Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +14 °C
Apmācies
Otrdiena, 22. oktobris
Irīda, Īrisa, Airisa

Pasaulē

Ķīnas gigants nākotnē raugās visai optimistiski © DIENA(1)

Par globālā mērogā strādājošā tehnoloģiju uzņēmuma Huawei vietu ASV un Ķīnas tirdzniecības karos, jauno operētājsistēmu Harmony un 5G tīkliem stāsta Huawei viceprezidents kiberdrošības un privātuma nodrošināšanas jautājumos Mika Laude un Huawei sabiedrisko attiecību nodaļas Somijā un Baltijas valstīs vadītāja Hennarika Andersone.

Atkal piezagušies mīnusi © DIENA(3)

Vērtējot transporta nozares attīstību Latvijā, nereti lielāka uzmanība tiek pievērsta dzelzceļam un lielajām ostām, kuru darbība pamatā ir saistīta ar tranzīta kravu apkalpošanu, turklāt šīs kravas galvenokārt nāk no Krievijas. Tādējādi nereti tiek analizēts politiskais faktors, kura ietekmē var pieaugt vai samazināties Latvijas tranzīta kravu plūsma. Tiesa gan, Krievijas vēlme pārorientēt kravas uz savām ostām ne tikai teorētiski pieaug, bet arī tiek realizēta praksē. Tomēr galvenais virzītājspēks finansiālai labklājībai ne tikai tranzīta jomā, bet arī transporta sektorā kopumā ir pasaules ekonomikas attīstība, kas noteiks to, cik liels ir un būs pieprasījums pēc transporta un uzglabāšanas nozares pakalpojumiem Latvijā.

Banka: Globālā ekonomika atdziest, laiks uzsākt sildīšanas pasākumus(1)

Globālā ekonomika šobrīd saskaras ar izteikti pesimistisku obligāciju tirgu, pieaugošu nenoteiktību tirdzniecības un ģeopolitisko jautājumu dēļ. Ilgstošs rūpniecības kritums un pieaugošie tirdzniecības kari liks globālajai izaugsmei samazināties no gandrīz 4% 2018. gadā līdz nedaudz virs 3% laika posmā no 2019. līdz 2021. gadam. Tomēr mūsu galvenais skatījums ir tāds, ka pasaule no recesijas izvairīsies. Zema inflācija sniedz iespēju centrālajām bankām stimulēt ekonomiku, un ASV Federālo rezervju sistēmas (Fed) savlaicīga procentu likmju samazināšana ļauj nodrošināties pret pārmērīgi negatīvu scenāriju attīstību, secināts SEB bankas jaunākajā globālās ekonomikas apskatā Nordic Outlook.

Ķīna piemēros muitas tarifus ASV precēm 75 miljardu dolāru apmērā(2)

Ķīnas valdība piektdien paziņoja, ka piemēros jaunus muitas tarifus ASV precēm 75 miljardu dolāru (67,6 miljardu eiro) apmērā, tādējādi Pekinai reaģējot uz Vašingtonas izziņoto tarifu pieaugumu. Ķīnas valdība norāda, ka muitas tarifi, kas spēkā stāsies 1. septembrī, variēs no 5% līdz 10% un skars 5078 ASV ražotas preces.

Mainās elektropreču lietotāju paradumi © DIENA

Iepretī nestabilitātei, kas vērojama globālajā plašpatēriņa elektronikas tirgū, ko nelabvēlīgi iespaidojis gan ASV un Ķīnas tirdzniecības karš, gan pieprasījuma pēc jauniem viedtālruņiem kritums Japānā, ASV un Rietumeiropā, mūsu valstī un arī kopumā Baltijā plašpatēriņa elektropreču tirgū joprojām vērojama izaugsme.

NHL spēlētājus sezonai palīdz sagatavot ar Latvijā ražotiem trenažieriem

Elites līmeņa hokeja nometnē, kurā nākamajai sezonai tiek sagatavoti NHL hokejisti, šogad izmantoti Latvijā ražotie Hockey Revolution trenažieri. Nodarbības ar tiem vadīja paši trenažieru radītāji – bijušie Latvijas hokejisti Jānis Leitāns un Pēters Sutta, portālu Diena.lv informēja uzņēmuma Sport Revolution pārstāvji.

Britu mārciņas kurss pret eiro var nokristies līdz paritātei © DIENA(11)

Sākotnēji šķietami nenopietnā dažu britu politiķu ideja par to, ka Lielbritānija varētu izstāties no Eiropas Savienības (ES), tā vairojot dažu politiķu popularitāti vēlētāju acīs, politiķiem vainagojusies ar iekrišanu pašu izliktajos slazdos. Turklāt ir sagādātas problēmas valsts ekonomikai un nacionālā valūta – britu mārciņa – ir zaudējusi vērtību, tās kursam pret eiro tuvojoties vēsturiskajam minimumam.

Zelts atsāk uzvaras gājienu © DIENA(5)

Raugoties uz šā gada finanšu tirgus norisēm, tas ir bijis īpaši labvēlīgs tiem, kuri investējuši zeltā. Dzeltenā metāla cena pagājušās nedēļas trešdienā pārsniedza 1500 ASV dolāru (1340 eiro) atzīmi par Trojas unci, tik augsta tā nebija bijusi pēdējos sešus gadus, bet kopš gada sākuma zelts sadārdzinājies apmēram par 15%.

Ekonomikas cikls bremzē izaugsmi autobūvē © DIENA(6)

Viens no pasaules galvenajiem autoražošanas virzītājspēkiem pēdējā desmitgadē ir bijusi jaunattīstības valstu ekonomiskā izaugsme, kas veicinājusi pieprasījumu pēc importa automašīnām, turklāt šīs valstis bijušas arī ar relatīvi augstu iedzīvotāju dabisko pieaugumu, kas potenciālo auto pircēju skaitu palielina vēl vairāk. Tomēr, mainoties tendencēm gan globālajā ekonomikā, gan finanšu tirgos, pieprasījums pēc importa automobiļiem sācis buksēt. Tas attiecas arī uz lielāko pasaules ekonomikas pieauguma ģenerētāju Ķīnu, ietekmējot Eiropas autoindustrijas darbības rādītājus, kas savukārt var negatīvi ietekmēt ar transporta līdzekļu ražošanu saistītās nozares Latvijā.

Darba migrantu radītais rekords © DIENA(8)

Darba migrantu naudas pārskaitījumi uz valstīm ar zemiem un vidējiem ienākumiem 2018. gadā pasaules mērogā sasnieguši vēsturiski augstāko līmeni, liecina Pasaules Bankas (PB) provizoriskās aplēses.

Būvē ceļu no Austrumiem uz Rietumiem © DIENA(3)

Nesen Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs paziņoja, ka valsts valdība atbalstīs bijušajam Gazprom Ņeftj prezidentam Aleksandram Rjazanovam piederošā uzņēmuma Russkaja holdingovaja kompanija (Krievijas holdinga kompānija jeb KHK) virzīto starptautiskās autostrādes Meridiāns Krievijas posma būvniecību.

Augstskolu biznesa starptautiskie mērogi © DIENA(1)

Globālajā augstākās izglītības tirgū pieņemas spēkā tendence, ka studēt gribētāji meklē kvalitatīvu izglītību par samērīgu cenu un ir gatavi doties mācīties uz ārzemēm. Cilvēkus, kuri studē ārvalstīs, patlaban ir ierasts dēvēt par mobilajiem studentiem.

Gaidīt krīzi mierīgu sirdi © DIENA(2)

Turpinoties jau vairāk nekā desmit gadu ilgstošajam cenu kāpumam visriskantākajos pasaules finanšu tirgus segmentos, aizvien tuvāks kļūst brīdis, kad līdzšinējo augšupejošo konjunktūru var nomainīt ne tikai negatīva korekcija, bet pat iespaidīga mēroga finanšu krīze.

Boeing saņem ievērojamu uzticības kredītu © DIENA

Otrdien aviokoncerns International Airlines Group, kurā ietilpst tādi pārvadātāji kā British Airways, Aer Lingus, Iberia un citi, prestižajā aviošovā Parīzē paziņoja par nodomu iegādāties 200 737 MAX sērijas lidaparātus no Boeing. Jāatgādina, ka vēl pašlaik Boeing 737 MAX-8 flotes visā pasaulē ir piespiedu dīkstāvē, kamēr noris izmeklēšana saistībā ar Lion Air un Ethiopian Airlines katastrofām, kurās iesaistītas šī modeļa lidmašīnas.

Huawei rēķinās, ka peļņa tuvākajos gados būs krietni zemāka par prognozēto

Ķīnas tehnoloģiju kompānijas Huawei dibinātājs Žeņs Dženfejs savu uzņēmumu pirmdien salīdzināja ar bojātu lidmašīnu un paziņoja, ka nākamo divu gadu laikā kompānijas ieņēmumi būs par 30 miljardiem ASV dolāru (26,6 miljardiem eiro) mazāki, nekā tika prognozēts iepriekš. Kompānija samazinās savu ražošanas jaudu, bet ASV rīcība uzņēmumu neapturēšot, Žeņs teica diskusijā Huawei galvenajā birojā Šeņdžeņā.

Vai Krievijas gāze plūdīs uz Ķīnu? © DIENA

Patlaban atbilstīgi oficiālajai statistikai pieprasījums pēc dabasgāzes Ķīnā 2018. gadā sasniedza 280,3 miljardus kubikmetru, salīdzinājumā ar 2017. gadu pieaugot par 45 miljardiem kubikmetru (18,1%). Starptautiskās enerģētikas aģentūras (IEA) aplēses liecina, ka 2023. gadā šis rādītājs būs jau 376 miljardi kubikmetru.

Ekonomiskā un politiskā sadarbība vēršas plašumā © DIENA(7)

Nesen – 29. maijā – Kazahstānas galvaspilsētā, kura pirms neilga laika ieguva Nursultanas vārdu par godu valsts pirmajam prezidentam Nursultanam Nazarbajevam, notika Eirāzijas Ekonomiskās savienības (EES) valstu vadītāju jeb organizācijas Augstākās Ekonomiskās padomes samits, kura datums bija pieskaņots līguma par EES dibināšanu parakstīšanas piektajai gadadienai. Idejas par EES izveides nepieciešamību autors, kā arī galvenais virzītājs ir Kazahstānas eksprezidents Nazarbajevs, kurš samitā tika iecelts par EES Augstākās Ekonomiskās padomes goda priekšsēdētāju.