Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Andis Sedlenieks

"Oligarha brāļameita" pret Austrijas Brīvības partiju(2)

Nedēļu pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām divi Vācijas izdevumi – Spiegel un Süddeutsche Zeitung – publiskojuši videomateriālus, kas jau izraisījuši politisko krīzi Vācijas kaimiņvalstī Austrijā un, visticamāk, arī visas Eiropas mērogā kaitēs tiem politiskajiem spēkiem, kurus oponenti dēvē par labējiem populistiem. Latvijā šie notikumi piesaista uzmanību, jo sižeta varoņu vidū, iespējams, ir arī mūsu valsts pilsones.

Turcija galīgās izvēles priekšā?(20)

Nupat ASV oficiāli paziņoja, ka Turcijai tiek dotas divas nedēļas laika, lai tā atteiktos no Krievijas zenītraķešu sistēmu S-400 iegādes. Pretējā gadījumā Ankarai tiek solītas gan nopietnas ekonomiskās, gan politiskās sekas – līdz pat izslēgšanai no Ziemeļatlantijas alianses jeb NATO.

Piesaista uzmanību kopbraukšanai(1)

Par ievērojamu notikumu pasaules ekonomikā nesen kļuva starptautiski plaši pazīstamā ASV kopbraukšanas taksometru servisa Uber akciju tā dēvētais sākotnējais publiskais piedāvājums jeb IPO Ņurjorkas fondu biržā, jo kļuva par vērienīgāko debiju kopš 2014. gada, kad biržā debitēja Ķīnas gigants Alibaba Group.

Intereses pret principiem(33)

Iepriekšējās nedēļas nogalē Eiropas Padomes (EP) Ministru komitejas sesijā Helsinkos pārliecinošs vairākums EP dalībvalstu ārlietu ministru atbalstīja rezolūciju, kura paredz atjaunot Krievijas balsstiesības EP, kas tika apturētas 2014. gadā notikumu Ukrainai piederošajā Krimas pussalā dēļ.

Aizsardzības ultimāts Eiropai?(13)

Amerikas Savienoto Valstu aizsardzības sekretāra vietniece Elena Lorda nesen nosūtīja Eiropas Savienības (ES) augstajai pārstāvei ārlietās un drošības politikas jautājumos vēstuli ar nepārprotamu mājienu, ka apvienotā Eiropa var rēķināties ar ekonomiskām un politiskām sekām, ja turpinās attīstīt savus projektus aizsardzības jomā.

Garantiju mehānisms biznesam

Garantiju programmas kļūst aizvien populārākas gan Eiropā, gan Latvijā, tostarp kopējā pozitīvā ekonomiskā efekta dēļ. Rīgā notikušās Eiropas garantiju institūtu asociācijas jeb AECM sesijas galvenais notikums bija diskusija Digitalizācija un garantiju aktivitāte, kurā piedalījās AECM prezidents Bernards Zagmeisters, AECM sekretariāta vadītāja Katrīna Šturma un Altum valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš.

Stratēģiskā suverenitāte(26)

Jaunā sparā uzliesmojis ASV un Ķīnas tirdzniecības konflikts, draudot ar nopietnām sekām visai globālajai ekonomikai. Turklāt cerību, ka konfliktam tiks atrasts kāds ilgtermiņa risinājums, ir ļoti maz.

Krievijas personīgais tīmeklis(5)

Krievijā pieņemtais likums par suverēno internetu ir vēl viens apstiprinājums teorijai, ka pierasto globālo tīmekli jau pārskatāmā nākotnē varētu gaidīt sadalīšana vairākos lielvalstu kontrolētos un autonomi funkcionējošos interneta segmentos.

Vienošanās liktenis Eiropas rokās(8)

Sākot ar aprīļa beigām, prognozējami ir pieaugusi spriedze ASV un Irānas attiecības. Mazināt šo spriedzi var vadošās Eiropas valstis – Vācija, Francija un Lielbritānija –, kuras nonākušas grūtas izvēles priekšā.

Diplomātiskais atkusnis?(10)

Gandrīz uzreiz pēc tam, kad ASV īpašais prokurors Roberts Millers publiskoja ziņojumu ar secinājumu, ka ASV prezidenta Donalda Trampa kampaņas pārstāvji nav sadarbojušies ar Krieviju, lai ietekmētu iepriekšējo ASV prezidenta vēlēšanu gaitu un iznākumu, ir atsākušies arī ASV un Krievijas diplomātiskie kontakti augstākajā līmenī.

"Reindžeri" un satīriķi pie varas(4)

No Reigana līdz Zelenskim jeb Ukrainas jaunais prezidents nebūt nav pirmais, kurš politikā ienācis, izmantojot savu uz skatuves vai ekrāna iegūto popularitāti.

Pavisam pēdējā fāze(8)

Dienvidamerikas valstī Venecuēlā kārtējo reizi bez panākumiem noslēdzās opozīcijas līdera Huana Gvaido solītā Valsts prezidenta Nikolasa Maduro gāšanas "pēdējā fāze", uzskatāmi parādot, ka režīma nomaiņa nav iespējama bez bruņotas ārvalstu iejaukšanās.

Donbass kā pilsonības pilotprojekts(17)

Pagājušajā nedēļā Krievijas prezidents Vladimirs Putins parakstīja rīkojumu par Krievijas pilsonības piešķiršanu atvieglotā kārtībā "atsevišķo Ukrainas austrumu rajonu", kā oficiāli tiek apzīmētas starptautiski neatzītās prokrievisko separātistu republikas jeb Donbasa, iedzīvotājiem.

Starptautiskās politikas rituālās dejas(4)

Komunistiskās Ziemeļkorejas līdera Kima Čenuna vizīte Krievijā un viņa tikšanās ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu kārtējo reizi atgrieza pasaules uzmanības centrā Ziemeļkorejas kodolieroču problēmu.

Uzvarētājs zināms, nākotne neskaidra(2)

Ukrainas prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā prognozējamu un ļoti pārliecinošu vēlētāju vairākuma atbalstu sev nodrošināja valstī populārais komiķis Volodimirs Zelenskis. Taču viņa uzvara vēl negarantē situācijas uzlabošanos pretrunu un problēmu nomocītajā Ukrainā.

Politikas eksperts: Bez komunikācijas ar Maskavu neiztikt(57)

Par Igaunijas valsts prezidentes Kersti Kaljulaidas gaidāmo braucienu uz Krieviju, nepieciešamību sākt dialogu ar Maskavu un par Eiropas armiju – ar Stokholmas Ekonomikas augstskolas Rīgā vieslektoru Māri Induli Graudiņu sarunājas Andis Sedlenieks.

Džordža Orvela motīvs(11)

Iepriekšējās nedēļas nogalē Ekvadora, būtībā apmaiņā pret kredītu 4,2 miljardu ASV dolāru apmērā, piekrita izraidīt no savas vēstniecības Londonā tur septiņus gadus patvērumu radušo interneta vietnes WikiLeaks dibinātāju Džūljenu Asanžu. Šobrīd Asanžs atrodas britu varas iestāžu rokās, un viņu, visticamāk, gaida izdošana ASV.

Prioritāte ir elektrifikācija

Šopavasar Rīgā notika pasaules vadošās dzelzceļa nozares organizācijas – Starptautiskās dzelzceļu savienības (Union Internationale des Chemins de fer, UIC) – Vadības komitejas Eiropas Savienības (ES) valstu pārstāvju sanāksme, kurā piedalījās arī UIC ģenerāldirektors Žans Pjērs Lubinū, viņa vietnieks Fransuā Davenne, kā arī Eiropas dzelzceļu un infrastruktūras uzņēmumu kopienas (CER) izpilddirektors Libors Lohmans.

Nenogremdējamais gigants Boeing

Aviobūves gigants Boeing paziņojis, ka samazinās aviolaineru Boeing 737 ražošanu līdz 42 lidmašīnām mēnesī, tas ir par desmit mazāk, nekā līdz šim tika saražots ik mēnesi, vēsta LETA/AFP. Tiek uzskatīts, ka Eiropas Savienība (ES), Ķīna un Krievija centīsies izmantot radušos situāciju, lai nodrošinātu priekšrocības saviem avioražotājiem, tomēr kopumā reālu draudu Boeing pastāvēšanai nav.

Starp morālām vērtībām un praktiskām interesēm(7)

Krievijas otrā lielākajā pilsētā Sanktpēterburgā šonedēļ notika jau 5. Arktikas forums Arktika – dialoga teritorija, kas var kļūt par sava veida lūzuma punktu Krievijas un vairākuma Ziemeļvalstu attiecībās.

Klusā revolūcija(11)

Marta beigās bez gandrīz plašākas rezonanses tika sperts solis, kuram ilgtermiņā būs ievērojama ietekme uz starptautisko finanšu sistēmu – noslēdzās Bāzeles Banku uzraudzības komitejas izstrādātās Bāzeles vienošanās Trešās daļas (tā dēvētās Bāzeles–3) implementācija. Aiz komitejas stāv visas pasaules "centrālo banku centrālā banka" – Starptautiskā Norēķinu banka (Bank of International Settlements, SNB).

Globāla problēma jārisina ar globālām metodēm(7)

"Tam likumpārkāpumam, par kuru mēs runājam, ir ļoti plaši starptautiski mērogi, bet kaut kādu iemeslu dēļ gribam to ierobežot vienā vai dažās valstīs. Sakām, ka Latvija ir sliktā vai ka Igaunija ir sliktā. Savukārt, ja šāds noziegums ir starptautisks, tad tas arī ir jāapkaro ar starptautiskiem līdzekļiem, viena atsevišķa valsts šajā ziņā nekādus īpašus panākumus gūt nevar," intervijā Andim Sedleniekam norāda SEB bankas vadītāja un valdes priekšsēdētāja Ieva Tetere.

Vai netīrās naudas uzvara?(18)

Nespējot vienoties savā starpā, Eiropas Savienība (ES) faktiski ir kļuvusi par ievērojamas daļas pasaules naudas atmazgātāju paradīzi. ES turpina vērsties plašumā naudas atmazgāšanas skandāli, saistīti ar bijušās PSRS valstīs, galvenokārt Krievijā, nelikumīgi iegūto līdzekļu legalizēšanu.

Golānas augstienes un pasaules kārtība(8)

Marta nogalē ASV prezidents Donalds Tramps Izraēlā gaidāmo parlamenta ārkārtas vēlēšanu priekšvakarā pasniedza dāsnu dāvanu Izraēlas valstij un tās premjerministram Benjaminam Netanjahu – paziņoja, ka ASV atzīst Izraēlas jurisdikciju pār pēdējās okupētajām Golānas augstienēm.

Ukrainas skarbā realitāte(20)

Ukrainas prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā iekļuvis valstī populārais komiķis Volodimirs Zelenskis, saņemot gandrīz divas reizes lielāku vēlētāju atbalstu nekā otrs spēlē palikušais pretendents – esošais prezidents Petro Porošenko. Ja gandrīz trešdaļa valsts iedzīvotāju prezidenta vēlēšanās, pastāvot gana plašai izvēlei, balso par lai arī ļoti populāru, taču komiķi bez jebkādas politiskās pieredzes tikai tāpēc, ka viņš, pēc vēlētāju domām, nav saistīts ar esošo politisko eliti, tad tas uzskatāmi liecina, cik zemu tiek vērtētas šīs elites kvalitātes.

Seriāls – Ukrainas prezidents(29)

Šīs nedēļas nogalē Ukrainā notiks Valsts prezidenta vēlēšanu pirmā kārta, kas daudzviet tiek gaidīta ar neslēptām bažām. Ja vēlēšanām sekos masu protesti un rezultātu apstrīdēšana, tas liecinās par nopietnām problēmām Ukrainas ceļā uz demokrātiju.

Pavērsiens Ķīnas virzienā?(8)

Ķīnas līdera Sji Dzjiņpina Eiropas turneja – vizītes Itālijā, Francijā un arī Monako – ir pavērusi plašas iespējas eiropiešu un Ķīnas sadarbības paplašināšanai un, ļoti ticams, arī Eiropas daļējam ģeopolitiskam pavērsienam Ķīnas virzienā.