Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +2 °C
Apmācies
Piektdiena, 24. janvāris
Krišs, Eglons, Ksenija, Egle

Circene: Diezgan daudz jau ir izdarīts

Iekšējas reformas veselības aprūpē ir nepieciešamas, taču diezgan daudz jau ir izdarīts, laikrakstam Diena intervijā sacīja veselības ministre Ingrīda Circene (Vienotība).

"Kad es 2011. gadā sāku strādāt šajā amatā, man salika uz galda dokumentus par slimnīcu darbību, kas uzrādīja, ka t. s. pārstrādes ir 150-160% no līgumu summas. Respektīvi, slimnīcas, tā teikt, ņēma ikvienu, kas nonāca līdz Uzņemšanas nodaļas durvīm, lai gan ne vienmēr cilvēkam uzreiz bija jāguļas slimnīcā. Ministrijas jaunais uzstādījums bija, ka tā turpināties nevar, un pērno gadu mēs esam beiguši ar būtiski mazākām pārstrādēm - lielākajai daļai slimnīcu tās nepārsniedza 10%. Savukārt šā gada pirmās puses rezultāti liecina, ka Rīgas un reģionālās slimnīcas iekļaujas līgumā (vienai ir pārstrāde 106%), bet dažās pat parādījusies rezerve - tās var ņemt vairāk pacientu jau esošā finansējuma ietvaros. Citiem vārdiem sakot, pacientu plūsmas ir puslīdz sakārtotas, un vienlaicīgi nevar teikt, ka kāds būtu atstāts bez viņam nepieciešamās palīdzības," atzina I.Circene.

Viņa skaidroja, ka slimnīcās ir izveidotas t. s. observācijas nodaļas, kurās slimnīcā nonākušajam 24 stundās nosaka diagnozi un izlemj, vai viņš var saņemt palīdzību un doties mājās, vai tomēr viņam jāpaliek slimnīcā. "Problēma saglabājas lokālajās slimnīcās, kuras turpina nešķirot, tas nenāk par labu nedz pašām slimnīcām, protams, nedz arī pacientam, kuram tad jāveic līdzmaksājums 9,5 lati par dienu," atzina ministre.

I.Circene uzsvēra, ka otrs nozares reformas virziens saistīts ar to, ka kopš šā gada pavasara ieviesta sistēma, ka cilvēks, paliekot mājās, var 24 stundu režīmā komunicēt ar savu ģimenes ārstu. "Jo, ja darbalaikā tiek saukta ātrā palīdzība tāpēc, ka cilvēkam ir paaugstināta temperatūra vai asinsspiediens, tas nav pareizi, tā nav diagnoze, lai cilvēku aizvestu ātrie, tā ir lieta, ko var risināt konkrētais ģimenes ārsts. Un - ātro izsaukumu skaits ir samazinājies, cilvēki, tā teikt, ir atcerējušies un atraduši savus ģimenes ārstus. Jāatzīst gan, ka te vēl ļoti daudz darāms, jo situācija ir ļoti, atvainojos par kalambūru, ielaista. Proti, daudzi cilvēki, kas sauc ātros un nonāk slimnīcā, ir tādi, kas sirgst ar kādu hronisku kaiti, viņi vairākus gadus nav bijuši pie ģimenes ārsta, tad viņiem ir šīs hroniskās kaites saasinājums un viņi zvana ātrajiem, lai gan no tādas situācijas, iespējams, būtu varēts izvairīties," secina I.Circene.

Viņa gan vienlaikus atgādināja, ka Eiropā vidējais veselības nozares finansējums ir 5-6% no konkrētās valsts IKP, bet Latvijai tiek piedāvāti 2,8%. "Lai gan it kā vajadzētu būt saprotamam, ka mēs nevaram puslīdz adekvāti funkcionēt ar divreiz mazāku finansējumu kā citās valstīs," skaidroja ministre.

Interviju ar Latvijas veselības ministri Ingrīdu Circeni lasiet ceturtdienas Dienā!




Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Pēdējais brīdinājums

Vakar četras uzņēmēju organizācijas – Finanšu nozares asociācija, Latvijas Darba devēju konfederācija, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera un Ārvalstu investoru padome Latvijā – parak...

Simbolisks sākums

Amerikas Savienoto Valstu valsts sekretāra amatā kā pirmais no prezidenta Trampa nominētajiem nākamās administrācijas pārstāvjiem apstiprinātais Marko Rubio savu pirmo oficiālo tikšanos jaunajā post...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē