Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Andis Sedlenieks

S-400 un turku gambīts(10)

Turcija, kur ar vērienu un lielas ažiotāžas pavadībā tika sāktas Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēmu S-400 piegādes, ir nostādījusi grūtā situācijā kā ASV prezidenta Donalda Trampa administrāciju, tā Ziemeļatlantijas alianses dalībvalstis Eiropā.

Augstskolu biznesa starptautiskie mērogi(1)

Globālajā augstākās izglītības tirgū pieņemas spēkā tendence, ka studēt gribētāji meklē kvalitatīvu izglītību par samērīgu cenu un ir gatavi doties mācīties uz ārzemēm. Cilvēkus, kuri studē ārvalstīs, patlaban ir ierasts dēvēt par mobilajiem studentiem.

Galējo Ziemeļu skarbā maģija(3)

Bovaņenkova ir stāsts ne tikai par gāzes ieguvi un laukiem, bet arī Krievijas ambīcijām ziemeļos, ziemeļbriežiem un izdzīvošanu, un, protams, cilvēkiem.

Nolemtais raķešu likvidācijas līgums(4)

Iepriekšējās nedēļas nogalē pēc Ziemeļatlantijas alianses (NATO) un Krievijas diplomātu tikšanās NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs paziņoja – nekas neliecina, ka Krievija plānotu atjaunot dalību Līgumā par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty, INFT).

Cerības un realitāte(13)

Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska aicinājums Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam par Krimu un Donbasu "parunāt" ASV, Lielbritānijas, Vācijas un Francijas līderu klātbūtnē ar augstu ticamības pakāpi ir nolemts neveiksmei.

Kauja par Eiropas krēsliem(1)

Tikko darbu sākuši jaunievēlētie eiroparlamentārieši, kas nozīmē arī jaunas cīņas par amatiem Eiropas Komisijā. Kas būs jaunie ES stūrmaņi, kuriem jāmēģina izvest lielo Eiropas kuģi cauri gaidāmajām politiskajām vētrām un satricinājumiem?

Demokrātija var pastāvēt pie ratiem?(13)

Nedēļas pirmajā pusē Eiropadomē – dalībvalstu un Eiropas Savienības (ES) līderu sanāksmē – tika pieņemts lēmums par kandidāti uz Eiropas Komisijas (EK) nākošās priekšsēdētājas amatu nominēt patlabanējo Vācijas aizsardzības ministri, kristīgo demokrātu pārstāvi Urzulu fon der Leieni.

Maskavas reakcija uz nemieriem Gruzijā var radīt miljonos mērāmus zaudējumus(20)

Gruzijas un Krievijas savstarpējās tirdzniecības ar precēm apjomi 2018. gadā bija nepilni 1,4 miljardi ASV dolāru (1,24 miljardi) un ir gandrīz 0,2% no Krievijas ārējās tirdzniecības, rāda Krievijas oficiālā statistika. Krievija uz Gruziju pērn eksportēja preces 957 miljonu dolāru, kamēr Gruzija uz Krieviju – 398 miljonu dolāru vērtībā.

Valsts pārvaldē – vērienīgi digitālo pārkārtojumu plāni(24)

Par digitālo transformāciju, Latvijas iespējām kļūt par augsto ienākumu ekonomiku, kā arī par nepieciešamību likumdošanas līmenī apsteigt savu laiku ar Ministru prezidenta padomnieku ekonomikas jautājumos Jāni Upenieku sarunājas Andis Sedlenieks.

Ne tikai vēlmju deklarēšana(2)

Iepriekšējās nedēļas nogalē Japānas pilsētā Osakā notika pasaules divdesmit ekonomiski nozīmīgāko valstu (G20) līderu samits. Tieši sanāksme ne pie kādiem liktenīgiem lēmumiem gan nenoveda (un tādi arī netika gaidīti), kamdēļ galvenā uzmanība bija piesaistīta pasaules ietekmīgāko politiķu savstarpējām sarunām.

Feisbuknaudai spozmi nesola(7)

Jūnija vidū pasaules vislielākais sociālais tīkls Facebook oficiāli paziņoja par nodomu izveidot savu kriptovalūtu ar nosaukumu Libra. Paredzēts, ka Libra parādīsies jau nākamgad – 2020. gadā. Taču eksperti uz tās nākotni raugās ar ievērojamu skepsi un ne tikai tāpēc, ka Libra par kriptovalūtu ir uzskatāma visai nosacīti.

Reālpolitika pret lozungiem un vērtībām(9)

Strasbūrā notiekošajā Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas (EPPA) sesijā vairākums tās dalībnieku atbalstīja Krievijas delegācijas balsstiesību EPPA atjaunošanu bez priekšnoteikumiem, neraugoties uz Ukrainas, Gruzijas un Baltijas valstu vētrainiem iebildumiem.

Neiepriecinoša perspektīva(1)

Eiropas Savienības (ES) mērogā nupat ievērojamu ažiotāžu izraisīja kāds šķietami mazsvarīgs notikums – Itālijas parlamenta budžeta komitejas priekšsēdētājs Klaudio Bordži publiskoja tā dēvēto mini-BOT dizaina gala variantu. BOT ir abreviatūra no Buoni Ordinari del Tesoro, kas tulkojumā nozīmē – "kases parastās obligācijas". Mini savukārt nozīmē, ka viena vērtspapīra lielākā vērtība būs ne vairāk par 100 eiro. Protams, gadījumā, ja mini-BOT vispār parādīsies apgrozībā.

Zvaigznes par labu Trampam(13)

Amerikas Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps oficiāli paziņojis par atkārtotu kandidēšanu uz ASV prezidenta amatu un savas priekšvēlēšanu kampaņas sākšanu.

Var panākt pretēju rezultātu(4)

Pagājušajā nedēļā atskanēja pirmās jūtamās jauna tirdzniecības kara – šoreiz starp ASV un Indiju – zalves. Ja šis konflikts vērsīsies plašumā, tā uzsākšana var izrādīties milzīga ASV stratēģiskā kļūda, jo novedīs pie Indijas atklātas pievienošanās Ķīnas un Krievijas aliansei.

Vai Krievijas gāze plūdīs uz Ķīnu?

Patlaban atbilstīgi oficiālajai statistikai pieprasījums pēc dabasgāzes Ķīnā 2018. gadā sasniedza 280,3 miljardus kubikmetru, salīdzinājumā ar 2017. gadu pieaugot par 45 miljardiem kubikmetru (18,1%). Starptautiskās enerģētikas aģentūras (IEA) aplēses liecina, ka 2023. gadā šis rādītājs būs jau 376 miljardi kubikmetru.

"Cits futbols" no kādreizējās Austrumberlīnes

Vācijā par sensāciju kļuvusi futbola kluba Union iekļūšana valsts augstākajā līgā, un šajā gadījumā stāsts ir ne tikai par futbolu, bet arī vēlmi pierādīt, ka pat mūsdienās tik ļoti komercializētā sportā vissvarīgākais tomēr ir pašcieņa un bezgalīgi uzticami līdzjutēji.

Golunova lieta vārda brīvību nesola(21)

Krievijā plašu rezonansi izraisījusi pētnieciskā žurnālista Ivana Golunova apcietināšana, par ko publiskajā telpā virmo visdažādākās versijas – sākot ar pārliecību, ka tieši pret viņu vērsta apzināta varas iestāžu akcija vai pasūtījums, un beidzot ar pieļāvumu, ka policisti šādi centušies uzlabot noziegumu atklāšanas rādītājus.

Kopsaucēji ne tikai Krievijai un Ķīnai(23)

Iepriekšējās nedēļas nogalē Krievijas otrajā lielākajā pilsētā Sanktpēterburgā notika vērienīgs Starptautiskais ekonomikas forums, kura gaitā tika paziņots par veselu plejādi lēmumu, kam visiem kopā nešaubīgi būs ievērojamas ģeopolitiskās sekas.

Moldovas kompromiss(6)

Pagājušās nedēļas nogalē Moldovā izcēlās kārtējā politiskā krīze, kura gan lielā mērā atšķiras no visām iepriekšējām konfrontācijām šajā pretrunu nomocītajā bijušās PSRS valstī.

Sundberga: Visi vēlamies godīgu spēli, godīgu konkurenci(10)

Par darbaroku trūkumu, vecā parauga augstāko mācību iestāžu pārvaldes modeli un uz lietotāju orientētiem digitālajiem pakalpojumiem ar Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) valdes priekšsēdētāju Jūliju Sundbergu sarunājas Andis Sedlenieks.

Miers, kuru Ukraina nevar atļauties(24)

Ukrainas jaunievēlētā prezidenta Volodimira Zelenska pirmie mēģinājumi iedibināt mieru Ukrainas austrumos nekavējoties izpelnījušies pretrunīgu vērtējumu pašā Ukrainā. Daļai sabiedrības ir nepieņemams pats diplomātisko sarunu fakts, bet vēl daļa uzskata, ka prezidents nepiedāvā neko radikāli jaunu, kamdēļ centieni ir lemti neveiksmei.

Ekonomiskā un politiskā sadarbība vēršas plašumā(7)

Nesen – 29. maijā – Kazahstānas galvaspilsētā, kura pirms neilga laika ieguva Nursultanas vārdu par godu valsts pirmajam prezidentam Nursultanam Nazarbajevam, notika Eirāzijas Ekonomiskās savienības (EES) valstu vadītāju jeb organizācijas Augstākās Ekonomiskās padomes samits, kura datums bija pieskaņots līguma par EES dibināšanu parakstīšanas piektajai gadadienai. Idejas par EES izveides nepieciešamību autors, kā arī galvenais virzītājs ir Kazahstānas eksprezidents Nazarbajevs, kurš samitā tika iecelts par EES Augstākās Ekonomiskās padomes goda priekšsēdētāju.

Piemērs acu priekšā(17)

Plašsaziņas līdzekļos šonedēļ parādījās informācija par ASV jau kārtējo aizsardzības ultimātu apvienotajai Eiropai. Atbilstīgi ziņām no Eiropas Savienības (ES) kategoriskā tonī tiek prasīts, lai tā mainītu savu politiku attiecībā uz attīstības sākumstadijā esošo aizsardzības rūpniecības attīstības programmu un iesaistītu tajā arī ASV ieroču un bruņojuma ražotājus.

Cilvēkiem jālieto tehnoloģijas, nevis otrādi(4)

Par to, ka pārmērīga mobilo viedierīču izmantošana pakāpeniski kļuvusi par problēmu, kas negatīvi ietekmē cilvēku attiecības, izraisa pat atkarību un rada dažādas problēmas sabiedrībai kopumā, runāts tiek jau ilgāku laiku. Ik pa brīdim parādās dažādi pētījumi šajā jomā, taču pirmo reizi plašāk par šo negatīvo pusi īpašā kampaņā Latvijā sācis stāstīt arī mobilo sakaru operators, aicinot savus klientus internetu lietot atbildīgi. Par to, kamdēļ nepieciešama šāda kampaņa, kur vispār virzās tehnoloģijas un kādas ir to attīstības tendences, kā arī par digitālā asistenta nozīmi mūsdienu pasaulē, SestDiena uz sarunu aicināja Tele2 Latvijā valdes priekšsēdētāju Valdi Vancoviču.

Globālās pasaules tehnoloģiskā sadalīšana(7)

Paziņojot par gatavību liegt Ķīnas gigantam Huawei pieeju plašam spektram ASV un plašākā nozīmē arī Rietumvalstu tehnoloģiju, ASV prezidents Donalds Tramps ir jūtami paātrinājis pasaules sadalīšanos tā dēvētajās tehnoloģiskajās zonās.

Lieljaudas kompresorus un turbīnas gaidot(2)

Krievijas otra lielākā (un lielākā privātā) gāzes kompānija Novatek maijā ir oficiāli paziņojusi par to, kas būvēs tās jauno sašķidrinātās gāzes (LNG) rūpnīcu Arktikā Arctic LNG-2. Par rūpnīcas būvnieku izvēlēts šī tirgus līderis, britu uzņēmums TechnipFMC, ar kuru Novatek sadarbojās, arī būvējot savu pirmo LNG rūpnīcu Arktikā – Yamal LNG.