Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +3 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 23. janvāris
Strauta, Grieta, Rebeka

Politologs: Aizvadīto mēnešu laikā valdības darbs ar Covid-19 saistītiem jautājumiem ir bijis vājš

Aizvadīto mēnešu laikā valdības darbs ar Covid-19 saistītiem jautājumiem ir bijis vājš, aģentūrai LETA sacīja sabiedrisko attiecību speciālists, politologs Filips Rajevskis.

Viņš skaidroja, ka, neskatoties uz to, cik pompozi tika organizēts vakcinācijas process, tas nav rezultējies ar ievērojamu pieaugumu vakcinācijas apjomos. Rajevskis atzīmēja, ka vakcinēto iedzīvotāju skaitā Latvija mazliet atpaliek no Lietuvas, bet mazliet apsteidz Igauniju.

Tāpat aizvadīto mēnešu laikā iedzīvotāji nav baudījuši kaut kādus atvieglojumus vai mazliet elastīgākus režīmus, salīdzinot ar pārējām Baltijas valstīm. Tas, politologa ieskatā, parāda, ka valdības darbība nav bijusi veiksmīga. Rajevskis uzsvēra, ka viss beigu beigās pārvēršas naudā un Latvija samērā dārgi ir maksājusi par Covid-19 laiku, jo ierobežojumi bija jāapmaksā ar kompensācijām.

Politologs vērsa uzmanību arī uz zaudējumiem uzņēmējdarbībā, jo ne visu varēja kompensēt. Viņa ieskatā, daudzi uzņēmumi ir beiguši savu darbību. Nedrīkst aizmirst arī cita līmeņa zaudējumus, kas ir neieņemtie nodokļi. Rajevskis pauda uzskatu, ka šim periodam Latvija ir izgājusi cauri diezgan neveiksmīgi.

Runājot par gaidāmo ierobežojumu mīkstināšanu, Rajevskis uzsvēra, ka valdībai ir bijusi neveiksmīga sadarbība ar ekspertiem. Viņš uzsvēra, ka eksperti nav tie, kas būtu vainojami. Ministri nemācēja izmantot ekspertu ieteikumus un padomus. Politologa ieskatā, nepietiek tikai ar labiem ekspertiem, ir jāpiemīt arī prasmei lietot padomus. Tas savukārt parādīja, ka valdībai šādu prasmju nav, jo valdības lēmumos absolūti nekas neatspoguļojas no ekspertu rekomendētā.

Tāpat viņš atzīmēja, ka salīdzinoši viegli ir pieņemt lēmumus par labām lietām, proti, ierobežojumu mīkstināšanu un ka pēc pusotra mēneša ierobežojumi tiks atcelti. Rajevska ieskatā, informēt par labām ziņām ir daudz vieglāk, nekā par sliktām.

Viņš aicināja atcerēties par valdībā apstiprināto "luksofora principu" - tika pieņemti abstrakti lēmumu un tad, kad iestājās situācija "X", šie lēmumi bija jāsāk īstenot. Tieši tāpēc šis "luksofora princips" tā arī nesāka darboties. Politologs norādīja, ka smagi lēmumi sarežģītās situācijās politiķiem nākas grūtāk, nekā pozitīvie lēmumi, lai arī tie būtu novēloti.

Runājot par to, vai ierobežojumu atcelšana, ņemot vērā saslimstības ar Covid-19 pieaugumu, ir jēgpilna, Rajevskis atkārtoti uzsvēra, ka politiķiem ir jāmāk likt lietā ekspertu padomi. Viņš atzīmēja, ka, no vienas puses, valdība uzklausīja ekspertus-epidemiologus, taču jautājumā par ekonomiku politiķi šķietami uzskatīja sevi par gana lieliem ekspertiem, tāpēc arī Latvija ir maksājusi lielu cenu par Covid-19 laiku.

"Politiķim ir jāsēj atrast zelta vidusceļš. Tāpēc mēs viņus arī ievēlam. Tāpēc viņiem ir vara un mandāts. Politiķim ir jāspēj saprast, kurā mirklī pieņemt apsteidzošus lēmumus, kurā mirklī padarīt vieglākus ierobežojumus, lai netērētu veltīgi nodokļu maksātāju naudu," sacīja Rajevskis.

Viņš piekrita, ka Covid-19 saslimstības rādītāji ir lieli, taču, ja atceras lokdaunu novembrī, tad saslimstības pīķis bija stipri zemāks nekā tagad, bet slimnīcās bija aptuveni 1500 pacienti, reanimācijas bija pilnas ar cilvēkiem. Patlaban Covid-19 kā pamatdiagnoze ir aptuveni 500 cilvēkiem, reanimācijā smagā stāvoklī ir aptuveni 70 iedzīvotāji, bet kumulatīvais rādītājs uz 100 000 iedzīvotāju ir ap 7000.

"Patlaban šis Covid-19 paveids ir vieglāks un ir jāuzņemas kaut kādi riski. Varbūt epidemioloģiski tas nav pareizi, bet pasauli neveido tikai epidemiologi un epidemioloģiskās situācijas. Mēs taču gripas laikā neapturam ekonomiku. Rīga neapstājas tikai tāpēc, ka, piemēram, nav notīrīti trotuāri un cilvēki krīt. Tāpēc jau ekonomika neapstājas," pauda politologs.

Viņa ieskatā, ir jāsāk sadzīvot ar Covid-19 un vīruss, iespējams, kļūs par dzīves sastāvdaļu. Rajevskis norādīja, ka veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) sācis runāt par nākamo saslimstības pīķi rudenī. Pēc politologa paustā, cilvēki vairāk šādas ziņas nedzird, jo slimība mēdz noritēt ievērojami vieglāk. Ja cilvēks ir vakcinējies un nav smagu saslimšanu, tad var cerēt, ka Covid-19 tiks izslimots bez lielām problēmām.

Runājot par to, vai kāds no koalīcijas partneriem nav pārlieku piekāpies vai bijis pārlieku dominējošs, lemjot par ierobežojumu mīkstināšanu, Rajevskis atbildēja noraidoši, uzsverot, ka viss bijis puslīdz līdzsvarā.

"Ja raugās no masu mediju puses, tad patoss, kas nāk no Veselības ministrijas, ir bezgalīgs. Vēl joprojām ir dzirdami skaļi paziņojumi un mēģinājumi uzturēt spriedzi tur, kur tas nav nepieciešams. Turpretim vakcinācijas aptverē, kur vajadzēja panākt augstākus skaitļus, viss ir pilnīgi beidzies," teica politologs.

Pievēršoties jautājumam par ierobežojumu atcelšanu, Rajevskis norādīja, ka valdība ir centusies sabalansēt, lai "vilks būtu paēdis un kaza dzīva", proti, lai veras vaļā ekonomika, nozares, kuru darbība bija ierobežota, lai pārtrauktu maksāt atbalstus.

Tāpat politologa ieskatā Rīgai ir "jāatveras" uz tūrisma sezonu. Pēc politologa paustā, tas būtu pareizi, ka aprīlī Rīgā varētu jau redzēt tūristus. Aktuāls ir jautājums, kā tas tiks nokomunicēts plašākā mērogā, lai mēs nezaudētu savas pozīcijas, salīdzinājumā ar Lietuvu un Igauniju.

 

Unnāk no pilsētām

pari

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Bez ilgtermiņa skatījuma

Latvijā radītās animācijas filmas Straume galvu reibinošie starptautiskie panākumi, šķiet, nav atstājuši vienaldzīgu nevienu Latvijas iedzīvotāju, un teju pēc katra kārtējā saņemtā augstā apbalvojuma ...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē