Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +7 °C
Skaidrs
Svētdiena, 24. oktobris
Renāte, Modrīte, Mudrīte

Visi debitanti jau ir gatavi rakstnieki. Paziņoti Latvijas Literatūras gada balvas nominanti, mūža un speciālbalvas ieguvēji

Priekos un bēdās – ar šādu devīzi šogad risinās Latvijas Literatūras (LALIGABA) gada balvas process, Henrika Eliasa Zēgnera vārdiem, turpinot svinēt literatūru "kā draugu, sabiedroto un mierinājuma avotu".

Otrdien, 30. martā, LALIGABA žūrija publiskoja savu veikumu – tika nosaukti nominanti piecās kategorijās, atklāti mūža balvas ieguvēju vārdi un žūrijas speciālbalvas maršruts.

97 pieteikumus latviešu literatūrā šogad izvērtēja ekspertu komisija publicista un filozofa Ilmāra Šlāpina vadībā – rakstniece Nora Ikstena, dzejnieks, atdzejotājs un literatūrkritiķis Raimonds Ķirķis, rakstniece Sabīne Košeļeva, literatūrzinātniece Inguna Daukste-Silasproģe, tulkotāja Inga Mežaraupe, dzejniece un skolotāja Daina Sirmā, kuras nominantu pamatojumi dzejas kategorijā līdzinājās suģestējošai performancei.

 

Prasmīgi pielāgojās

Ekspertu komisija šogad nolēmusi piešķirt speciālbalvu par īpašu veikumu literatūrā 2020. gadā festivāla Prozas lasījumi 2020 komandai rakstnieces Ingas Žoludes vadībā par grandiozu ieguldījumu festivāla norises nodrošināšanā pandēmijas apstākļos, vienojot prozas autorus un lasītājus digitālajā vidē. 2020. gadā festivāls notika divdesmit piekto reizi, un pirmo reizi tā vēsturē tas norisinājās tiešsaistes režīmā, nodrošinot daudzveidīgu, ar aktuālām diskusiju tēmām un prozas lasījumiem piesātinātu programmu, sasniedzot vēl plašāku auditoriju un sniedzot iespēju pasākumus klausīties ne tikai tiešraidēs, bet arī ierakstos. Naudas balva paredzēta nākamā festivāla organizēšanai.

"Jubilejas Prozas lasījumi – pēc skaita jau divdesmit piektie – iemieso ne vien paša literatūras festivāla attīstības un transformācijas kulmināciju, bet arī pērnā gada pasaules notikumu esenci. Brīdī, kad daudz vieglāk būtu bijis atmest ar roku, lasījumus atcelt vai pārcelt uz labākiem laikiem, festivāla organizatori naski un prasmīgi pielāgojās jaunajiem spēles noteikumiem un pēc pilnas programmas dažādās platformās īstenoja to digitāli, šeit un tagad, negaidot labākus laikus."

 

Vienlīdz spēcīgi darbi

"Šis literatūrai it kā bija piemērots gads – varēja sēdēt mājās un lasīt, bet arī grāmatniecībai līdzīgi kā visai ekonomiskajai situācijai bija problēmas – grāmatu veikali bija slēgti, nenotika publiski pasākumi – grāmatu atvēršanas. Tas padarīja ainu bēdīgāku, tomēr ir izdots daudz labu grāmatu," literatūras gada kopraksturojumā sacīja Ilmārs Šlāpins.

"Prozā bija vienlīdz daudz spēcīgu darbu. Vairākas ļoti labas grāmatas palika ārpus nominantu sarakstiem, par ko uzreiz ir jālūdz piedošana autoriem un izdevējiem," sacīja Ilmārs Šlāpins, piebilstot, ka, diemžēl, LALIGABA nolikums liedzis prozas kategorijā izcelt vienu no aizvadītā gada nozīmīgākajiem prozas darbiem – mūžībā aizgājušā Paula Bankovska romānu Pasaules vēsture. Dzejas kategorijā bijis vieglāk. Bērnu literatūras kategorijā veidojusies interesanta konkurence starp dzeju un prozu, bet vislielākās kaislības un prieku žūrijai radījusi debitantu kategorija, kurā bijuši ļoti spilgti pieteikumi.

"Nevienam no nominantiem nepiemīt debitanta biklums vai sava stila meklējumi. Viņi visi jau ir gatavi rakstnieki ar savu stilu un rokrakstiem," piesakot sīvā konkurencē izspriesto debitantu četrinieku, sacīja Raimonds Ķirķis.

 

Draudzība un atvērtība

Inga Mežaraupe, piesakot Labāko tulkojumu kategoriju, sacīja, ka izšķiršanās par nominantiem ir bijis ļoti grūts uzdevums, jo tulkotāji "demonstrē žilbinošu meistarību". Turklāt, tā kā "tulkojums ir divreiz uzrakstīta grāmata", pastāv arī metodoloģisks mulsums, ko īsti vērtēt – "debesis vai to spoguļošanos jūrā". Savukārt bērnu literatūras kategorijā Inguna Daukste-Silasproģe kā nominēto darbu kopēju kamertoni minēja draudzības un atvērtības pasaulei tēmu. Mūža balvu par nozīmīgu ieguldījumu Latvijas literatūrā ekspertu komisija nolēmusi piešķirt diviem laureātiem – valodniecei un rakstniecei Lalitai Muižniecei latvietības stiprināšanā, latviešu literatūras, folkloras un valodas popularizēšanā, un literatūrzinātniekam Gunāram Bīberam par mūža ieguldījumu latviešu literatūras un dramaturģijas pētniecībā, kritikā un pedagoģijā.

Līdz balvas pasniegšanas brīdim 30. aprīlī LTV1 plkst. 21 nominantu darbiem un domām iespējams sekot: 8. aprīlī plkst. 19 Nominantu dzejas lasījumos un 15. aprīlī plkst. 19 Nominantu prozas lasījumos. Tie notiks Satori un LALIGABA FB kontos

 

LALIGABA’ 2020 laureāti

Mūža ieguldījums
Valodniece un rakstniece Lalita Muižniece
Literatūrzinātnieks un pedagogs Gunārs Bībers

Labākais dzejas darbs
Amanda Aizpuriete Pirms izvākšanās, Neputns
Ingmāra Balode Dzejoļi pēc mūsu ēras, Neputns
Katrīna Rudzīte Ērti pārnēsājami spārni, Neputns
Kārlis Vērdiņš Gatavā dzeja, Neputns

Labākais prozas darbs
Inga Ābele Balta kleita, Dienas grāmata
Inga Gaile Rakstītāja, Dienas grāmata
Jānis Joņevs Tīģeris, Dienas grāmata
Laura Vinogradova Upe, Zvaigzne ABC

Labākais darbs bērniem
Ērika Bērziņa Mammas dzejoļi, ilustrējusi Anna Vaivare, Liels un mazs
Ieva Melgalve, Elizabete Lukšo-Ražinska Emī un Rū. Robota sirds, ilustrējusi Guna Poga, Tuta Media
Marts Pujāts Ej nu ej, ilustrējusi Lāsma Pujāte, Liels un mazs
Inga Žolude Pirmo reizi uz Zemes, ilustrējis Krišs Salmanis, Liels un mazs

Labākais tulkojums
Dena Dimiņa no holandiešu valodas tulkotais Edvarda van de Vendela romāns Zilās zāles vasara, Liels un mazs
Jāņa Elsberga no angļu valodas tulkotā Čārlza Bukovska dzejas izlase Kodiens, Neputns
Daces Meieres no lietuviešu valodas tulkotais Jurgas Viles grafiskais stāsts Sibīrijas haiku, ilustrējusi Lina Itagaki, Liels un mazs
Māras Poļakovas no krievu valodas tulkotais Leonīda Dobičina romāns Enpils, Orbīta

Spilgtākā debija
Elvīra Bloma Izdzēstie attēli, Orbīta
Andris Kalnozols Kalendārs mani sauc, Orbīta
Ivars Šteinbergs Strops, Neputns
Lauris Veips Interesantās dienas, Orbīta

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja