Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Eiropa

Meja nosauc demisijas datumu(16)

Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja piektdien paziņoja, ka 7. jūnijā atkāpsies no konservatīvās partijas un attiecīgi arī valdības vadītājas amata. "Man par to ir un vienmēr būs dziļa nožēla, ka es nebiju spējīga nodrošināt Brexit," preses pasākumā pie Dauningstrītas rezidences paziņoja Meja.

Īri lems, vai atvieglot laulības šķiršanu © DIENA(13)

Īrijas pilsoņi piektdien vienlaikus ar Eiropas Parlamenta un pašvaldību vēlēšanām balsos arī referendumā, kurā viņiem būs jāizlemj, vai padarīt vaļīgākus stingros likumus, kas regulē laulības šķiršanu. Pašlaik pāriem, kuri vēlas šķirt savu savienību, to ir sarežģīti izdarīt. Likuma grozījumu pretinieki, arī Īrijā ietekmīgā katoļu baznīca, bažījas, ka tie veicinās ģimeņu izjukšanu. Referendums par laulības šķiršanu ir kārtējais apliecinājums ievērojamām pārmaiņām katoļticīgās Īrijas sabiedrībā, jo pēdējo gadu laikā īri ir nobalsojuši par liberālākiem abortu likumiem un viendzimuma laulību atļaušanu.

EP gaidāms populistu pieplūdums © DIENA(21)

Visā Eiropā pēdējos gados vēlēšanās ir pieaudzis atbalsts galēji labējiem, populistiem un eiroskeptiķiem, bet atsevišķās valstīs, piemēram, Austrijā, Itālijā un Igaunijā, viņi pat ir nonākuši valdībā. Sagaidāms, ka arī šonedēļ no ceturtdienas līdz svētdienai notiekošajās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās labēji radikālās un netradicionālās partijas gūs labus panākumus un samazinās ierasti dominējošo centrisko spēku pārstāvniecību Eiropas Savienības (ES) likumdevējā. Savukārt tas var ietekmēt nākamās Eiropas Komisijas (EK) izveidi un ES politiku tādos būtiskos jautājumos kā tirdzniecība un migrācija.

Kurcam jāgatavojas uzticības balsojumam © DIENA(2)

Austrijas parlamentā nākampirmdien paredzēts balsojums par uzticību konservatīvajam kancleram Sebastianam Kurcam, kura pozīcijas satricinājis korupcijas skandāls viņa līdzšinējo koalīcijas partneru – galēji labējās Brīvības partijas (FPO) – rindās. Kurca Tautas partijas (OVP) un FPO valdība izjuka aizvadītās nedēļas nogalē pēc tam, kad medijos parādījās video, kurā galēji labējo līderis Heincs Kristians Štrahe kādai viltus krievu uzņēmējai sola izkārtot ienesīgus valsts pasūtījumus, ja FPO iekļūs valdībā.

ES izveidota pirmā starpvalstu ugunsdzēsības gaisa kuģu flote(1)

Lai sagatavotos mežu ugunsgrēku riskam šajā vasarā, Eiropas Komisija (EK) otrdien atklāja pirmo ugunsdzēsības gaisa kuģu floti, lai cīnītos pret dabas katastrofām. Flotē šobrīd ir iekļautas septiņas ugunsdzēsības lidmašīnas un seši helikopteri, un patlaban EK sadarbojas ar dalībvalstīm, lai tuvākajās nedēļās flotē iekļautu papildu resursus.