Laika ziņas
Šodien
Apmācies

FM: IZM izstrādātais studiju un studējošo kreditēšanas modelis nav ilgtspējīgs

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādātais un no šī gada ieviestais jaunais studiju un studējošo kredītu modelis nav ilgtspējīgs, jo ilgtermiņā arvien samazināsies iespējas izsniegt kredītus studēt gribētājiem, tāpēc tas steidzami ir jāpilnveido, aģentūru LETA informēja Finanšu ministrijā (FM).

FM skaidro, ka jau uz šo brīdi noslēgto studiju un studējošo līgumu summa veido 15,8 miljonus eiro, lai gan budžetā šim mērķim paredzētais finansējums ir 13 miljoni eiro. Līdz ar to FM ieskatā IZM nekavējoties jāsagatavo piedāvājums, kā kontrolēti organizēt studiju kreditēšanas procesu, nemaldinot studentus un arī aizdevēju, kā arī stingri ievērojot normatīvo aktu prasības finanšu politikas jomā.

Augstākajai izglītībai un pieteikšanās sistēmai atbalstam kredītu veidā ir jābūt visiem studēt gribētājiem pieejamai, kā arī vienkāršai, norāda FM. Izprotot studiju un studējošo kreditēšanas valstisko nozīmību, FM uzskata, ka nav atbalstāma situācija, ka tiek pasliktinātas kredītu ņēmēju iespējas saņemt kredītu atbilstoši noslēgtajiem līgumiem.

Pagājušajā gadā Ministru kabinets atbalstīja koncepcijā ietverto ceturto rīcības variantu, kas paredzēja jaunā modeļa ieviešanu, izsniedzot orientējoši 2000 jaunu kredītu gadā ar vidējo kredīta summu 6500 eiro apmērā, paredzot kredīta izmaksu četros kalendārajos gados, sākot ar 2020.gadu un turpinot kredītu dzēšanu bērnu dzimšanas gadījumos abiem vecākiem. Šī risinājuma varianta īstenošanai tika atbalstīts arī papildus nepieciešamais finansējums.

Šajā mācību gadā uzņemto studējošo kreditēšanai riska segums tika plānots, pieņemot, ka kopējā kredītlīgumu summa būs 13 miljoni eiro, skaidro FM.

Savukārt IZM esot apgalvojusi, ka banka izsniedz un Attīstības finanšu institūcija Altum (Altum) garantē studentu kredītus atbilstoši vidēja termiņa budžetā paredzētajam programmas finansējumam, tomēr, ņemot vērā, ka līdz novembrim noslēgto kredītu līgumu kopsumma par 2,8 miljoniem eiro pārsniedz koncepcijā paredzēto kopējo kredītu līgumu summu, FM secinājusi, ka studiju un studējošo kredīti tiek izsniegti nekontrolēti. Turklāt IZM piedāvātais papildu finansējums 2020.gadā neatrisina problēmas pēc būtības, bet tikai īstermiņā, uzskata FM.

Līdz ar to FM ieskatā nav pieļaujama situācija, ka risinājums tiek meklēts tikai tad, kad saistības jau ir uzņemtas. IZM tādējādi esot jāsniedz priekšlikumi situācijas ilgtermiņa risinājumam, tajā skaitā jāpiedāvā sistēmiski risinājumi, kā tiek nodrošināta jaunu studiju un studējošo kredītu izsniegšana, lai to šogad un turpmāk nodrošinātu IZM piešķirto valsts budžeta līdzekļu apmēros.

Tāpat FM norāda, ka nākamā gada valsts budžeta un vidēja termiņa budžeta ietvara likumprojekta sagatavošanas un izskatīšanas procesā IZM nebija iesniegusi attiecīgu prioritārā pasākuma pieteikumu par nepieciešamo papildu finansējumu aktuālās situācijas ar studiju un studējošo kreditēšanu risināšanai.

Jau ziņots, ka kopš vasaras Swedbank ir noslēgusi sadarbības līgumu ar Altum par studiju un studējošā kredītu izsniegšanu 2020./2021.mācību gadam. Iepriekš studiju kredītus ar valsts galvojumu izsniedza SEB banka, kas jūlija sākumā paziņoja, ka 2020./2021.mācību gadā vairs to nedarīs. Kopš 2010.gada SEB banka bija vienīgā banka, kas nodrošināja studentiem aizdevumus ar valsts galvojumu.

Top komentāri

Tā vispār ir nenormālība
T
Tas, ka vieni studē par valsts līdzekļiem, savukārt citiem par studijām ir jāmaksā, iespējams tādēļ, ka ģenētisku iemeslu dēļ mācības padodas nedaudz grūtāk, pēc savas būtības ir kliedzošs cilvēktiesību pārkāpums.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Kalpība burtam nogalina saprātu(19)

Par tirdzniecības ierobežojumu neloģiskumu un draudiem nacionālajai uzņēmējdarbībai žurnālists Guntars Gūte sarunājas ar Latvijas Tirgotāju asociācijas vadītāju Henriku Danusēviču.

Vērtēšanas laiks ministram(4)

Nesenā Veselības ministrijas vadības maiņa, kad Ilzei Viņķelei (AP) nācās šķirties no amata un ministra portfeli ieguva Daniels Pavļuts (AP), aktualizēja diskusiju par to, kādas prasības mūsu...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē