Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +8 °C
Daļēji apmācies
Pirmdiena, 17. februāris
Konstance, Donats

RIXC Mākslas un zinātnes festivāls šogad tiks veltīts zaļajai krāsai un dzīvesveidam

Rīgā, no 4. līdz 6. jūlijam, norisināsies ikgadējais RIXC Mākslas un zinātnes festivāls, kas šogad aktualizē mūsdienās tik populāro tēmu – “zaļš”, tiecoties atklāt šīs krāsas un dzīvesveida simbola daudzās un dažādās šķautnes, viņpus ierastajiem priekštatiem, informēja festivāla producente Agnese Baranova.

Festivāla ietvaros 5. jūlijā plkst. 18 Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā tiks atklāta starptautiska laikmetīgās mediju mākslas izstāde Zaļš / Atmaskots (Un/Green). Izstādē mākslinieki veido jaunas attiecības ar dabu un vizuāli “izskaitļo” – cik zaļš ir mežs gada griezumā; rekonstruē 18. gadsimta slaveno "Parīzes zaļo" krāsu, kas tika izmantota glezniecībā un tekstilrūpniecībā, bet kuras sastāvā bija arsēns; kā arī pētī fizikālas parādības, tādas kā pēdējais stars, saulei rietot.

“Vai jūs kādreiz esat vērojuši saulrietu virs jūras? Vai jūs esat skatījušies tik ilgi, kamēr saules diska augšējā mala gandrīz iegrimusi ūdeni, un teju pazudīs? Bet, vai jūs esat pamanījuši parādību – saules sūtīto pēdējo staru, kas, ja debesis ir bez mākoņiem, izskatās neaprakstāmi skaists. Tas ir zaļš, vibrīnišķīgākais zaļais, tāds zaļais, ko mākslinieks nekad nav uzjaucis savā paletē…” (Žils Verns).

“Zaļš” šogad RIXC festivālā tiek aplūkots kā krāsa, bioloģiska parādība, materiāls medijs, semantiska konstrukcija un ideoloģija. Izstādes koncepciju par “zaļo” izstrādājis Parīzē dzīvojošais vācu biomākslas kurators un pētnieks – Jenss Hauzers (Jens Hauser). Kuratora Jensa Hauzera pētniecībā “zaļais” ir aktuāls jau vairāku gadu griezumā. Pētniecības projekta OU\/ERT ietvaros, kurators sistematizē dažādās zinātnes disciplīnās gūtās atziņas, tiecoties attīstīt jaunus veidus kā runāt par ekoloģijas jautājumiem. Sadarbībā ar RIXC Festivāla kuratoriem Rasu Šmiti un Raiti Šmitu, Jensa Hauzers ir izstrādājis koncepciju par “zaļā” atmaskošanu, lai RIXC Mākslas un zinātnes festivālā šogad piedāvātu alternatīvu skatījumu uz pašlaik tik plaši izplatīto virspusējo “zaļā” izpratni un valodu.

“Zaļš” simboliski tiek asociēts ar visu dabisko un izmantots, lai ar uzviju kompensētu, ko cilvēce ir zaudējusi. “Zaļš”  ir “antropocentriskākā” no visām krāsām - tai vienlaikus piemīt dabiskums un mākslīgums. Neskatoties uz kopumā pozitīvo nozīmi, “zaļš” arvien biežāk tiek nekritiski fetišizēts un tehno-romantizēts. RIXC festivāls  Zaļš / Atmaskots kritiski aplūko šobrīd valdošo biopolitiku, kas vērsta uz tehnoloģiskām manipulācijām ar ekoloģiju, biosfēru un dzīvības sistēmām.

RIXC festivāla atklāšanas programmas publisko lekciju programmā 4. jūlijā, uzstāsies gan vieskurators Jenss Hauzers, gan izstādes mākslinieki un citi starptautiski atzīti lektori, tostarp amerikāņu mākslinieks un profesors Adams Brauns, kas izstādes atklāšanā uzstāsies ar performanci Ēnas no nāves sienām. Adams Brauns savā daiļradē eksperimentē no no jauna radot 18. gadsimtā izgudruto zaļo krāsvielu ar arsēna piejaukumu. “Parīzes zaļais” savulaik ticis plaši izmantots ne vien glezniecībā, bet arī tekstila tapešu krāsošanā, tomēr tā toksiskās īpašības sabiedrībā tikušas aktualizētas vien 19. gadsimta beigās. Šī indīgā zaļā pigmenta pielietojums atspoguļo cilvēku tieksmi atgriezt urbānajā dzīvē zaļumu, kas ticis zaudēts industriālās revolūcijas iespaidā, izceļot šādu centienu paradoksālās un pretrunīgās iezīmes.

