Laika ziņas
Šodien
Smidzinošs lietus

Andis Sedlenieks

Irānas tirgus pārmaiņu vējos

ASV prezidenta Donalda Trampa lēmums par izstāšanos no tā dēvētās kodolvienošanās ar Irānu, kā arī paziņojums par jaunām sankcijām pret Irānu, kuras stāsies spēkā divos posmos – attiecīgi 6. augustā un 4. novembrī –, liek vairākumam ārvalstu uzņēmumu pamest Irānas tirgu. Izņēmums ir tikai Ķīnas un Krievijas kompānijas, no kurām lielākā daļa ne tikai negrasās aiziet no Irānas, bet pat plāno paplašināt savu darbību šajā valstī.

Eksperts: Ģimenes ārstu ieguldījumam kopējā veselības aprūpē vajadzētu būt ap 80%(2)

"Tieši ģimenes ārsti ir tie medicīnas darbinieki, kuri visvairāk komunicē ar pacientiem, kuri vislabāk zina pacientu vajadzības, un viņi arī ir tie, kuriem pacienti uzticas visvairāk," sarunā ar Andi Sedlenieku par veselības aprūpes ekonomiku, ceļiem, kā panākt kvalitatīvas pārmaiņas veselības aprūpē, un atklātas diskusijas nepieciešamību par šiem jautājumiem stāsta Portugāles ekonomists profesors Fransīšks Nunu Rošu-Gonsālvešs.

Paralēlās pasaules(2)

Kamēr rietumvalstu uzmanība iepriekšējās nedēļas beigās bija piesaistīta tā dēvētā liela septiņnieka jeb septiņu grupas (G7) valstu līderu samitam Kanādā, pārējā pasaulē daudz vairāk uzmanības piesaistīja cita, Šanhajas sadarbības organizācijas (ŠSO) līderu tikšanās Ķīnā, kas risinājās paralēli G7 līderu sarunām.

Spānijas politiskā zemestrīce(8)

Bez īpašas ievērības šajās dienās tika atstāts unikāls notikums Spānijas iekšpolitikā – pirmoreiz mūsdienu demokrātiskās Spānijas vēsturē, kas ilgst jau vairāk nekā četrus gadu desmitus, valsts parlaments nobalsoja par neuzticības izteikšanu Spānijas valdībai.

Polija ceļā uz enerģētisko neatkarību(16)

Nesen – maija beigās – Polijas gāzes piegāžu operators Gaz System paziņoja, ka Polijas un Dānijas gāzes pārvades uzņēmumi parakstījuši vienošanos ar Eiropas Savienības (ES) Inovāciju un tīklu pārvaldi, pazīstamu arī kā INEA, par gāzesvada Baltic Pipe līdzfinansēšanu.

Samits kā indikators(7)

Nedēļas nogalē Kanādā tiks aizvadīts tā dēvētā lielā septiņnieka jeb G7 valstu vadītāju samits, par kuru pastāv bažas, ka pretrunu starp ASV un pārējām G7 valstīm dēļ samits izvērsīsies par savstarpējo attiecību skaidrošanu un paliks bez tradicionālā noslēguma paziņojuma.

Mākslīgais intelekts jau ir šeit, tas ir mūsu ikdienā(29)

Par mākslīgo intelektu, digitālo revolūciju un Latvijas vietu ceļā pretim digitālajai nākotnei – ar Microsoft publiskā sektora ģenerālmenedžeri Centrālajā un Austrumeiropā (General Manager for the Public Sector division for Central and Eastern Europe) Kostas Loukas sarunājas Andis Sedlenieks.

Kauliņi ir mesti. Polija spēlē savu spēli(21)

Nedēļas sākumā Polija oficiāli aicināja ASV patstāvīgi izvietot tās bruņotos spēkus Polijas teritorijā, solot segt izmaksas līdz divu miljardu dolāru apmērā. Aicinājums ar šādu piedāvājumu tika nosūtīts uzreiz vairākām Savienoto Valstu struktūrām ar ASV Kongresu priekšgalā.

Indijas grūtā izvēle(5)

Indijas centieni diversificēt ieroču un bruņojuma iegādi, kā arī iegūt savā rīcībā jaunākās militārās tehnoloģijas un pārcelt bruņojuma ražotnes uz savu teritoriju, ir kļuvuši par sava veida simbolu Ņūdeli aizvien pieaugošajam nozīmīgumam pasaules ģeopolitiskajā kartē.

Sarunas tirdzniecības kara vietā(4)

Pagājušās nedēļas nogalē pasaulē ar atvieglojumu tika uztverta ziņa, ka abas pasaules lielākās ekonomikas ASV un Ķīna panākušas vienošanos par savstarpējā tirdzniecības kara nepieļaušanu. Vienošanās paredz, ka domstarpības tiks risinātas turpmāko sarunu gaitā.

Militārpersonas tiešumā(14)

Vizītē Krievijā Bulgārijas prezidents Rumens Radevs šajās dienās aktīvi aicināja Krieviju atgriezties pie gāzesvada uz Bulgāriju pa Melno jūru būvniecības, kā arī atjaunot citus kopīgos enerģētikas projektus.

Ēnas pār Singapūras tikšanos(9)

Ziemeļkoreja sākusi šaubīties par tikšanās lietderību ar ASV līderiem, turklāt šādām šaubām, raugoties no Phenjanas pozīcijām, ir gana daudz iemeslu.

Jaunais zīda ceļš nostiprinās(1)

Eirāzijas Attīstības banka (EAB) nesen publiskoja ziņojumu Zīda ceļa transporta koridori: kravu plūsmas caur Eirāzijas Ekonomisko savienību (EES) izaugsmes potenciāls. Galvenā ziņojuma daļa veltīta Ķīnas kravu tranzītam pa dzelzceļu caur EES uz Eiropas Savienības (ES) valstīm un pretējā virzienā. Par Zīda ceļu šajā gadījumā tiek dēvēts Ķīnas megaprojekts Viena josla – viens ceļš (One Belt One Road, OBOR), kura ietvaros visi kravu pārvadājumi pa dzelzceļu starp Ķīnu un ES notiek vai nu pa maršrutiem tieši no Ķīnas caur Krieviju un/vai Baltkrieviju, vai arī no Ķīnas caur Kazahstānu, Krieviju un/vai Baltkrieviju.

Bez sinjora Silvio(3)

Bez īpašas ievērības uz globālo notikumu fona atstāts fakts, ka Itālijas vēl 4. martā ievēlētie parlamentārieši pēdējā brīdī tomēr spēja novērst atkārtotas vēlēšanas un konceptuāli vienoties par jaunas valdības izveidi.

Trampa gājiens uz visu banku?(19)

Aizvadītās nedēļas galvenais notikums starptautiskajā politikā, protams, bija ASV prezidenta Donalda Trampa paziņojums par Savienoto Valstu izstāšanos no tā dēvētās Irānas kodolvienošanās.

Ģeopolitiskais objekts Eiropa(9)

Viena no aprīļa nogales lielākajām starptautiskās politikas intrigām bija – vai Eiropas Savienības (ES) visaugstākā ranga desantam – Francijas prezidentam Emanuelam Makronam un Vācijas kanclerei Angelai Merkelei – izdosies pārliecināt ASV prezidentu Donaldu Trampu atteikties no kodolvienošanās ar Irānu pārtraukšanas, kā arī no ekonomiskā protekcionisma attiecībā pret ES.

Sankciju apburtais loks(7)

Šopavasar aprīlī ASV Finanšu departamenta (ministrijas) Ārvalstu aktīvu kontroles birojs (Office of Foreign Assets Control, OFAC) paplašināja to Krievijas pilsoņu sarakstu, kuriem noteikti ierobežojumi ekonomiskajai sadarbībai ar ASV, tas nozīmē arī ekonomiskās sankcijas pret tiem citu valstu uzņēmumiem un privātpersonām, kas sadarbosies ar sankciju saraksta dalībniekiem.

Bez sadarbības ar mediķiem risinājumu nebūs

Par finansējumu veselības aprūpei, nelielu valstu iespējām ietekmēt lielu starptautisko organizāciju lēmumus un latviešu viesmīlību ar Pasaules Medicīnas asociācijas (World Medical Association, WMA) padomes priekšsēdētāju Dr. Ardisu Dī Hovenu sarunājas Andis Sedlenieks

Ēna pār kodolvienošanos(3)

Izraēlas izlūkdienestu rīcībā nonākušie dokumenti, kas liecina, ka Irānā ir pastāvējusi militāra kodolprogramma, ievērojami palielina jau tāpat ticamo iespēju, ka ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija 12. maijā pieņems lēmumus izstāties no kodolvienošanās ar Teherānu.

Lielā Osmana atgriešanās(7)

Aprīļa otrajā pusē bez īpašas ievērības tika atstāts Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana lēmums par valsts prezidenta un parlamenta ārkārtas vēlēšanu rīkošanu 24. jūnijā. Kā piebilda Erdogans, pēc šīm vēlēšanām Turciju gaida jauns laikmets.

Iekšpolitiskā revolūcija(3)

Tikai septiņas dienas pēc ievēlēšanas par Armēnijas premjerministru no šī amata masu protestu dēļ atkāpās šīs valsts eksprezidents Seržs Sargsjans. Protestiem draudot kļūt nekontrolējamiem, valsts ilggadējais vadītājs ļoti ticamo sadursmju vietā izvēlējās demisiju.

Jauns prezidents – veca politika?(2)

Pēc gandrīz sešdesmit gadiem par Kubas prezidentu beidzot ir kļuvis cilvēks, kura uzvārds nav Kastro – šo amatu turpmāk ieņems Kubas Komunistiskās partijas (KKP) politbiroja loceklis, līdzšinējais valsts pirmais viceprezidents Migels Diass-Kanels. Vienlaikus domājams, ka vismaz tuvākajā nākotnē nekādas būtiskas pārmaiņas salā nav gaidāmas.

Paziņojumi un realitāte(21)

Iepriekšējās nedēļas nogalē ASV un vēl divas rietumvalstis – Lielbritānija un Francija – tomēr izšķīrās veikt ierobežotu raķešu uzbrukumu tiem Sīrijas objektiem, kas, kā uzskata Rietumos, ir iesaistīti Sīrijas ķīmisko ieroču programmā.

Jāturpina attīstīt Ziemeļvalstu un Baltijas valstu sadarbība. Saruna ar Norvēģijas vēstnieku Latvijā(3)

"Ziemeļvalstu un Baltijas valstu sadarbību, kas šobrīd ir ciešāka un daudz svarīgāka nekā jebkad agrāk, nešaubīgi ir vērts pieminēt atsevišķi." Par Viņa Karaliskās Augstības Norvēģijas kroņprinča Hokona un Viņas Karaliskās Augstības kroņprinceses Metes Māritas gaidāmo ierašanos Latvijā, kā arī abu valstu politiskajām un ekonomiskajām attiecībām ar Steinaru Ēgilu Hāgenu, Norvēģijas Karalistes ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā, sarunājas Andis Sedlenieks.

Kārtējais mērķis, kas attaisno līdzekļus?(35)

Pēdējās dienās plašu starptautisku rezonansi izraisījis kārtējais paziņojums par Sīrijas valdības spēku ķīmisko uzbrukumu, šoreiz Dūmas pilsētai, un ASV prezidenta Donalda Trampa solījumi dot atbildes triecienu, pat neraugoties uz atklātas konfrontācijas riskiem ar Krieviju.

Realitāte pret vērtībām(46)

Iepriekšējās nedēļas nogalē notikušajās Ungārijas parlamenta vēlēšanās pārliecinošu uzvaru svinēja valsts premjerministra Viktora Orbāna vadītā konservatīvā partija Fidesz, tāpat kā iepriekšējā politiskajā ciklā iegūstot tā dēvēto konstitucionālo vairākumu jeb divas trešdaļas vietu valsts parlamentā.