Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Matemātika

Iespaidīga matemātika: Japāniete aprēķina π vērtību ar 31 triljonu ciparu aiz komata

Uzstādīts jauns pasaules rekords, aprēķinot vērtību konstantei, ko matemātikā apzīmē ar grieķu alfabēta burtu π jeb pī. Ērtības labad aprēķinos pieņemts, ka konstantes vērtība ir 3,14 jeb nedaudz precīzāk - 3,14159 -, un šī konstante izsaka riņķa līnijas garuma attiecību pret riņķa diametru. Tomēr ciparu virkne aiz komata ir faktiski bezgalīga, un Google darbiniecei - japānietei Emmai Harukai Ivao - izdevies π vērtību aprēķināt līdz precizitātei 31 triljons ciparu aiz komata, tādējādi uzstādot jaunu rekordu, vēsta BBC.

Eksperti: Centralizēto eksāmenu rādītājus uz leju velk profenes

Šogad vissliktākie novērtējumi vidusskolu centralizētajos eksāmenos bijis matemātikā un vēsturē, liecina Valsts izglītības satura centra (VISC) publicētie dati. Nozares pārstāvji to skaidro ar vakarskolu un profesionālo skolu audzēkņu slikto veikumu. To kā iemeslu min arī VISC.

Atklāj skolēniem senās Indijas metodes, kā galvā sarēķināt lielus skaitļus

Liepājas Universitātē (LiepU) bakalaura studiju programmas Matemātika un Skolotājs apakšvirziena Pamatizglītības skolotājs studenti ik gadu veido kādu projektu matemātikas vēsturē. Šogad tā tēma pati skrēja pretī - tiek atzīmēta slavenā matemātikas profesora Jāņa Menča simtgade, un viņa devīze vienmēr bijusi: «Visu, ko vari, galvā dari!» «Viņš bija galvas rēķinu piekritējs,» teic Vaira Kārkliņa, LiepU docente un vadītāja studentu projektam, kurš šogad arī tapa par galvas rēķiniem.

Izstādē aizraujoši atklāj matemātikas klātbūtni ikdienā

Tikai no 13. februāra līdz 8. martam Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Dizaina centrā Rīgā, Āzenes ielā 18, tiks atklāta bezmaksas izstāde Praktiskā matemātika. Tajā apmeklētājiem ir iespēja eksponātus ne tikai apskatīt, bet arī aptaustīt un darbināt, apgūstot pasaules senāko zinātni jautrā un aizraujošā veidā.

Prieks rēķināt, ja matemātikas uzdevumus pārvērš par sacensību

«Sacensība nenozīmē konkurenci. Šajā sacensībā visi skolēni var būt uzvarētāji, savukārt skolotāja uzdevums ir sekot līdzi, menedžēt procesu, palīdzēt tiem, kuriem neizdodas,» skaidro Rīgas 22. vidusskolas matemātikas un informātikas skolotājs Marks Gitermans, stāstīdams par to, kā matemātikas stundās izmanto sacensību elementus.

Matemātiku mācīt tā, lai tās pielietojamība dzīvē būtu uzreiz saskatāma

Kā matemātikas mācīšanu saistīt ar reālo dzīvi, nepaliekot tikai teorētisku aprēķinu līmenī? Aija Cunska zina, kā. Viņa 20 gadu strādājusi Smiltenes ģimnāzijā par matemātikas un informātikas skolotāju, bijusi arī šīs skolas direktore, bet patlaban Firmā Madara 89 vada IT daļu, tomēr saikni ar matemātikas apguvi nav zaudējusi, jo LU gatavojas aizstāvēt doktora darbu par IT lietojuma iespējām matemātikas mācīšanā skolā.

Ja skolēnam grūti saprast skaitļus, vienādojumu var ''izspēlēt ludziņā''

Matemātika ir sarežģīta, un ne visiem tā padodas. Tomēr kā ķīniešu ābece tā jo īpaši šķiet tiem skolēniem, kuriem ir diskalkūlija - objektīvas grūtības izprast un uztvert skaitļu pasauli, līdzīgi kā par disleksiju dēvē citu smadzeņu izstrādātu «joku» - grūtības uztvert un savirknēt tekstā burtus. «Lasīju, ka diskalkūlija ir 5-10% cilvēku un bieži vien viņi paši to nezina. Tiesa, paliek jautājums, kā atšķirt sliņķi matemātikā no tāda, kam ir diskalkūlija,» spriež pedagogs Juris Bleidelis, kurš māca matemātiku Daugavpils logopēdiskajā internātpamatskolā - attīstības centrā.

Bērniem matemātiku var mācīt ar ūdensglāžu metodi

Dažiem matemātika asociējas ar sausu skaitļu virkni, bet tā var būt arī gluži slapja. Pat tik slapja, ka jāmācās bez biksēm, jo tās žāvējas uz radiatora. Mācoties uzmanīgāk, bikses paliks sausas, bet galdu izdosies apliet teju ar garantiju. Tā ir ūdensmatemātika – metode, kas bērniem dažbrīd tik nesaprotamo matemātiku ļauj apgūt ar ūdensglāžu palīdzību.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide