Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +14 °C
Apmācies
Otrdiena, 22. oktobris
Irīda, Īrisa, Airisa

Zinātniskajie lasījumi Autentiskums muzeju kolekcijās un pasaules kultūru kontekstā. Pieredze, kritika un perspektīvas

Mākslas muzejs Rīgas birža, Doma laukums 6

Atzīmējot Antīkās un renesanses tēlniecības nolējumu ekspozīcijas Skulptūru mežs ceturto pastāvēšanas gadu, 31. oktobrī un 1. novembrī Mākslas muzejs Rīgas birža uzsāk starptautisku zinātnisko lasījumu sēriju par autentiskumu un oriģinalitāti dažādās mākslas nozarēs – Autentiskums muzeju kolekcijās un pasaules kultūru kontekstā. Pieredze, kritika un perspektīvas.

31. oktobris – 1. novembris

Ekspozīcija Indijas māksla

Mākslas muzejs Rīgas birža, Doma laukums 6

Āzijas mākslas galerijā apskatāma jauna pastāvīgā ekspozīcija, veltīta Indijas mākslai. Indijas civilizācijai ir daudzslāņaina vēsture, kas sniedzas piectūkstoš gadu senā pagātnē. Tādējādi izveidojusies liela etniskā, kultūras, valodu, reliģiju, mākslas un paaudzēs pārmantotu amatniecības prasmju dažādība.

23. oktobris – 30. decembris

Kauņas Eksperimentālās mākslas keramikas rūpnīcas Jiesia porcelāna darbu izstāde

Rīgas Porcelāna muzejs, Kalēju iela 9/11

Aicina apmeklēt izstādi Jiesia, kurā būs apskatāma Kauņas Eksperimentālās mākslas keramikas rūpnīcas Jiesia (Lietuva) kaula porcelāna darbu izlase. Izstāde piedāvā unikālu iespēju iepazīt gan Lietuvas porcelāna ražošanas vēsturi, gan mūsdienu interpretācijas un inovācijas kaula porcelāna mākslā. Izstāde atklāj Jiesia rūpnīcas vietu Baltijas valstu porcelāna tradīcijas attīstībā un iepazīstina ar to kā vienu no porcelāna ražotājiem reģionā.

18. oktobris – 8. decembris

RIXC Mākslas un zinātnes festivāls Simbiotiskās maņa(s)

Vietas aprakstā

Festivāla centrā izvirzīta ideja par sesto maņu, kas nav vien tikai metafora, bet, kā to apliecina jaunākie zinātniskie pētījumi, tā varētu būt simbiotiska. Piemēram, tādas maņas kā magnetorecepcija, kas dažiem organismiem ļauj noteikt magnētisko lauku navigācijas nolūkos vai solarrecepcija, kas kalpo kā saules sensors un sinhronizē mūs ar diennakts ritmiem. Šīs maņas ir vēl izteiktākas augu pasaulē, kuriem ir ārējās maņu sistēmas bez orgāniem, kas nodrošina saprātīgu uzvedību, lai gan tiem nav smadzeņu, kalpojot fundamentāli jaunam skatījumam uz kopdzīvi uz mūsu planētas un izpratnei par paplašināto apziņu.

23. oktobris – 25. oktobris

Vijas Zariņas izstāde Uzgleznotā daba. Ziema

Ola Foundation, Ķīpsala, Ogļu iela 12A

Vija Zariņa: «Vienmēr esmu vēlējusies uzgleznot neizststāstāmo, bet sajūtamo un redzamo. Ar eļļas krāsām un uz audekla. Savā glezniecībā īpašu nozīmi piešķiru ainavai. Nevis no dabas nogleznotai, bet dabas inspirētai. Es tās saucu par savu sajūtu ainavām. [..]

25. oktobris – 20. aprīlis, 2025

Anitas Melderes personālizstāde Atvērtie faili * Glezniecība

Latvijas Mākslinieku savienības galerija, 11. novembra krastmala 35

Izstādes ekspozīcijā varēs redzēt darbus no gleznotājas Anitas Melderes privātās kolekcijas, kā arī Latvijas Mākslinieku savienības muzeja un Rotko muzeja krājuma.

4. oktobris – 4. novembris

Jura Bergina personālizstāde Dzīve un mirkļi

Rīgas Porcelāna muzejs, Kalēju iela 9/11

Norisināsies latviešu porcelāna mākslinieka Jura Bergina personālizstāde Dzīve un mirkļi. Izstādē apmeklētājiem būs iespēja apskatīt gan mākslinieka agrīnās radošās darbības paraugus, kas nu jau uzskatāmi par Latvijas lietišķās mākslas zelta fondu, gan arī viņa jaunākos, pēdējos piecos gados tapušos autordarbus. Porcelāna, šamota, akmensmasas un keramikas darbos spilgti atklājas keramiķa Jura Bergina meistarība un mākslinieciskais raksturs. Ekspozīcija būs iekārtota muzeja pirmā stāva skatlogos un interesentiem pieejama visas diennakts laikā.

18. oktobris – 8. decembris

Izstāde Atvadu manifests

Ogres Mūzikas un mākslas skola, Brīvības iela 50

Skatāma Mākslu izglītības kompetences centra Nacionālā Mākslu vidusskola Jaņa Rozentāla Mākslas skolas 2024. gada absolventu kvalifikācijas darbu izstāde Atvadu manifests.

7. oktobris – 4. novembris

Anša Artuma daiļrades retrospekcija izstādē ∞ mirklis

Jūrmalas muzejs, Tirgoņu iela 29, Majori

Skatāma gleznotāja Anša Artuma (1908–1997) izstāde ∞ mirklis, kas ir mākslinieka radošā mantojuma un piemiņas svinēšana. Ansis Artums – Tukuma gleznotājs, virtuozais vienkāršo ziedu krāšņuma tvērējs, Slocenes krastu iemūžinātājs gadalaiku maiņās. Lielāko daļu savu darbu viņš radījis plenērā, kompozīcijās prasmīgi režisējot dabas uzstādījumus. Līdzās māksliniekiem Kārlim Neilim un Leonīdam Āriņam arī A. Artums veidojis Tukuma kā viena no mākslas centriem atpazīstamību Latvijā.

16. oktobris – 30. decembris

Izstāde Ivara Selecka iela. Selecku dzimta un kino

LKA Rīgas Kino muzejs, Peitavas iela 10

Izstāde ieskatās Ivara Selecka daudzveidīgajā darbībā, stāsta par viņa filmām un to tapšanu, iepazīstina ar filmu tēmām un varoņiem. Izstādē apskatāmas unikālas balvas un memoriāli priekšmeti.

5. oktobris – 30. novembris

Jāņa Krieva (1942–2016) pirmā retrospekcija Pagājusī nākotne

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, Skārņu iela 10, Rīga

Norisināsies ievērojamā latviešu dizainera un vides mākslinieka Jāņa Krieva pirmā retrospekcija Pagājusī nākotne, kas daudzpusīgi iepazīstina ar viņa sniegumu dizainā, kinētikas, vides un interjera mākslā.

18. oktobris – 26. janvāris, 2025

Kauņas kaula porcelāna simpozija izstāde Porcelāna Identitāte

Ogres Vēstures un mākslas muzejs, Brīvības 36, Ogre

Ogres Vēstures un mākslas muzejs sadarbībā ar Viļņas Mākslas akadēmijas Kauņas fakultāti piedāvā unikālu izstādi, kurā ir apkopoti Kauņas kaula porcelāna pēdējo trīs simpoziju darbi. Izstādē piedalās 21 mākslinieks, tai skaitā četri latviešu mākslinieki – Una Mjurka, Elīna Titāne, Verners Lazdāns un Jānis Kupčs.

4. oktobris – 1. decembris

Ekspozīcija Brederlo istabas

Mākslas muzejs Rīgas birža, Doma laukums 6

Šī izstāde nav mēģinājums atjaunot Brederlo oriģinālās istabas, bet gan piedāvā personiskāku skatījumu uz viņu kā 19. gadsimta 1. puses mākslas kolekcionāru. Pirmajā istabā atlasīti darbi, kuriem ir personiska un emocionāla saikne ar pašu kolekcionāru. Otrajā istabā iekārtota ekspozīcija ar mākslas darbiem, kuru autoru maniere un tēmas rezonēja ar Brederlo gaumi. Darbi vēlreiz liek aizdomāties par katra kolekcionāra subjektīvu vērtējumu un mākslas modes tendenču nežēlīgajām pārmaiņām. Trešajā istabā eksponēti baltvācu un vācu izcelsmes mākslinieki, ko kolekcionārs pazina un kuru talantus viņš respektēja un atbalstīja.

3. septembris – 3. novembris