Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Izveidota dokumentāla filma par Latvijas himnas vēsturi

Latvijas Satversmes sapulces sēdē 1920. gada 7. jūnijā dziesma – lūgšana Dievs, svētī Latviju! – tika apstiprināta valsts himnas statusā. Šogad notikumam aprit tieši 100 gadi. Tam par godu, Latvijas Televīzijā izveidota dokumentālā filma Valsts himnai – 100, informēja televīzijas pārstāvji.

Baumaņu Kārļa 1872. gadā sarakstītā dziesma sākumā bija vienkārša kora dziesma. Pirmatskaņojumu tā piedzīvoja Rīgas Latviešu biedrības I Vispārējo dziesmu svētku atklāšanas sarīkojumā 1873. gadā. Tā bija tautas lūgšana un cerību stars. Vēlāk, okupācijas gados, – cenzoru nīsta un dedzināta. Baumaņu Kārļa lūgšana Dievs, svētī Latviju! palīdzēja pārdzīvot karus, okupāciju un atkal atdzimt. Dziesmai bija lemts pacelties augstāk par citām un tapt par nācijas simbolu. 

Latvijas himnai šogad aprit simts. Kā radās tautas lūgšana un kāds bija tās mūzikas un vārdu autors Baumaņu Kārlis? Kā mūsdienās skan flīģelis, pie kura tika  komponēta šī dziesma? Izņēmuma kārtā dienasgaismā izcelts trauslais himnas rokraksta oriģināls, ko no iznīcības esot paglābis kāds limbažnieks. Intervijas ar muzikologiem un vēstures pētniekiem, nostāsti un leģendas Latvijas Televīzijas dokumentālajā filma Valsts himnai – 100 – 6. jūnijā plkst. 18.35 LTV1 un Replay.lv.

Filmas scenārija autore – Judīte Čunka, režisors – Uģis Kronbergs. Filma tapusi Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros, filmas tapšanu atbalsta Kultūras ministrija un Rakstniecības un mūzikas muzejs.

Top komentāri

to spirrdīīcis
t
Kad gulēsi zārkā, varēsi sevi spēcināt. Ar to CITU = uzvēlēto.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja