Laika ziņas
Šodien
Migla
Sestdiena, 27. jūlijs
Marta, Dita, Dite

Pasaulē

Globālie izaicinājumi nepazudīs © DIENA(8)

Dažādi finansiāla un ģeopolitiska rakstura sarežģījumi nav bijuši veicinoši tam, lai pasaules lielāko valstu ekonomiskās izaugsmes tempi šogad varētu pieaugt. Tā vietā darījumu prese nemitīgi ziņojusi par tirdzniecības karu draudiem, pieaugusi spriedze Persijas līča rajonā, kas ir lielākais pasaules naftas ieguves reģions, sākusi izzust atdeve no pasaules lielāko centrālo banku iepriekšējos gados īstenotajām ekonomikas stimulēšanas programmām un piedzīvota krīze autobūvē. Tas likumsakarīgi korelē ar ekonomiskās izaugsmes tempiem, kas ir lēnākie kopš iepriekšējās ekonomikas krīzes.

Rūpniecisko robotu optimisms © DIENA

Tuvākajos gados tiek gaidīta rūpniecisko robotu tirgus divciparu izaugsme. Atbilstīgi Starptautiskās Robotikas federācijas (International Federation of Robotics, IFR) ziņojumā World Robotics 2019 iekļautajām prognozēm 2019. gadā pasaulē kopumā tiks pārdots ap 420,9 tūkstošiem industriālo jeb rūpniecisko robotu. Šis rādītājs nedaudz atpaliks no 2018. gada, kad pārdoto rūpniecisko robotu skaits sasniedza nepilnus 422,3 tūkstošus vienību 16,5 miljardu ASV dolāru (15 miljardi eiro) vērtībā (neskaitot dažādu papildu aprīkojumu).

Aizbrauc strādāt, nevis medīt Īrijas pabalstus © DIENA(25)

Pozicionēt Īriju kā vietu neveiksminiekiem un Latvijā caurkritušajiem ir visai labs jājamzirdziņš dažiem medijiem Latvijā. Galu galā – Latvijā šādus rakstus lasīs, sižetus skatīsies, raidījumus klausīsies un rauks pieri, sak, kā tā var, bet Īrijas latvieši būs šokā – "Mēs taču tādi neesam!" Būs diskusijas, būs lamāšanās, un būs ažiotāža. Tomēr pats dzīvoju Īrijā un varu droši teikt, ka aina ir citāda. Protams, ir iespējams atrast latviešus pabalstu medniekus, taču tā ir tikai neliela kripatiņa no teju visiem aptuveni 20 tūkstošiem Īrijā dzīvojošajiem latviešiem. Vairākums ir izsitušies, iedzīvojušies un strādā, maksājot gan nodokļus, gan īri, gan visu pārējo.

Met ēnu pār saulainās Maltas biznesu © DIENA

Dienvideiropas valsts Maltas Republika, kas izvietojusies uz piecām Vidusjūras salām, ir viena no Eiropas mazākajām valstīm – tās platība tikai 316 kvadrātkilometru. Jau gadiem Malta, kurā mīt vien aptuveni 445 tūkstoši iedzīvotāju, starptautiskā mērogā pazīstama galvenokārt kā ārvalstu tūristu iecienīts ceļojumu galamērķis, un saskaņā ar oficiālajiem statistikas datiem pērn Maltā uzturējās vairāk nekā 2,5 miljoni tūristu. Taču šoruden Malta izpelnījusies globāla mēroga ievērību saistībā ar skandalozajiem pavērsieniem žurnālistes Dafnes Karuanas-Galicijas slepkavības izmeklēšanas lietā, un pagājušajā nedēļā īstenotā Maltas uzņēmēja Jorgena Feneča aizturēšana daudz raižu sagādājusi starptautiskiem zīmoliem, piemēram, viesnīcu gigantam Hilton, kā arī kompānijai Siemens. Jāatgādina, ka Maltas valdība 20. septembrī deva rīkojumu veikt neatkarīgu izmeklēšanu par Karuanas-Galicijas slepkavību, gan dodot šādu rīkojumu tikai dažas dienas pirms Eiropas Padomes noteikta termiņa beigām, vēsta LETA/AFP.

Orientējas uz ārējiem tirgiem(4)

Krievijas lauksaimniecības produkcijas un pārtikas preču eksporta vērtība jau 2020. gada laikā, visticamāk, pārsniegs importa vērtību, bet nozares attīstības plāns paredz, ka 2024. gadā lauksaimniecības produkcijas eksporta no Krievijas vērtībai jāsasniedz 45 miljardi ASV dolāru (40,4 miljardi eiro) – par 19,1 miljardu dolāru vairāk nekā 2018. gadā. Šāds rādītājs ļautu Krievijai iekļūt pasaules lielāko lauksaimniecības produktu eksportētāju pirmajā desmitā. Gan amatpersonas, gan analītiķi šādu eksporta apjomu sasniegšanu uzskata par reālu, gan brīdinot, ka pārmērīga orientēšanās uz eksportu var novest pie problēmām valsts iekšējā tirgū.

Google par 2,1 miljardu dolāru iegādāsies Fitbit

Interneta lieluzņēmums Google panācis vienošanos par 2,1 miljardu dolāru (1,8 miljardiem eiro) iegādāties ASV tehnoloģiju uzņēmumu Fitbit, tādējādi sniedzot interneta gigantam piekļuvi nēsājamo tehnoloģiju tirgum, teikts piektdien publiskotajā abu kompāniju paziņojumā.

Globālā konkurētspēja cīnās ar izaicinājumiem © DIENA(7)

Oktobrī Pasaules Ekonomikas forums (PEF) publiskoja jaunāko ikgadējo Globālās konkurētspējas ziņojumu ar nosaukumu Kā apturēt produktivitātes izaugsmes zaudēto desmitgadi (Global Competitiveness Report 2019: How to end a lost decade of productivity growth). Pirmais šāds ziņojums tika publicēts jau 1979. gadā.

Eiropas Savienības ekonomika iekrāsojas zaļā krāsā © DIENA(13)

Šoruden, kad mūsu valsts sabiedrība tāpat kā daudzu citu pasaules valstu sabiedrība ir sašķēlusies zviedru jaunietes vides aktīvistes Grētas Tūnbergas atbalstītājos un kritizētājos, Eiropas Parlamentā (EP) un citās Eiropas Savienības (ES) mēroga institūcijās vides aizsardzība, un it īpaši klimata pārmaiņu novēršana, ir kļuvusi par galveno aktualitāti.

Vai Kaļiņingrada zaudēs konkurences cīņā? © DIENA(4)

Baltijas jūras ostas pilsētā Kaļiņingradā šoruden notika 11. Baltijas transporta forums, kurā uzmanība tika veltīta Kaļiņingradas apgabala transporta infrastruktūras – galvenokārt dzelzceļa un ostas – attīstības perspektīvām. Lai arī pasākuma gaitā tika prezentēti vairāki vērienīgi projekti, māc šaubas par atbalstu to īstenošanai, lielā mērā tāpēc, ka Kaļiņingradas jūras osta zaudē konkurences cīņā gan ar galvenajām Krievijas Baltijas jūras baseina ostām, gan ar Baltijas valstu ostām, gan arī ar Polijas galveno ostu Gdaņsku.

Ķīnas gigants nākotnē raugās visai optimistiski © DIENA(1)

Par globālā mērogā strādājošā tehnoloģiju uzņēmuma Huawei vietu ASV un Ķīnas tirdzniecības karos, jauno operētājsistēmu Harmony un 5G tīkliem stāsta Huawei viceprezidents kiberdrošības un privātuma nodrošināšanas jautājumos Mika Laude un Huawei sabiedrisko attiecību nodaļas Somijā un Baltijas valstīs vadītāja Hennarika Andersone.

Atkal piezagušies mīnusi © DIENA(3)

Vērtējot transporta nozares attīstību Latvijā, nereti lielāka uzmanība tiek pievērsta dzelzceļam un lielajām ostām, kuru darbība pamatā ir saistīta ar tranzīta kravu apkalpošanu, turklāt šīs kravas galvenokārt nāk no Krievijas. Tādējādi nereti tiek analizēts politiskais faktors, kura ietekmē var pieaugt vai samazināties Latvijas tranzīta kravu plūsma. Tiesa gan, Krievijas vēlme pārorientēt kravas uz savām ostām ne tikai teorētiski pieaug, bet arī tiek realizēta praksē. Tomēr galvenais virzītājspēks finansiālai labklājībai ne tikai tranzīta jomā, bet arī transporta sektorā kopumā ir pasaules ekonomikas attīstība, kas noteiks to, cik liels ir un būs pieprasījums pēc transporta un uzglabāšanas nozares pakalpojumiem Latvijā.

Banka: Globālā ekonomika atdziest, laiks uzsākt sildīšanas pasākumus(1)

Globālā ekonomika šobrīd saskaras ar izteikti pesimistisku obligāciju tirgu, pieaugošu nenoteiktību tirdzniecības un ģeopolitisko jautājumu dēļ. Ilgstošs rūpniecības kritums un pieaugošie tirdzniecības kari liks globālajai izaugsmei samazināties no gandrīz 4% 2018. gadā līdz nedaudz virs 3% laika posmā no 2019. līdz 2021. gadam. Tomēr mūsu galvenais skatījums ir tāds, ka pasaule no recesijas izvairīsies. Zema inflācija sniedz iespēju centrālajām bankām stimulēt ekonomiku, un ASV Federālo rezervju sistēmas (Fed) savlaicīga procentu likmju samazināšana ļauj nodrošināties pret pārmērīgi negatīvu scenāriju attīstību, secināts SEB bankas jaunākajā globālās ekonomikas apskatā Nordic Outlook.

Ķīna piemēros muitas tarifus ASV precēm 75 miljardu dolāru apmērā(2)

Ķīnas valdība piektdien paziņoja, ka piemēros jaunus muitas tarifus ASV precēm 75 miljardu dolāru (67,6 miljardu eiro) apmērā, tādējādi Pekinai reaģējot uz Vašingtonas izziņoto tarifu pieaugumu. Ķīnas valdība norāda, ka muitas tarifi, kas spēkā stāsies 1. septembrī, variēs no 5% līdz 10% un skars 5078 ASV ražotas preces.

Mainās elektropreču lietotāju paradumi © DIENA

Iepretī nestabilitātei, kas vērojama globālajā plašpatēriņa elektronikas tirgū, ko nelabvēlīgi iespaidojis gan ASV un Ķīnas tirdzniecības karš, gan pieprasījuma pēc jauniem viedtālruņiem kritums Japānā, ASV un Rietumeiropā, mūsu valstī un arī kopumā Baltijā plašpatēriņa elektropreču tirgū joprojām vērojama izaugsme.