Atklāšanas programmā lekciju lasīs arī mākslinieks Jans-Peters E.R. Zonntāgs no Berlīnes, kurš jau vairāk kā desmit gadus pētī Žila Verna novēroto dabas parādību “zaļo staru”, lai balstoties uz gaismas fizikālājā īpašībām, radītu GAMMvert instalācijas, kurās izmantota īpaša zaļa gaisma.

RIXC Festivāla atklāšanas programmas īpašais viesis būs zinātnieks Luks Stīls (Luc Steels) no Beļģijas, kas ir viens no makslīgās inteliģences (AI) pionieriem, 70. gados studējis datorzinātnes ar specializāciju "mākslīgais intelekts" Masačūsetas Tehnoloģiju institūtā (MIT / ASV). Luks Stīls ir arī Flāmu Karaliskās Zinātņu akadēmijas un Eiropas Zinātņu akadēmijas biedrs un Sony datorzinātņu laboratorijas Parīzē dibinātājs (1993), šobrīd ir pētnieks Evolucionārās Bioloģijas institūtā Barselonā. Lekcijā Luks Stīls runās par to, kā daba iedvesmo Mākslīgā intelekta attīstību.

Savukārt māksliniece no Francijas Karīne Bonnevāla (Karine Bonneval) festivāla atklāšanas programmā iepazīstinās ar augu “citādību”, kuru viņa pēta savās radošajā darbība, jo īpaši pievēršoties kompleksai un zinātniskai mijiedarbībai cilvēku un augu starpā.

Atklāšanas programmas publiskās lekcijas notiks ceturtdien, 4. jūlijā plkst. 15 un 17, LNMM konferenču zālē. Festivāla atklāšanas programmu 4. jūlijā plkst. 19.30 papildinās audiovizuālas un elektroniskās mūzikas performances, kurās piedalīsies Florāns di Bartolo (Florent di Bartolo), RIXC EMAP Rezidences mākslinieks no Francijas, un Platons Buravickis, komponists no Latvijas, kā arī jaunie mākslinieki no Liepājas universitātes Mākslas pētījumu laboratorijas.

Performances notiks Latvijas Mākslas akadēmijas K2 auditorijā.

Biļetes uz publiskām lekcijām un performancēm var iegādāties Biļešu paradīzē un uz vietas RIXC festivāla reģistrācijā. Ieejas maksa uz publiskajām lekcijām un performancēm 5 EUR (katram pasākumam atsevišķi).

Savukārt piektdien 2019. gada 5. jūlijā plkst. 18 notiks starptautiskās mediju mākslas izstādes Zaļš / Atmaskots (Un/Green) atklāšana Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā. Izstāde Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā būs apskatāma līdz 22. septembrim.

Izstādes kuratori ir Jenss Hauzers (Francija / Vācija), Rasa Šmite un Raitis Šmits (RIXC, Latvija).  Izstādē piedalās mākslinieki: Agnese Meijere-Brandisa (Vācija), Rebeka Blesinga (ASV), Karīne Bonnevāla (Francija), Adams V. Brauns (ASV), Santa France (Latvija), HeHe (Francija), Roberts Hengevelds (Kanāda), Voldemārs Johansons (LV), Iodine Dynamics (Nīderlande), Eva Marija Lopesa (Vācija), Francisko Lopess (Spānija), Annemarija Māsa (Beļģija), Džoana Molla (Spānija), Quimera Rosa (FR/AR), Jans-Peters E.R. Zonntāgs (Vācija), Tāvi Suisalu (Igaunija), Rihards Vītols (LV).

5. un 6. jūlijā RIXC Festivāla programmā – ikgadējā starptautiskā mākslas un zinātnes konference Open Fields 2019: Zaļš / Atmaskots – dabiski mākslīgais intelekts, kuras mērķis ir “atmaskot zaļo”, “ekosistemātiski” no jauna savienot “posthumānos stāvokļus”, atklāt un atšifrēt “dabiski mākslīgo intelektu”. RIXC festivāla konference Open Fields ik gadu pulcē vairāk nekā 100 starptautisku dalībnieku – neatkarīgu mākslinieku un akadēmisko pētnieku no 60 universitātēm un 30 pasaules valstīm.

Sestdien, 6. jūlijā festivālu plkst. 17 noslēgs Sensible Garden jauno mākslinieku no Liepājas un Karlsrūes (Vācija) skaņu mākslas performances un mākslinieciskas intervences LMA dārzā un K2 auditorijā. Ieeja brīva.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Skrejritenis

Olgai Žitluhinai 9. februārī bija apaļa jubileja. Viņa gribētu, lai saku "Oļga". Tā jau ir, ka krievu valodā nav nekāda "Olga" ar cieto "l". Bet pierasts. Oļga ir in...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja