Laika ziņas
Šodien
Migla
Sestdiena, 13. aprīlis
Egils, Egīls, Nauris

Pretrunīgās vasaras noskaņas

Apklaušinot apkārtējos, kā pagājušas Jāņu brīvdienas, neviens vien šogad atzīst: bija dīvainas sajūtas. No vienas puses dabas skaistums un svētki, no otras – ziņas no Krievijas par Vagner kaujinieku "maršu", kas pēkšņi lika atrauties no visa, lai, burtiski sēžot pie ugunskura, skrollētu telefonā ziņas un mēģinātu saprast, kas īsti notiek.

Tā izsekot notikumu attīstības straujumam bija visnotaļ grūti. Saprast dumpja būtību un iespējamo ietekmi uz notikumiem Ukrainā un pašā Krievijā – vēl grūtāk. Tāpēc šīs nedēļas SestDienas fokusā par to visu – gan atgādinot straujo notikumu attīstību, gan cenšoties analizēt cēloņus un prognozēt iespējamās sekas, gan atskatoties vēl tālākā pagātnē un mēģinot saprast, ko īsti mūsdienās nozīmē algotņu iesaistīšana militāros konfliktos, kā šāda iespēja vispār veidojusies un kādēļ neizzūd, ja jau valstīm ir pašām savi oficiāli bruņotie spēki.

Taču, protams, tas nav viss. Slavenās klimata pārmaiņas un zaļā enerģija tiek daudz piesauktas nu jau, šķiet, visdažādākajos kontekstos. Taču kā panākt, lai politiķi tik tiešām ieklausās dabas ekspertos tad, kad tas ir vajadzīgs? Arī par to jeb svarīgo patlaban mūsu dabā šoreiz saruna ar jauno Latvijas Dabas fonda direktori Vitu Andu Tēraudu.

Un visbeidzot – šīs SestDienas iznākšanas dienā sākas Dziesmu un deju svētki (šoreiz, šķiet, īpaši ilgi gaidīti, jo pandēmijas laiks ne tikai daudz ko izjauca gatavošanās plānos, bet kādu brīdi pat lika šaubīties, vai vispār svētki varēs notikt). Tagad priekšā vairāk nekā nedēļa, kad dziedāt, dejot, gavilēt! Un tajā nav nekā ne banāla, ne jau pierasta – katru reizi no jauna šķiet, ka apkārtējo cilvēku spēku un atbalstu caur šiem svētkiem var tīri fiziski sajust. Ņemot vērā, kas notiek apkārt pasaulē, tas patlaban liekas īpaši svarīgi.

Turklāt vērts pievērst uzmanību ne tikai tam, kas oficiālo svētku programmā. Vasaras kultūras sezona rit pilnā sparā, un arī apkārt un blakus svētkiem notiek vēl daudz un dažādas lietas. Piemēram, šajās nedēļās Latvijā viesojas Sanfrancisko Jaunais teātris. Vērts viņus ievērot šajā kultūrainā, jo gan ambīcijas, gan varēšana viņiem ir – par to arī šajā SestDienā plašāk. Tāpat kā par Amatniecības centru Krāslavā – vietu, ar kuru vērts iepazīties, jo, kas zin’, kādus talantus sevī tā vēl varat atklāt... 

Šīs nedēļas, 30. jūnija - 6. jūlijam, žurnālā SestDiena lasiet:

SestDienas SALONS. Lai dabas balss skan!

Latvijas Dabas fonda jaunā vadītāja Vita Anda Tērauda par dabas vietu ekonomikā, pārāk vieglprātīgo valsts attieksmi noteikumos un par pļavu nozīmi ne tikai tēju vākšanā

PASAULĒ. Prigožina 40 stundu pučs

Šā gada 23. un 24. jūnijā Krievijā risinājās notikumi, kuri vēsturē paliks kā Prigožina dumpis. Kādi bija šā 40 stundas ilgušā puča mēģinājuma cēloņi, norise un kādas var būt iespējamās sekas?

FOKUSĀ. "Zaļie cilvēciņi"" un citi 21. gadsimta algotņi

Vagner grupējums Ukrainā izgaismojis un licis runāt par militāro algotņu priekšrocībām un ēnas pusēm. Kā īsti pasaule nonāca līdz "zaļajiem cilvēciņiem", kā veidojušies mūsdienu algotņu formējumi un kādas priekšrocības tie dod valstīm, kas izmanto to pakalpojumus?

LAIKA MAŠĪNA. SOS sauciens pēc palīdzības

Pirms 115 gadiem stājās spēkā starptautiskā vienošanās par SOS radiosignālu, ko raida avārijas situācijā nonākušie kuģi. Atsevišķas valstis gan vēl labu laiku turpināja izmantot alternatīvus signālus, un tā pa īstam SOS tika akceptēts vien pēc Titānika katastrofas 1912. gadā

TUVPLĀNĀ. Kurbads un Veronika pie Zelta vārtu tilta

Sanfrancisko Jaunais teātris piesaista Latvijas teātru profesionāļus, dzimtenē viesojas no jūnija beigām, bet rudenī gaidīs pie sevis diasporas amatierteātrus uz tradicionālo festivālu Laipa

TĒMA. Vitrāžu lustra un māla zirgs

Es arī tā varu! jeb Krāslavas amatnieku pieredzes stāsti par to, kā sekot savam radošajam aicinājumam un kļūt par meistaru, darbojoties ar materiāliem, kas sirdij tuvi

IZPĒTĪTS. "Pūces" nobeidz alkohols un cigaretes

Izteikto vakara cilvēku īsākā dzīvs ilgumā vainojams nestandarta dienas režīma veicinātais neveselīgais dzīvesveids

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Žurnāla "SestDiena" publikācijas

Vairāk Žurnāla "SestDiena" publikācijas


Aktuāli

Trešā persona

Valsts policija: "Trešo dzimti latviešu valodā mēs neieviesīsim, bet trešo personu ikvienā potenciāli seksuālā aktā gan!"

Jantone uz politikas puantēm

Vienotības jaunā ģenerālsekretāre Signe Jantone par aizlauztu spārnu sajūtu, Latvijas ideālu un par Eiroparlamenta vēlēšanu prognozēm.

Šonedēļ SestDienā

Vairāk Šonedēļ SestDienā


SestDienas salons

Vairāk SestDienas salons


Pasaule

Vairāk Pasaule


Politika

Vairāk Politika


Tēma

Vairāk Tēma


Pieredze

Vairāk Pieredze


In memoriam

Vairāk In memoriam


Tuvplānā

Vairāk Tuvplānā


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


Latvijai vajag

Vairāk Latvijai vajag


SestDienas receptes

Vairāk SestDienas receptes


Dienasgrāmata

Vairāk Dienasgrāmata