Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +4 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 19. janvāris
Alnis, Andulis

Romāns Meļņiks

Savs tikai "tas kaktiņš"?(4)

Nedēļas gaitā plaša uzmanība bija pievērsta Valsts kontroles atzinumiem par trūkumiem lielas daļas daudzdzīvokļu ēku apsaimniekošanā. Galvenā kritika tika veltīta pašvaldībām, kuras nepietiekami kontrolējot situāciju. Tāpat tika izteikts nosodījums, ka apsaimniekošanas maksa daudzviet esot dramatiski zema, piemēram, četri vai astoņi centi par kvadrātmetru, kas, saprotams, ir nepietiekami, lai veiktu kādus nozīmīgus remontus.

Radzevičs: politiskais spiediens ir(4)

Politiķiem jārunā par stratēģiskajiem uzdevumiem, nevis jāpārbīda cilvēki kā šaha figūras kapitālsabiedrību vadībā – Romānam Meļņikam saka Rīgas izpilddirektors Juris Radzevičs.

Tiesiskums ar nepilnībām(7)

Galvenais ir tas, kas mēs esam un saskaņā ar kādām vērtībām gribam dzīvot, kādā valstī mēs gribam dzīvot, kādu mēs redzam valsts nākotni, —pauž Latvijas Republikas tiesībsargs Juris Jansons.

Betona un asfalta Rīga(17)

Diskusija, kas raisījusies saistībā ar va/s Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) vēlmi būvēt biroju ēku bijušā velotreka Marss vietā Rīgā, Brīvības gatvē 207, un vairāku nevalstisko organizāciju iebildumiem pret to, uzskatot, ka attiecīgajā vietā būtu veidojams publisks parks, jo tāda tuvumā nav, kārtējo reizi raisa pārdomas par pilsētas dzīvesvidi kā tādu.

Politiskā griba pāri visam(1)

Parlamenta vairākums ceturtdien nolēma mēnesi iepauzēt ar lemšanu galīgajā lasījumā par Rīgas domes atlaišanas likumprojektu – kamēr noslēdzas parakstu vākšana par diviem likumprojektiem, kuri paredz izmaiņas pilnvaru termiņos pašvaldību ārkārtas vēlēšanu gadījumā. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce paudis, ka līdz ar to Rīgas domes atlaišanas gadījumā galvaspilsētas domes ārkārtas vēlēšanas varētu notikt aprīļa beigās.

Izmukt, lai atgrieztos pie "saklāta galda"(9)

Visai bieži ir dzirdēts viedoklis: nedeklarēšos Rīgā, kamēr pie varas ir man netīkamie, nevēlos, lai viņi tērē manu nodokļu naudu visādos apšaubāmos veidos, tikai tad, kad būs pie varas tie, kas man tīkami, deklarēšos. Tāda emocionāla attieksme ir saprotama, tomēr... sanāk, ka tas "melnais darbs" – valdošo partiju nomaiņa vēlēšanās un "pareizo" ievēlēšana vietā – jāpanāk kādam citam, lai tad šādi "izmucēji" varētu atgriezties pie "saklāta galda"? Manuprāt, nekorekti, egoistiski, nodevīgi un arī bezatbildīgi – ja ļoti daudzi tā rīkosies, skaidrs, ka nebūs to, kuri var nodrošināt jebkādas pārmaiņas.

Ļaut vai neļaut?(12)

Svētku salūts raisa divējādas emocijas. No vienas puses, esmu pikts uz būkšķinātājiem, jo vienam no maniem suņiem no tā ārkārtīgi bail. No otras – izgāju gadumijas pusnaktī uz ielas, pirmo reizi bija tik švaka uguņošana apkārtnē, likās, ka kaut kā pietrūkst.

Beidzot ne kā svinību galda tosts(17)

Valsts prezidenta gadumijas uzruna pēc daudziem gadiem beidzot bija nevis kā svinību galda tosts, bet gan kā attīstības virziena norāde (cik nu tādā formātā vispār kas tāds iespējams). Tiesa, centrālā tēze no viņa paustā ir ja ne apšaubīšanas, tad vismaz plašākas un padziļinātas diskusijas, ko, cerams, sagaidīsim, vērta.

Neizniekot ēdienu(7)

Svētku laikā cilvēki vairāk nekā ikdienā saskaras ar problēmu, ka daļu sagatavoto ēdienu nākas izmest, jo nav laikus apēsts, ir sabojājies. Tas noteikti ir arī īstais brīdis, kad sākt par šo tēmu aizdomāties ne tikai tajā kontekstā, ka pašiem bijuši nevajadzīgi tēriņi, bet arī plašākā mērogā – sanāk, ka velts bijis daudzu cilvēku darbs šo produktu radīšanā, sagatavošanā, piegādē utt., kā arī lieki tērēti dažāda veida resursi, tostarp nodarot kaitējumu videi.

