Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Piesārņojums vēl aizvien ir problēma

Iepriekšējās desmitgadēs piesārņojums Baltijas jūrā kopumā sarucis, liecina Baltijas jūras vides aizsardzības komisijas - pazīstamas arī kā Helsinku komisija (HELCOM) - dati, taču Baltijas jūras gultnē ir milzīgs piesārņojuma apjoms, kas katru gadu nonāk arī ūdenī, problēmas rada arī no jūras tālāk esošās Eiropas valstis, kurās ķimikālijas nokļūst upēs un pēc tam - jūrā.

Galvenās Baltijas jūras problēmas ir fosfora radītais piesārņojums, kā arī slāpekļa radītais piesārņojums. Šīs problēmas rada pārlieku labvēlīgu vidi aļģēm, kuras savukārt izmanto pārāk lielu daudzumu skābekļa. Līdz ar to skābekļa vairs nepietiek zivīm, un to Baltijas jūrā kļūst mazāk. Lielākie piesārņotāji ar slāpekli ir Polija, Zviedrija un Krievija, izceļas arī Krievijai piederošā Kaļiņingrada.

Rīgas jūras līcī iepriekšējā desmitgadē fosfora piesārņojums pieaudzis, Dienai stāsta Ziemeļu Vides finanšu korporācijas (NEFCO) pārstāvji, tomēr norāda, ka problēmu nerada tikai Latvija, bet, piemēram, arī Baltkrievijas piesārņojums sasniedz Rīgas jūras līci. Vēl jo vairāk - apmēram 40% piesārņojuma ar slāpekli, kas nonāk Baltijas jūrā, radījušas citas valstis. Pētījumos secināts - lai Baltkrievijā izpildītu HELCOM nosacījumus, nepieciešami gandrīz 70 miljoni eiro investīciju, Dienai skaidro Baltijas jūras rīcības plāna fonda pārstāve Anja Nīstena. Piesārņojums jūrā nonāk arī no Čehijas un Ukrainas.

Savukārt, pēc Helsinku komisijas datiem, tieši Latvija, salīdzinot ar pārējām divām Baltijas valstīm, rada lielāko piesārņojumu ar fosforu un slāpekli.

Kopumā Baltijas jūrā katru gadu ieplūst 30 000 tonnu fosfora, bet jūras gultnē jau uzkrājies milzīgs tā daudzums, un katru gadu no gultnes ūdenī nokļūst 100 000 tonnu fosfora.

Kā vēsta Radio Brīvā Eiropa, Kaļiņingradā jau 2011. gadā bija jādarbojas notekūdeņu attīrīšanas sistēmai. Tā nav pabeigta arī 2015. gadā, un tāpēc pilsētas kanalizācijas ūdeni vienkārši izgāž jūrā. Lai gan vairākas valstis investē naudu, Kaļiņingradā ūdens attīrīšanas iekārta nav modernizēta un uzlabojumus atliek. NEFCO gan atzīst, ka pilsētas apkārtnē izveidotas vairākas nelielas ūdens attīrīšanas iekārtas, taču ar to nav gana, lai piesārņojumu novērstu. Baltijas jūras vides investori gaida septembri, lai noskaidrotu, vai kaut kas mainījies, ja ne - Kaļiņingradai var nākties atmaksāt 25 miljonus eiro investīciju.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Kas arhitektam ko kaķu māju neuztaisīt(1)

Pagājušajā ziemā bijusī kolēģe Aija Duļevska-Cālīte, kas vasarās dzīvo Garupes dārzkopības kooperatīvā Arhitekts, atsūtīja man skaistu divu kaķu māju foto. Namiņa autoru viņa gan nezināja. Nesen, i...


Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus


Melu tvertne

Vairāk Melu tvertneHokejs2018

Vairāk Hokejs2018


Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena
Citi

Vairāk Citi


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Latvijā

Vairāk LatvijāVelo Diena

Vairāk Velo Diena


Pasaulē

Vairāk PasaulēDienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Skolas Diena

Vairāk Skolas DienaViedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija
Sirdsmāsiņas

Vairāk Sirdsmāsiņas


Citi

Vairāk Citi


KDi

Vairāk KDi

SestDiena

Vairāk SestDiena


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrāUzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena
Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena


Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk DzīvesstilsŠodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā


Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms
Izklaide

Vairāk Izklaide


Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?