Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā -1 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 13. janvāris
Harijs, Aira, Ārijs, Āris

Miljonāra svētki

Astoņi Oskari Graustu miljonāram liecina par spirdzinošām vēsmām

Ballīte beigusies — ar neprognozēti dāsnu Oskaru grēdu — astoņiem, turklāt būtiskākajās kategorijās — triumfējusi britu režisora Denija Boila filma Graustu miljonārs. Filma bez zvaigznēm, Holivudas "glamūra" un klišejām, kas nereti nogludina ceļu uz Amerikas kinoakadēmiķu konservatīvajām sirdīm. Gandrīz visas no šīs filmas desmit Oskara nominācijām ir izrādījušās pilnā loze, turklāt šoreiz nav ne mazākā iemesla šķendēties — re, akadēmiķi lēmuši šķībi un greizi. Nekā nebija! Graustu miljonārs, par kura kvalitātēm varēs pārliecināties pilnasinīgi un legāli no šīs piektdienas (filma startē Rīgas kinoteātros), pārsteidz ar vitalitāti, dinamiku, nevainojamu temporitmu, izcilu montāžu, operatora darbu un mūziku. Protams, arī režiju! Būtībā visās šajās kategorijās Graustu miljonārs arī ir ticis pie zelta vīriņa — Oskara. Denijam Boilam, kurš savulaik sāka ar trakulīgi nepieradināto Trainspotting (1996), kļūdams par vienu no spilgtākajiem 90.gadu britu režijas vārdiem, Graustu miljonārs negaidīti ir kļuvis par karjeras kulmināciju. Iespējams, te pie vainas ir perfekti izskaitļotais filmas scenārijs, kas stāstu par Mumbajas ielu puikas ceļu uz miljoniem ir "uzspraudis" uz globalizētajai auditorijai labi pazīstama TV šova Vai gribi būt miljonārs? sižeta intrigas. Filmas norises tiek izspēlētas kā galvenā varoņa Džamala Malika atmiņu stāsts policijas iecirknī. Viņš ir dažus mirkļus no uzvaras Indijas TV šovā un milzu naudas balvas, kad puisi aizstiepj uz policiju — viņš tiek apvainots krāpniecībā. Kā citādi lai šis "salašņa" zinātu atbildes uz visiem jautājumiem? Seko temperamentīgas, dinamiskas epizodes — traģiskas un komiskas — no Džamala bērnības un jaunības, kas lieliski paskaidro, kāpēc viņš ir tik vieds, jo, izrādās, ir dzīves drāmu rūdīts. Graustu miljonārs piedāvā drosmīgu žanrisku miksli — no traģēdijas (mātes nāve) līdz komēdijai (slīkšana kaku bedrē) un dziedošam Bolivudas mūziklam, filmas, protams, laimīgajā finālā. Ar uzdrošināšanos un žilbinošu kompilētāja talantu (meklējiet filmā ietekmes no Dievu pilsētas u.c.) Boila filma ir vismaz atsvaidzinājusi to holivudiski episko rāmumu, ko piedāvāja nomināciju līderis — filma Neticamais stāsts par Bendžaminu Batonu. Tās trīspadsmit Oskara nominācijas pārtapa tikai trīs Oskaros, turklāt marginālās kategorijās — labākais mākslinieka darbs, specefekti un grims.

Savukārt Mikijs Rurks ar tā atgriešanās benefici — filmu Cīkstonis — palika bešā. Oskaru saņēma Šons Penns par manierīgo geju tiesību aktīvista Hārvija Milka tēlojumu Gasa van Santa filmā Milks. Faktu, ka to īsti nebija gaidījis arī pats Penns, apliecina viņa Oskaru runa, kura sākās ar tekstu "Ak, jūs, geju mīļotāji...", lai turpinātos politkorektā uzrunā par minoritāšu tiesībām.

Atliek vien ticēt labākās aktrises Oskara ieguvējai Keitai Vinsletai, kura savu Oskaru runu esot mēģinājusi kopš astoņu gadu vecuma, zelta statuetes vietā turot šampūna pudeli. Kā jau prognozēts, analfabētes, mazgadīga jaunekļa pavedējas, turklāt vēl noziegumos pret cilvēci apsūdzētās nacistes, kura mūža lielāko daļu pavada cietumā, loma filmā Lasītājs Vinsletai atnesa Oskaru. Tematiski riskantā filma, kura, kā uzsvērusi pati Vinsleta, ir stāsts par "cilvēciskām attiecībām, nevis holokaustu", kopā ar vēl vienu Vinsletas šā gada darbu filmu Revolūcijas ceļš, par kuru viņa tika sumināta Zelta globusos, ir nodrošinājusi britu aktrisei gada godalgotākās statusu. Oskaru ceremonijā, ko gaumīgi un šarmanti vadīja planētas "seksīgākais vīrietis", lieliskas balss īpašnieks dziedošais Hjū Džekmens, bija atvēlēts arī brīdis Hīta Ledžera godināšanai (balva pēc nāves par labāko otrā plāna lomu filmā Tumsas bruņinieks). Savukārt spāniete Penelope Krusa saņēma Oskaru par temperamentīgas greizsirdes otrā plāna lomu Vudija Allena filmā Vikija Kristīne Barselona.

***

Oskara balvas laureāti

Labākā filma: Graustu miljonārs

Labākais režisors: Denijs Boils, Graustu miljonārs

Labākais aktieris: Šons Penns, Milks

Labākā aktrise: Keita Vinsleta, Lasītājs

Labākais otrā plāna aktieris: Hīts Ledžers, Tumsas bruņinieks

Labākā otrā plāna aktrise: Penelope Krusa, Vikija Kristīne Barselona

Labākā animācijas filma: WALL-E

Labākais adaptētais scenārijs: Graustu miljonārs

Labākais oriģinālscenārijs: Milks

Labākais mākslinieka darbs: Neticamais stāsts par Bendžaminu Batonu

Labākais grims: Neticamais stāsts par Bendžaminu Batonu

Labākie vizuālie efekti: Neticamais stāsts par Bendžaminu Batonu

Labākais operators: Graustu miljonārs

Labākā montāža: Graustu miljonārs

Labākā ārzemju filma: Atvadas/Departures, Japāna

Pilns saraksts: www.oscars.com

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja