Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Dzintaros notiks Latvijas vijoļspēles zvaigžņu koncerts Ojāra Kalniņa zīmē

13. martā plkst. 18.30 Dzintaru koncertzālē notiks Ojāra Kalniņa 90 gadu jubilejas piemiņai veltītais Latvijas vijoļspēles zvaigžņu koncerts Ojāra Kalniņa zīmē, informēja koncerta pārstāve Edīte Deksne.

Koncertā piedalīsies izcili vijolnieki, kādreizējie Ojāra Kalniņa audzēkņi, Jūrmalas Mūzikas vidusskolas absolventi: Vineta Sareika, Paula Šūmane, Elīna Bukša, Līga Kuzmane, Kārlis Norde, Otto Trapāns, Anete Petrauska, Margarita Ogibalova, Jāzeps Jermolovs, Māris Blūzmanis, kā arī Ojāra Kalniņa ilggadīgā kolēģe, pianiste, koncertmeistare Olita Liepiņa un Jūrmalas Mūzikas vidusskolas stīgu orķestris Dzidras Pelēķes vadībā. Koncertu vadīs O. Kalniņa dēls Jānis Kalniņš (ērģeļbūvētājs, mācītājs) un meita Dagmāra Kalaškova (Maskavas Šnitkes Valsts Mūzikas institūta stīgu katedras vadītāja, profesore). 

Ojārs Kalniņš ir izaudzinājis veselu vijoļspēles virtuozu plejādi, kuri ir kļuvuši par pazīstamiem mūziķiem, prestižu starptaustisku konkursu uzvarētājiem un laureātiem, uzstājas uz nozīmīgām Eiropas koncertzāļu skatuvēm. Viņu vidū ne tikai iepriekš minētie koncerta dalībnieki, bet arī Latvijā populārais vijolnieks Raimonds Ozols, kurš, atceroties savu skolotāju saka: “Manā dzīvē Ojārs Kalniņš ir bijis un joprojām ir liela autoritāte, esmu daudz ko iemācījies no viņa - īpaši jau to, ka nav atlaides attiecībā uz darba kvalitāti. Un bez pamata - bez rupjmaizes ar garoziņu, ko katru dienu neesi apēdis arī neiztikt. Un  pamatus Ojārs Kalniņs prata ielikt – visi jaunie vijolnieki raudādami spēlēja bezgalīgos vingrinājumus, gammas un etīdes, par ko viņam milzīgs paldies!”

Paula Šūmane, stāstot par Ojāru Kalniņu, atceras: “Ojārs Kalniņš ar savu piemēru spilgti demonstrēja bezkompromisu atdevi savas dzīves uzdevumam. Skolotājs veltīja neskaitāmas brīvdienas saviem audzēkņiem, neprasot atlīdzību - reti sastopams fenomens mūsdienās, kad vērtība pārsvarā tiek mērīta naudas izteiksmē. Ojārs Kalniņš bija pedagogs, kas ar uzslavām nemētājās, taču ar savu harismatisko personību spēja skolniekus pacelt spārnos.”

Jūrmalas Mūzikas vidusskolas stīgu nodaļas vadītāja, vijoļspēles skolotāja Dzidra Pelēķe stāsta: “Sevi varu uzskatīt par vienu no pirmajām skolotāja Ojāra Kalniņa absolventēm Jūrmalas Mūzikas vidusskolā, esmu pateicīga skolotājam par to, ka viņš mani motivēja mācīties tālāk vijoļspēli. Ojārs Kalniņš man asociējās ar tādu pamatīgumu un prasīgumu. Nevienu noti nedrīkstēja spēlēt pavirši, neizprotot un neieklausoties skaņās, ko pirksti un lociņš izvilināja no vijoles. Viņš vienmēr mēdza atkārtot: "Vijolei ir jādzied!".”

Ojārs Kalniņš dzimis 1928. gada 20. februārī Rīgā, juristu ģimenē, tēvs Nikolajs Kalniņš bija arī politiķis, vairāku Saeimu deputāts. 1941. gada 14. jūnijā, kad O. Kalniņam bija trīspadsmit gadi, māte ar saviem trīs bērniem tika izsūtīta uz Sibīriju. Tēvu arestēja un nosūtīja uz Vjatkas soda nometnēm, kur 1942. gada sākumā viņš mira. Ojārs Sibīrijā smagi strādāja, bet brīvajos brīžos līdzi paņemtā vijole bija sirdi sildoša nodarbe un viņš turpināja pilnveidot savas vijoļspēles prasmes. Vēlāk tika pieņemts darbā Novosibirskas operas orķestrī. Atgriezies Latvijā 50. gados ieguva izglītību Jāzepa Mediņa mūzikas vidusskolā un Latvijas konservatorijā. 1958. gadā uzsāka darbu Latvijas Nacionālās operas orķestrī, no 1971. gada (ar pārtraukumu, līdz 2009. gadam) Ojārs Kalniņš strādāja Jūrmalas Mūzikas vidusskolā, šim darbam veltot gandrīz trīsdesmit sava mūža gadus.

Koncerta biļetes ir pieejamas Biļešu paradīze kasēs un interneta lapā bilesuparadize.lv.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Vai KPV LV Saeimas frakcijā ir šķelšanās aizmetņi?

Kopā nobalsojuši: 235

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Viss atgriežas sakārtotā sākuma stāvoklī

Grupas Māja radītais latviešu sētas Pasaules modelis bija sava laika konceptuāli tīrākais un pārliecinošākais pieteikums Latvijas arhitektūrā un mākslā, kam vēriena ziņā nekas līdzīgs līdz mūsd...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja