Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Ojāra Vācieša muzejs aicina aplūkot Māra Čaklā 80 gadu jubilejai veltītu izstādi

No 8. oktobrim līdz 21. novembrim Ojāra Vācieša muzejs aicina aplūkot izstādi Viņi un sirdsapziņa. Māra Čaklā 80 gadu jubilejai veltītā izstāde atklāj dzejnieka radošās un biogrāfiskās saites ar Ojāru Vācieti.

Kā sastiķēti ielāpi, brūču šuves un rakstītas vīles ir teksti ar uzmundrinājuma, darbīgu domu un izsvērtu rekomendāciju, joku un patiesas draudzības vārdiem, kas lasāmi izstādes centrā eksponētajā sirdsapziņas kreklā. To veido dzejnieku savstarpēji adresētie teksti un vēstules, atklājot spēcīgās radošās un biogrāfiskās saites, kas viņus abus vienojušus.

Izstādes vadošais motīvs ir sirdsapziņa. Šo vārdu abi dzejnieki ir iekodējuši arī savās dzejas rindās: Ojāram Vācietim tas lasāms dzejolī Pūt, vējiņi! (Tā ir tautas sirdsapziņa, un tai mūžam tādai būt.), bet Mārim Čaklajam sirdsapziņa ieausta slavenajā dzejolī Dziesma par četriem baltiem krekliem (Ka dziesma nav par krekliem, bet ir par sirdsapziņām.). Taču sirdsapziņa ir arī kā metafora, kas sastopama abu dzejnieku daiļradē. Ojāram Vācietim un Mārim Čaklajam nācās saskarties ar publicēšanas grūtībām, cenzūras aizliegumu, jo viņu dzeja bija kā sauciens pēc laikabiedru sirdsapziņas tīrības, aicinājums caur dzejas tēliem saglabāt latviešu kultūras un dzejas ideālus, sargāt un aizstāvēt latviešu valodu, respektēt personas intelektuālo un garīgo brīvību.

Māra Čaklā dzejolis Dziesma par četriem baltiem krekli, kas, Imanta Kalniņa komponēts, skan Rolanda Kalniņa filmā Elpojiet dziļi, mākslas valodā ir piemineklis tiem, kas nepakļāvās padomju ideoloģijas spiedienam un spēja noturēt savu radošo garu brīvu.

Izstādē izmantoti dokumenti un korespondence no Ojāra Vācieša muzeja krājuma, Jura Krieviņa Māra Čaklā fotoportreti, Gvido Skultes filmēti videomateriāli ar Māra Čaklā piedalīšanos, priekšmeti no Intas Čaklās arhīva.

 

Top komentāri

lustīgais nerris uz tirgus plača
l
Interesanti, ka vienīgais, kurš raugās (vai spēj paraudzīties) fotoobjektīvā un līdz ar to fotogrāfijas skatītājam acīs ir - Ojārs Vācietis!
Atis Priedītis
A
Masu mediji joprojām slēpj pašu lielāko Māra Čaklā uzdrīkstēšanos - pret Latvijas okupāciju vērsto 1968.gadā sarakstīto dzejoli "Izkapts ābelē". Es izmantojot šo dzejoli Latvijas Radio ierakstīju dziesmu. Un tikai tad čekisti saprata par ko ir šis dzejolis. Sekas - izpelnījos 15 gadus ilgu aizliegumu ierakstīt Latvijas Radio vēl kādu dziesmu. Nākamais ieraksts tapa tikai 1995.gadā. Dziesmu "Izkapts ābelē" Latvijas Radio baidas arī pašlaik atskaņot, to var dzirdēt tikai Youtubē. Dzied arī Inguss Pētersons.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja