Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Vispārināt nevajag

Deviņdesmitajos bija tādi urbānie mīti un pilsētas spoku stāsti, kur nemainīgi figurēja melna volga un meitenītes sarkanās kurpītēs. Būtu interesanti, ja kāds britu zinātnieks vai pašmāju pētnieks izpētītu, kāpēc tieši šādas detaļas un kādus zemapziņas strāvojumus tās mūsos parāda, taču dzīvi tie mīti bija bezgala – neviens sevi cie­nošs tā laika pusaudzis to nenoliegs.

Tādas "pilsētas leģendas" vēl šobalt­dien klīst teju jebkurā jomā, un nav svarīgi, cik bieži un sparīgi tās tiek "atmaskotas" vai, kā tagad moderni teikt, dekonstruētas. Tās turpina dzīvot un izdzīvot.

Viens šāds dzīvelīgs mīts ir slavenās miskastes mašīnas, kas šķirotos atkritu­mus ļauni ņem un sajauc visus kopā. Te gan vietā minēt, ka jau sen neviens nopietnu uzņēmēju vidē par atkritumiem nedomā kā kaut ko, no kā ātrāk jātiek vaļā. Diez vai mūsu miskastes saturs varētu kļūt par "jauno zeltu" vai nākamo Latvijas "nokiju", taču rosība nozarē jūtama arvien lielāka, ko turpinām pētīt SestDienas rakstu sērijā.

Par mītiem un realitāti jādomā arī vēl citu – gan visā pasaulē, gan atsevišķās valstīs aktuālu – tematu sakarā. Bet, kā pareizi vēl un vēlreiz atgādina CVK ilggadējā darbiniece Kristīne Bērziņa, par kuru SestDienas iznākšanas brīdī jau būs skaidrs – ir viņa jaunā komisijas vadītāja vai nav –, nevar tā vispārināt. Katrs dinozaurs mums galu galā īpašs un prasa citu attieksmi.

Šīs SestDienas, 15. – 21. marta, numurā lasiet:

SestDienas SALONS. Mums viss ātri apnīk. Cimdara labā roka Kristīne Bērziņa par kandidēšanu uz Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja amatu, demokrātijas vecmodīgumu un to, kāpēc e-vēlēšanas nepalielina balsojušo procentu.

POLITIKA. Dinozauri ir šeit. Jaunie ministri apzināti, nu kārta lūkoties uz „mūžīgajiem”, tāpēc SestDiena mēģina rast atbildi uz jautājumu, kas ir politiskās ilgmūžības noslēpums.

PASAULĒ. Veselības aprūpe cīņu priekšplānā. Kaut arī Somijas veselības aprūpes sistēma starptautiski tiek vērtēta kā efektīvākā Eiropā, tieši cīņa par tās reformēšanu novedusi pie valdības atkāpšanās īsi pirms parlamenta vēlēšanām, iezīmējot ne vienu vien problēmu.

VESELĪBA. Mutācija ārstēšanai. Britu zinātnieki paziņojuši par otro personu, ko varētu būt izdevies izārstēt no cilvēka imūndeficīta vīrusa (HIV). Tas gan nenozīmē, ka pasaule būtu tikusi pie brīnumlīdzekļa pret šo slimību, kas pēdējo trīsdesmit gadu laikā nonāvējis 35 miljonus cilvēku. Cilvēce joprojām atpaliek no pašas izvirzītā mērķa līdz 2030. gadam izbeigt HIV/AIDS epidēmiju.

TUVPLĀNĀ. Maestro bez Ferrari. Lielās mūzikas balvas ieguvējs klarnetists un diriģents Guntis Kuzma par pēdējā koncerta nozīmi, autoritāriem diriģentiem un plīsušām stīgām.

TĒMA. Prāts, kongresi un skudras. Ko jūs atbildētu uz jautājumu, vai skudras čurā naftu? Pirmajā mirklī atbilde liekas skaidra, bet tas vēl nenozīmē, ka tā liksies arī pēc citu pārliecinoši pausto argumentu uzklausīšanas. Draugu, paziņu vai tikko sastaptu cilvēku kopā sanākšana, lai darbdienu vakaros ar citām komandām sacenstos prāta asumā, atbildot uz jautājumiem par visdažādākajām tēmām, daudziem Latvijā pēdējos gados kļuvusi ne tikai par stabilu tradīciju, bet pat ieradumu, bez kura jau grūti iztikt.

FOKUSĀ VIDE. Atkritumu mīti un migrācija. Turpinot rakstu sēriju par situāciju ar atkritumu pārstrādi Latvijā, pievēršamies senajam mītam par to, vai sašķirotie atkritumi patiešām tiek pārstrādāti un beigās tomēr netiek samesti vienā lielā čupā. Kā tad īsti ir? Vai, nokļūstot specializētajos konteineros, iepakojumam tiešām tiek dota "vēl viena dzīve pēc dzīves"? Ko un kur Latvijā pārstrādā un kādos toņos iekrāsojas atkritumu nozares nākotne?

CEĻOJUMS. Nākotnes pilsēta. Kā pārcelties fantāzijā un laikā uz priekšu – tā pāris vārdos varētu raksturot ceļojumu uz Seulu. Ēdiens te ir ļoti ass, tērpi ļoti krāšņi, podi ļoti "gudri", celtnes ļoti augstas, bet viss kopumā – kā pastaiga zīmējumā, no kura negribas izkāpt.

Kā arī ŠONEDĒĻ, PRIEKŠĀ, ZVAIGŽŅOTĀ NEDĒĻA, NEDĒĻAS KULTŪRIZKLAIDES DEVA, KINO, ZIRNIS ĒD, SestDienas VAKARIŅAS, IZPĒTĪTS, MĪKLA, HOROSKOPI, ANEKDOTES un SMALKĀS APRINDAS.

Top komentāri

Pareizaisvirsraksts
P
Beigsim melus saukt par mītiem! Vienkārši - MELI!
Krējums Saldais
K
Nesapratu rakstā apslēpto domu. Kaut kas līdzīgs Sašaurināšanai? Par atkritumiem - šķirot ir neizdevīgi pašam pārstrādātājam - visu saberot vienā kaudzē mūsu rēķini ir lielāki, nekā šķirojot. Un pie daudzām mājām ir tikai speciāli šķirošanas konteinieri - papīram, plastmasai un sriklam. Sadzīves nemaz nav. Pieņemu, te mūs apkās 3 kārši - no valsts par šķirotiem + soda nauda, ka šķirojamos ir sadzīves + svars vai apjoms par sadzīves atkritumiem.
Melnais
M
Ar sadu feisu lidzigu meitenu stavokli nesasnigt
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Žurnāla "SestDiena" publikācijas

Vairāk Žurnāla "SestDiena" publikācijas


Aktuāli

Izmēģinājumu pavasaris jeb krīze un tās mācības

SestDiena sāk jaunu rubriku, pētot, ko dažādās jomās mums licis iemācīties pandēmijas piespiedu izolācijas laiks un ko no ārkārtējā stāvokļa obligāto ierobežojumu noteiktā varbūt vērts paturēt arī pē...

Šonedēļ SestDienā

Vairāk Šonedēļ SestDienā


SestDienas salons

Vairāk SestDienas salons


Pasaule

Vairāk Pasaule


Politika

Vairāk Politika


Tēma

Vairāk Tēma


Pieredze

Vairāk Pieredze


In memoriam

Vairāk In memoriam


Tuvplānā

Vairāk Tuvplānā


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


Latvijai vajag

Vairāk Latvijai vajag


SestDienas receptes

Vairāk SestDienas receptes


Dienasgrāmata

Vairāk Dienasgrāmata