Kuru gan interesē miers?(10)

Romas katoļu baznīcas pāvests Francisks tradicionālajā Ziemassvētku uzrunā Urbi et orbi (Pilsētai un pasaulei) aicināja uz mieru konfliktu plosītajās zemēs. Tiesa, lai pasaulē notiktu pārmaiņas, vispirms tām jānotiek cilvēku sirdīs, viņš norādīja. "Ir tumsa personīgajās, ģimenes un sociālajās attiecībās, tomēr Kristus gaisma ir lielāka. Ir tumsa ekonomiskajos, ģeopolitiskajos un ekonomiskajos konfliktos, tomēr Kristus gaisma ir lielāka," pauda Romas pāvests.

Neizskatās labi, bet rīkoties tā var(6)

Diemžēl Latvijā mums ir tā: kamēr nav problēmas, tikmēr likumu nepilnības neredz – Romānam Meļņikam atzīst zvērināts advokāts, konstitucionālo tiesību eksperts Edgars Pastars.

Tikt tālāk par labiem nodomiem(4)

Rīgas domē vēsta, ka no nākamā gada janvāra katra mēneša pirmajā sestdienā tikšot slēgta autosatiksme kādā no pilsētas centra ielām. Mērķis – pārliecināties par iedzīvotāju, uzņēmēju un citu sabiedrības grupu reakciju uz izmaiņām. Attiecīgajās vietās uzņēmējiem, saskaņojot ar domi, būšot iespēja izvietot uz ielas arī kādas tirdzniecības vietas, piemēram, tirgot dzērienus. Motorizētajai satiksmei slēgtās ielas šajās dienās būs atvēlētas gājēju un velobraucēju satiksmei, kā arī pa tām turpinās kursēt sabiedriskais transports.

Tā vairs nav demokrātija, virzāmies uz totalitārismu(154)

Ir acīmredzami, ka kāds grib kaut ko nogremdēt, bet nogremdē viņš nevis Lembergu, bet gan nopietnus Latvijas uzņēmumus un nodara kaitējumu valstij – intervijā Romānam Meļņikam atzīst kādreizējais Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris.

Pieturēties pie vienota mērķa, vienota vektora(2)

Valsts prezidents Egils Levits pagājušajā nedēļā paudis, ka valdības deklarācijām vajadzētu ciešāku sasaisti ar Nacionālo attīstības plānu (NAP). Lieliska doma! Beidzot to pauž kāds no valsts varas visaugstākā līmeņa. Cerams, izpildvara un likumdevējs ieklausīsies.

Steidz sagatavot ostas pārdošanai?(38)

Tranzīta jomā viss, kas tagad šeit tiek darīts, ir par labu Lietuvai – intervijā Romānam Meļņikam secina bijušais va/s Latvijas dzelzceļš valdes loceklis Aivars Strakšas.

Latvijas politikā aizvien vairāk sociālisma(24)

Ilgāka laika novērojumi rāda, ka Latvijas politiskā telpa kļūst aizvien kreisāka, lai arī publiski vismaz politiķi to nav gatavi atzīt, jo partiju pozicionējumā ierasts kreisumu vai labējumu vērtēt nevis pēc sociālekonomiska, bet gan etniska kritērija. Tajā pašā laikā droši vien mūsu pagātnes un arī augošās nevienlīdzības ietekmē pieprasījums pēc sociālās vienlīdzības un tās nodrošināšanai arī lielākas valsts regulējošās lomas ir liels.

Problēmas ar gribēšanu un prioritātēm(2)

Esošā sistēma ir tā ieēdusies, ka nepadodas pārmaiņām, – intervijā Romānam Meļņikam atzīst biedrības Rīgas pilsētas Rūpju bērna valdes priekšsēdētājs Māris Grāvis.

Burovs: ārkārtas vēlēšanām mākslīgi izdomās ieganstu(31)

Ja dome būs atlaista, neplānoju stāvēt pie Ministru kabineta vai Saeimas ar plakātiem un kliegt, ka tas ir nelikumīgi, – sāksim gatavoties vēlēšanām – intervijā Romānam Meļņikam saka Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs (Gods kalpot Rīgai).

Šķirti vai kopā

Uzmanības centrā nonākušas iespējamās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas. Par to gaitu – un kur nu vēl rezultātiem – ir pāragri spriest, tomēr dažas partiju apsvērtās taktikas detaļas jau parādījušās publiskajā telpā, tās jau varam, kā saka, mazliet apsmadzeņot.

Visi riski apzināti?(8)

Redzot valdības partiju aktīvo rosīšanos ap jautājumu par pašvaldību vēlēšanām, vairs nav šaubu, ka drīzas Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas ir neizbēgamas. Motivācijas tam, lai tā būtu, ir pietiekami daudz – gan sāktā parakstu vākšana par Saeimas atlaišanu, gan mediķu nerimstošā neapmierinātība ar politiķu nepildītajiem solījumiem, gan klamzīgā administratīvi teritoriālās reformas gaita, gan ekonomikas izaugsmes mazināšanās, kas spiež spert arī nepopulārus soļus, tostarp par nodokļu izmaiņām, gan arī sabiedrības sašutums par politiķu pielemto valsts budžeta finansējuma palielināšanu savām partijām – no tā visa sabiedrības uzmanība būtu kaut kā jānovērš, kaut vai, līdzībās runājot, radot haosu kaimiņsētā, tā novēršot skatus no nekārtībām pašu mājā.

Svarīgi, lai ir skaidri spēles noteikumi(7)

Mums jārēķinās, ka mūsu sabiedrība ir ierobežota cilvēku skaitā un profesionāļu mums ir tik, cik ir, – intervijā Romānam Meļņikam saka LU asociētā profesore Iveta Reinholde.

ЯRmarka turpināsies sadarbībā ar augstskolu beigušajiem(4)

Lai mākslinieku darbus varētu nopirkt arī maijā, mums sadarbībā ar portālu Diena.lv ir plāns veidot e-galeriju, kur savus darbus varētu piedāvāt gan studējošie, gan arī tie, kas beiguši akadēmiju, vai varbūt varētu būt arī plašāks autoru loks – intervijā Romānam Meļņikam saka mākslas pasākuma ЯRmarka ilggadējā organizatore Gundega Turnele.

Nāk ar formālu risinājumu(10)

Dienā, kad medicīnas darbinieki atkal kuplā pulkā (aptuveni 500 cilvēku) protestēja pie Saeimas saistībā ar solītos apmēros nesaņemto algu pielikumu, Valsts prezidents Egils Levits spējis vien nosūtīt Saeimas priekšsēdei un premjeram vēstuli ar ieteikumu... grozīt iepriekš dotos solījumus, lai tādējādi nebūtu pretruna starp saistībām un to izpildi.

Parakstu vākšana – brīdinājums politiķiem(75)

Es nejūtu, ka būtu šausmīgi eksplozīva situācija, tomēr parakstu vākšanas process ir labs kā instruments vēlētāju rokās – intervijā Romānam Meļņikam saka politologs un sabiedrisko attiecību speciālists Filips Rajevskis.

Gripa. Galvenais, lai nejūt?(2)

Vēršos ar šo pie Veselības ministrijas. Labi, lai būtu konkrētāk – pie ministres. Sakiet, kāda jēga ir rīkot dažādas sabiedrību izglītojošas kampaņas, kāda jēga ir augsti profesionāliem infektologiem stāstīt dažādās auditorijās un intervijās par to, ka gripas simptomu sajušanas gadījumā nekādā gadījumā nevajadzētu iet uz darbu, mācību iestādi vai citu vietu, kur paredzama saskarsme ar līdzcilvēkiem, jo tas veicinātu slimības izplatīšanos?

Cik var reformēt?!(16)

Virsrakstā liktais jautājums pēdējā laikā atkal izskan aizvien biežāk. Šoreiz – saistībā ar valdības pārstāvju skaļi deklarēto apņemšanos veikt nu jau kārtējo nodokļu reformu. Šķiet, normāla nodokļu maksātāju vēlme būtu: savediet vienreiz par visām reizēm kārtībā tos nodokļus, lai ar tiem varam rēķināties ilgtermiņā, nevis provocējiet nestabilitāti ar spēles noteikumu maiņu teju vai katras Saeimas laikā! Labi, ja ir kaut kas laiku pa laikam jāuzlabo, to var darīt bez liekas ažiotāžas, bet ar konkrētu pamatojumu – ja sapratīsim, piecietīsim.

Līcis: informatīvā telpa ir apdraudēta(19)

Par kvalitatīvas un savlaicīgas informācijas nozīmi Romāns Meļņiks sarunājas ar Latvijas Preses izdevēju asociācijas izpilddirektoru un valdes priekšēdētāja vietnieku Guntaru Līci.

Provocē ārkārtas vēlēšanas(7)

Iekšējās nesaskaņas Rīgā pie varas esošajā partijā Saskaņa, protams, dod pamatu ironijai. Rodas iespaids, ka vara šai partijai slīd laukā no rokām. Tomēr pēdējie notikumi liek domāt, ka stāsts ir nevis par iekšēju sairumu vai politisku agoniju, bet gan pārdomātu, pragmatisku virzību uz iespējami drīzām ārkārtas vēlēšanām.

Rail Baltica projekts vairāk jākoordinē premjeru līmenī(15)

Pie mums nez kāpēc tas projekts visu laiku tiek demonizēts, runā par to vien kā naudu tērējošu, lai arī stāsts pamatā ir par Eiropas dotu naudu un infrastruktūru, kas Latvijas budžetā ilgtermiņā ienesīs milzu naudu – intervijā Romānam Meļņikam saka Andris Linužs, kādreizējais Baltijas valstu kopuzņēmuma RB Rail akcionāra no Latvijas puses Eiropas Dzelzceļa līnijas vadītājs.