Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Ardievas vienotībai

Informācijas tehnoloģiju (IT) korporāciju izvērstajai joprojām ASV prezidenta amatu ieņemošā Donalda Trampa un viņa atbalstītāju komunikācijas ierobežošanai sociālajos tīklos jeb faktiski cenzēšanai nešaubīgi būs daudzveidīgas un tālejošas sekas.

Galvenais šajā gadījumā ir fakts, ka ASV lielākās IT korporācijas, tā dēvētais BigTech, ir ne tikai nodemonstrējušas iespējas radikāli ietekmēt politiskos procesus, bet arī rīkojas, vadoties nevis pēc tiesu lēmumiem, bet saviem politiskajiem priekšstatiem un visticamāk, ka arī pēc politiskā izdevīguma.

Notikušais nav pārsteigums, jo IT korporācijas, ņemot vērā to lomu masu saziņā un arī viedokļu veidošanā, jau sen ir ieguvušas nesamērīgi lielu varu. Tieši tāpat nav pārsteigums, ka korporācijas, kurām ir globāli mērogi un pretenzijas, atklāti nostājās liberālo globālistu pusē, vēršoties pret nacionālistu Trampu. Vienlaikus BigTech iespēju demonstrācija tikai paātrinās antiglobalizācijas tendences, neraugoties uz vēlmi pagriezt tās pretējā virzienā.

Šeit jāņem vērā, ka, vēl sākot ar 2008. gada krīzi, visas pasaules acu priekšā rit ASV kā globālā hegemona ietekmes un nozīmīguma mazināšanās, tā starptautisko institūciju – galveno liberālās globalizācijas virzītāju – degradācija.

Covid-19 pandēmija papildināja šo kopainu ar jaunām krāsām, tostarp uzskatāmi parādot, ka sociālie tīkli un citas IT korporāciju sniegtās komunikāciju iespējas ir ikvienam pats redzamākais no tiem faktoriem, kas joprojām satur kopā fragmentēto pasauli, nodrošinot tās informatīvo vienotību.

Izņēmums šajā ziņā, protams, ir Ķīna, kur ārvalstu IT korporācijas nespēlē nekādu lomu, jūtami mazākā mērā arī Krievija, kur pastāv savas alternatīvas gandrīz visiem ārvalstu risinājumiem, un vēl dažas, uz abu roku pirkstiem saskaitāmas valstis.

Pēc notikumiem ASV var nešaubīties, ka strauji pieaugs to valstu skaits, kuras tādā vai citādā veidā centīsies palielināt savu informatīvo suverenitāti un samazināt atkarību no lielajām IT korporācijām. Pat viskaismīgākos liberālā parauga demokrātijas un globalizācijas atbalstītājus diezin vai iepriecina doma, ka ir kādi ļaudis, kuri, vadoties tikai pēc saviem apsvērumiem, jebkurā brīdī var atslēgt jebkuru no saziņas ar ārpasauli, jo citu komunikācijas alternatīvu faktiski nav. Par citu uzskatu paudējiem šajā gadījumā vispār nav vērts runāt.

Šo centienu rezultāts savukārt būs valstu vai to alianšu norobežošanās (vai vismaz mēģinājumi norobežoties) savu informāciju tehnoloģiju zonu robežās, kas nozīmēs arī pasaules informatīvās vienotības ievērojamu mazināšanos.

Top komentāri

Krējums Saldais
K
"Pat viskaismīgākos liberālā parauga demokrātijas un globalizācijas atbalstītājus diezin vai iepriecina doma, ka ir kādi ļaudis, kuri, vadoties tikai pēc saviem apsvērumiem, jebkurā brīdī var atslēgt jebkuru no saziņas ar ārpasauli..." . . . Tas tikai spilgti un uzskatāmi pierāda liberālisma murgu. Liberālisti un globālisti stāsta pasaciņas par mieru, brālību un vienlīdzību, bet īstenība liberālisms nozīmē tik totālu kontroli, ka visādiem totalitārisma faniem tā pat sapņos nekad nav rādījusies un pēc būtības ir digitāla un faktiska verdzība.
loģiski
l
"tikai paātrinās antiglobalizācijas tendences" Tas ne tikai paātrinās, bet arī radikāli visu apgāzīs. Ja ārēji šķiet ka "puse sabiedrības" ir konservatīvie un otrā "puse" ir liberālie, tad īstenība ir mazliet citāda. Konservatīvie lielākoties ir patiesi konservatīvi, jo tas ir vienkārši cilvēka dabā. Savukārt liberāļi ir tikai fantāziju liberāļi, cilvēki, kuri ir noticējuši liberālisma skaistajām utopijām un skatās uz pasauli ar liberālisma rozā brillēm. Bet tiklīdz viņiem gadās nolaisties uz zemes, sasist rozā brilles un ieraudzīt īstenību, tad vienā mirklī viņi no liberāļiem pārtop ultrakonservatīvajos. Mūsdienu neoliberālisms-multikulturālisms ir tas pats komunisms, tikai citā iepakojumā. "Zemi zemniekiem, rūpnīcas strādniekiem" vietā ir "tiesības visiem, varu visiem". Tā pati utopija citos vārdos. Tiklīdz liberālim pārgriež rīkli cilvēks, kuram liberālis tikko ir piešķīris tiesības, viss nostājas savā vietā.
Trampam nav principu
T
Tramps esot nacionālists? Viņš taču nesajēdz šī jēdziena nozīmi, tāpat kā sociālismu, ar ko viņš baida savus atbalstītājus.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vien vīruss? Bērnu psihe un zināšanas nerūp?(1)

Jaunāko klašu skolēnu vecākus šonedēļ šokēja izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas (JKP) vēstītais, ka pēc tam, kad nākamnedēļ atsāksies mācības sākumskolās, vismaz līdz 7. februārim...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē