Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Eiropa

Vācija un Francija nevar vienoties par Junkera amata mantinieku(15)

Eiropas politiskajā kartē līdz ar nule kā notikušajām Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām iezīmējoties jaunām robežām, otrdien no jauna pamanāmas kļuvušas Vācijas un Francijas domstarpības jautājumā par to, kas stāsies Žana Kloda Junkera vietā Eiropas Komisijas (EK) prezidenta amatā.

EP vairākumam vajadzēs plašu koalīciju © DIENA(2)

Pirmsvēlēšanu prognozes piepildījušās tikai daļēji – jaunais Eiropas Parlamenta (EP) sasaukums būs sadrumstalotāks, tomēr galēji labējie un eiroskeptiķi nav ieguvuši tik daudz deputātu vietu, kā tika gaidīts. Ir paredzamas sarežģītas sarunas par valdošās koalīcijas izveidi, no kā būs atkarīgs arī tas, kurš turpmākos piecus gadus vadīs Eiropas Savienības (ES) izpildvaras institūciju – Eiropas Komisiju (EK). Atsevišķās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs valdošās partijas ir nostartējušas vāji, un, piemēram, Grieķijā sekas tam būs parlamenta ārkārtas vēlēšanas.

Apgrozībā laistas jaunās Eiropas sērijas 100 un 200 eiro banknotes(9)

No otrdienas eirozonā apgrozībā nonāks jaunās Eiropas sērijas 100 un 200 eiro banknotes, aģentūru LETA informēja Latvijas Bankā. Jaunās sērijas 100 un 200 eiro banknošu izmēri atšķirsies no līdz šim apgrozībā esošajām, proti, tās būs nedaudz - par pieciem milimetriem - šaurākas. Jaunās sērijas 100 eiro banknotes būs 147 milimetrus garas un 77 milimetrus platas, bet 200 eiro banknotes būs 153 milimetrus garas un 77 milimetrus platas.

Odesas cietumā izcēlies dumpis(5)

Aptuveni 500 ieslodzītie Ukrainas ostas pilsētas Odesas cietumā pirmdien iesaistījušies dumpī, un tā gaitā aizdedzinātas cietuma telpas, bet septiņi darbinieki ievainoti.

Pētījums: Daudzās upēs pasaulē bīstami augsta antibiotiku koncentrācija © DIENA

Daudzās upēs visā pasaulē konstatēts bīstami augsts antibiotiku piesārņojums, secināts pirmdien zinātniskajā konferencē Helsinkos prezentētā pētījumā. Antibiotiku paliekas ūdenī palīdz mikroorganismiem laika gaidā izstrādāt pretestību, attiecīgi nākotnē var krasi sarukt plaši lietotu antibiotiku efektivitāte dažādu infekciju ārstēšanā, vēsta The Guardian.

EP vēlēšanu rezultāti sašūpo Merkeles valdību(24)

Svētdien notikušajās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās abas Vācijas lielākās tradicionālās partijas saņēmušas kārtējo triecienu, kas varētu sašūpot kancleres Angelas Merkeles vadīto "lielo koalīciju". Merkeles pārstāvētie kristīgie demokrāti (CDU) un viņu Bavārijas māsaspartija - Kristīgi sociālā savienība (CSU) - ieguvuši tikai 28,9% balsu, kas ir par septiņiem procentpunktiem mazāk nekā iepriekšējās EP vēlēšanās 2014. gadā. Tas konservatīvajiem ir vājākais sniegums kopš Otrā pasaules kara valsts mēroga vēlēšanās.

Grieķijas premjers aicinās izsludināt pirmstermiņa vēlēšanas(1)

Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs svētdienas vakarā paziņoja, ka nākammēnes aicinās izsludināt parlamenta pirmstermiņa vēlēšanas pēc viņa partijas sakāves svētdien notikušajās Eiropas parlamenta (EP) un pašvaldību vēlēšanās. "Pēc pašvaldību vēlēšanu otrās kārtas [2. jūnijā] es lūgšu prezidentu [Prokopi Pavlopulu] nekavējoties izsludināt nacionālās vēlēšanas," uzrunā televīzijā sacīja Ciprs. Iespējams šo vēlēšanu datums ir 30. jūnijs.

Meja nosauc demisijas datumu(16)

Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja piektdien paziņoja, ka 7. jūnijā atkāpsies no konservatīvās partijas un attiecīgi arī valdības vadītājas amata. "Man par to ir un vienmēr būs dziļa nožēla, ka es nebiju spējīga nodrošināt Brexit," preses pasākumā pie Dauningstrītas rezidences paziņoja Meja.