Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Piemēslotāji – recidīvisti

Gandrīz 20 gadus Latvijā tiek piekopta tradīcija aprīļa beigās rīkot pasākumu, kas ietērpts skaistā nosaukumā – Lielā talka. Domājams, maz būs tādu cilvēku, kuri par šo pasākumu nebūs neko dzirdējuši, to redzējuši vai pat paši piedalījušies.

No vienas puses – tradīcija ir laba un pozitīva, jo akcijas laikā tiek sakoptas daudzas vietas Latvijā, kas pirms tam bijušas piemēslotas ar visneiedomājamākajām lietām – nolietotiem ledusskapjiem, salauztām mēbelēm, vecām autoriepām, par maisiem ar "parastiem" sadzīves atkritumiem pat nemaz nerunājot.

To visu daudzi tūkstoši cilvēku savāc vienas dienas laikā. Tiktāl viss ir brīnišķīgi, tostarp arī tas, ka talcinieki pasākumā piedalās brīvprātīgi, ar ģimenēm un pat darba kolektīviem, ar zupu vārīšanu un desiņu cepšanu ugunskurā.

Bet – ir kāda būtiska nianse tomēr šajā stāstā. Skaidrojošajā un sinonīmu vārdnīcā Tezaurs vārds "talka" skaidrots šādi: "Kopēja darba veikšana brīvprātīgi, bez atlīdzības (parasti pēc aicinājuma), lai sniegtu palīdzību (kādam cilvēkam, saimniecībai u. tml.)." Proti, nevienā vārdā netiek minēts, ka talkot nozīmē iet un sakopt tuvāko vai tālāko apkārtni, kuru pirms tam ir piemēslojuši kādi, maigi izsakoties, cūciski un neadekvāti cilvēki, kuri paši, diezgan iespējams, ne reizi nav bijuši šajā Lielajā talkā.

Nenoliedzami ir prieks, ka vismaz reizi gadā Latvija top tīrāka, neadekvātu cilvēku dabā izmestie atkritumi tiek savākti un aizvesti uz izgāztuvēm.

Kā paudu, tradīcija kā tāda ir apsveicama, īpaši tajās talkošanas vietās, kurās tiešām pamata darbs ir saistīts ar apkārtnes sakopšanu, uzlabošanu un tamlīdzīgām lietām, bet kur šo aktivitāšu rezultāts dienas beigās neparādās desmitos atkritumu maisu, kas piepildīti ar visdažādāko drazu, kā arī vecu riepu, ledusskapju un tamlīdzīgu mēslu kalniem.

Protams, vērtīgāk ir mazāk aizrauties ar moralizēšanu, bet iesaistīties šajā kustībā un pielikt arī savu roku Latvijas sakopšanā. Taču nevar neuzdot vienu būtisku jautājumu, uz kuru atbildes nav, – kas ir tie cilvēki, kuri Lielās talkas ilgās tradīcijas laikā ik gadu sagādā "darba materiālu" talciniekiem? Teju 20 gadus tūkstošiem cilvēku savāc daudzus tūkstošus tonnu atkritumu. Līdz ar to vajadzētu būt tā, ka gadu no gada talcinieki aizvien vairāk laika var veltīt konkrētas vietas labiekārtošanai, uzlabošanai un tamlīdzīgām lietām, bet talkas laikā savākto atkritumu apjoms kļūtu būtiski mazāks gadu no gada. Pagaidām izskatās, ka tā ir sava veida cīņa ar vējdzirnavām. Precīzāk sakot, piemēslotājiem – recidīvistiem.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē