Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +22 °C
Daļēji apmācies
Ceturtdiena, 25. jūlijs
Jēkabs, Žaklīna

Iznākusi Frīdriha Bernharda Blaufūsa autobiogrāfija ar komentāriem

Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) izdevusi pirmā latviešu valodā sacerētā vēstures apcerējuma Vidzemes stāsti autora Rīgas Sv. Jēkaba baznīcas mācītāja Frīdriha Bernharda Blaufūsa (1697–1756) 1752. gadā Rīgā rakstītu autobiogrāfiju. Izdevuma Dzīvesgājums atvēršanas svētki notiks 19. martā plkst. 16.00 LNB Retumu pasaules telpā, 5. stāvā. Dalība bez maksas.

Frīdriha Bernharda Blaufūsa autobiogrāfija ir gan personisks un subjektīvs, gan arī pārlaicīgi uztverams teksts par cilvēka attiecībām ar Dievu un savas sūtības meklējumiem pasaulē. Blaufūss ir trāpīgs dzimtās Tīringenes, Halles un Vidzemes apstākļu un cilvēku vērotājs. Pēc studijām tolaik ļoti pieprasītajā Halles universitātē, kurā tika kopta garīgās un sociālās pārveides ideja – Halles piētisms, Blaufūss tika nosūtīts darbā uz Vidzemi. Darbodamies Vidzemes draudzēs un Rīgas Sv. Jēkaba baznīcā, viņš kļuva par Hernhūtes brāļu draudzes atbalstītāju Rīgas latviešu un vācu amatnieku vidē. Pret brāļu draudzi Krievijas impērijā vērstajā izmeklēšanas procesā viņam bija jāstājas tiesas priekšā. Šai laikā pārdzīvotais iedragāja viņa veselību, arī autobiogrāfijas lappusēs liekot pievērsties medicīnas tematikai. Frīdrihs Bernhards Blaufūss uztverams kā Vidzemes Augustīns, kurš cīnās ar paša un ārējo apstākļu radītiem šķēršļiem garīgās pilnveides procesā.

Autobiogrāfijas manuskripts vairākus gadsimtus glabājies Unitātes arhīvā Hernhūtē. Manuskriptu izdošanai sagatavojusi un tulkojusi no vācu valodas LNB vadošā pētniece Beata Paškevica sadarbībā ar Halles piētisma pētniecības centra vadītāju prof. Holgeru Caunšteku (Holger Zaunstöck) un pētnieku Tomasu Grūnevaldu (Thomas Grunewald).

Beata Paškevica izdevumā izveidojusi Blaufūsa literārās darbības pārskatu. Izrādās, ka viņa devums Latvijas kultūrvēsturei ir apjomīgāks, nekā bijis zināms iepriekš. Izdevums lasāms divās valodās – vācu un latviešu, to papildina ilustrācijas.

Kultūrvēsturnieks Jānis Krēsliņš recenzijā par izdevumu raksta: "Disciplinēts mūsu laikmeta zinātniskums tajā apvienojas ar vēsturiski dvēselisku palielināmo stiklu. Mēs sastopamies ar pasauli, kas apgāž veselu virkni priekšstatu, kurus uzskatām par pašsaprotamiem."

Izdevuma recenzenti ir Māra Grudule, Jānis Šiliņš un Jānis Krēsliņš, dizainere Inese Hofmane, teksta redaktori Sigita Kušnere un Arturs Hansons.

Izdevums drukāts Jelgavas tipogrāfijā.

Pasākumā fragmentus no Frīdriha Bernharda Blaufūsa Dzīvesgājuma lasīs Rodrigo Struka (Latvijas Kultūras akadēmija). Izdevumu no atvēršanas dienas varēs iegādāties LNB veikalā Draugu telpa un eveikals.lnb.lv.

Finansiālie atbalstītāji: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Valsts pētījumu programmas Latvijas mantojuma un nākotnes izaicinājumi valsts ilgtspējai projekts Dokumentārā mantojuma izpētes nozīme, veidojot sinerģijas starp pētniecību un sabiedrību (VPP-IZM-2018/1-0022), Latvijas Republikas Kultūras ministrija pasākumu programmas Latviešu grāmatai 500 ietvaros.


 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja