprojektu, kas paredz noteikt balsošanu pa pastu jeb distancēto balsošanu par vienīgo balsošanas veidu 10. maijā ieplānotajās valsts prezidenta vēlēšanās. Šis likumprojekts gan vēl jāatbalsta arī Senātā (parlamenta augšpalātā), kur gaidāmas asas diskusijas.

Laiks savā ziņā ir pagriezts atpakaļ(8)

Pastāv iespēja, ka Covid-19 pandēmijai, neraugoties uz tās izraisītajām globāla mēroga negatīvajām sekām, it īpaši tautsaimniecībai, stratēģiski var izrādīties arī nosacīti pozitīvs efekts.