Šajā festivālā notiek arī planētas visplašākais teātru salidojums. No 13. augusta interneta vietnes _www.eif.co.uk_ un _www.edfringe.com_ tiks kalpinātas pamatīgi, jo piektdien, trīspadsmitajā, Edinburgas teātra festivāls iet vaļā. Nedēļu ātrāk startēja Edinburgh Fringe - _frindžs_, pasākums, kurā no visas pasaules sabrauc tā dēvētie izpildītājmākslinieki - ar teātri, cirku un tamlīdzīgām spēles formām saistīti entuziasti, gan profesionāļi, gan amatieri, kuri var atļauties noīrēt kādu no 800 spēles telpām cerībā piesaistīt skatītāju un citādu labvēļu uzmanību un, ja veiksies, sākt starptautisku karjeru. _Frindžā_ var piedalīties katrs, pat akordeonu spēlējošs kritiķis un nodeguša teātra premjers, ja vien pats to vēlas.
Lieki bilst, ka apjukt šajā kvalitātes ziņā raibraibajā teātru kompāniju un solistu putrā, kas šogad mērāma ar 1204 ansambļiem, ir vieglāk par vieglu. Nepalīdzēs arī 600 lappušu Fringe katalogs, kuru šķirstot un kurā ieraugot, ka izrādītes, koncerti un citas atrakcijas sākas sešos no rīta un turpinās līdz diviem naktī, jūs var padarīt neirotisku. Uz katra ielas kvadrātcentimetra Edinburgā noteikti stāvēs kāds spilgts tipāžs, kurš pilda iekšā saucēja lomu. Un dara to perfekti - biežvien pasākumu reklamētāji ir krutāki un atraktīvāki par pašiem pasākumiem. Vienalga - šo teatrālo vājprātu gan ir vērts vienreiz dzīvē izbaudīt. Un ne tikai tiem komersantiem, kuri vēlas, teiksim, Latvijā lētu štruntu pārdot par nelētu cenu.
Otra alternatīva - oficiālais Edinburgas festivāls, respektabls un dārgs sarīkojums ar milzīgu budžetu. Šis notikums visai Lielbritānijas teātru elitei ir «atspēriena punkts» jaunās sezonas vērtību sijāšanā, savukārt daudziem ārzemju teātriem - Eiropas turneju starts. Festivāls, kura programmā tikt uzaicinātam ir liels gods (no Latvijas māksliniekiem tāds ticis tikai Gidonam Krēmeram un Jaunajam Rīgas teātrim).
Tomēr pāris rekomendāciju noderēs. Tiem, kuri interesējas par labu un svaigu angļu valodas telpas dramaturģiju, vērts apmeklēt teātri Traverse, kurā 24 stundas diennaktī notiek jaunu lugu lasījumi (gan gatavu un pusmēģinātu izrāžu, gan dramaturgu priekšnesumu formā). Tiem, kuri vēlas apgūt stand-up comedy paraugus, jādodas uz teātra kvartālu Assembly Rooms.
Tiem, kuri grib redzēt vienkārši kvalitatīvas izrādes (šogad Edinburgā viesojas ASV klasiskā avangarda trupa The Wooster Group ar Tenesija Viljamsa Vieux Carre/Veco kvartālu un vusteriešu Čīles atvasinājums Teatro Cinema, kas izrādē Sin Sangre/Bez asinīm efektīgi apvieno kino ar teātri, kā arī ģeniālās mūziķes kliedzējas Mereditas Monkas jaunā izrāde Songs of Ascension/Debesbraukšanas dziesmas) un izcilu kolektīvu koncertus - jāpacenšas nošaut biļetes. Tās, starp citu, ir lētākas nekā Latvijā uz līdzīgiem pasākumiem un viesizrādēm. Pat uz operu, protams. Piemēram, uz meistara Hosē Montalvo diriģēto Gēršvina Porgiju un Besu vai sera Rodžera Noringtona diriģēto Mocarta Idomeneju biļetes maksā no 5 līdz 60 latiem.