Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +4 °C
Daļēji apmācies
Ceturtdiena, 9. aprīlis
Valērija, Žubīte, Alla

Baltās nakts ietvaros RIXC notiks divu jaunu izstāžu atklāšanas

9. septembrī Baltās nakts ietvaros RIXC ielūdz uz divu jaunu izstāžu atklāšanām abās RIXC galerijās – Rasas Šmites un Raita Šmita izstādi Mikropasauļu svārstības un audiovizuālā organisma Trihars izstādi data.logs, informēja izstāžu pārstāve Anna Babre.

Abās izstāžu zālēs būs skatāmi arī virtuālās realitātes demonstrējumi.

Rasas Šmites un Raita Šmita izstādē, kas 9. septembrī tiks atklāta RIXC galerijā Lenču ielā 2, virtuālās realitātes brillēs varēs apskatīt purva ekosistēmas datu vizualizācijas un lidojumu virs tīreļpurva. Rasa Šmite un Raitis Šmits šogad Ķemeru tīreļpurvā tika uzstādījuši vides novērošanas kameras un “baktēriju baterijas” ar sensoriem. Līdz vasaras beigām uzkrāti dažādi purvu ekosistēmas dati, attēli un veikti dronu lidojumi ar 360 grādu kamerām

Izmantojot VR, mākslinieki tiecas aplūkot jaunas šķautnes mūsu attiecībās ar dabu, kurās pētot intensīvās lauksaimniecības neskartās teritorijas (tādus kā purvi) un meklējot atjaunojamos resursus, mums atklājas “zaļās enerģijas” poētika.

Baltās nakts ietvaros 9. septembrī izstāde apskatāma no plkst. 18 līdz plkst. 02. Izstāde būs atvērta līdz 28. oktobrim. 

Savukārt RIXC galerijā 2, kas atrodas 11. novembra krastmalā 35 (ieeja no Minsterejas ielas), 9. septembrī plkst. 20 tiks atklāta audiovizuālā organisma Trihars izstāde data.logs.

Angļu valodas vārds datalogging apzīmē informācijas vākšanas un uzglabāšanas procesu garākā laika periodā, lai analizētu specifiskus notikumus, tendences un sistēmas. Izstādes nosaukums data.logs izvēlēts vieglās vārdu spēles dēļ. Datalogi (datu logi) ir jauni veidi, kādos mākslinieki piedāvā apmeklētājam palūkoties uz apkārtējo pasauli. Paši mākslinieki šajā brīdī darbojas kā datalogi – neesošas profesijas pārstāvji, kas nodarbojas ar datu arhīvu radīšanu, pētīšanu, izrādīšanu.

Izstādē būs redzami četri orģināldarbi. Katrs darbs ir mākslinieka individuālais skatījums uz terminu datalogging. Kristaps Biters prezentēs savu privāto informāciju, ko viņš vairāku gadu gājumā par sevi uzkrājis digitālajā vidē. Izmantojot Linux termināla estētiku, mākslīgo neironu tīklus un iedvesmojoties no mākslīgā intelekta attīstības, darbs kalpo kā autora digitalizēšanas instruments. Programmai analizējot autora datus, tā mācās un veido datu bāzi, kas nākotnē noderēs lai izveidotu autora digitālo versiju vai ļautu tam pārdzimt digitālajā pasaulē.

Pēters Riekstiņš ir radījis parazītsistēmu savam datoram, kas apspēlē gan datu drošības un privātuma jautājumu, gan vizualizē autora darba gaitas datora ekrānā. Sistēma reģistrē katru peles klikšķi, tādējādi vācot kvantitatīvi apjomīgu arhīvu, kopainā iegūstot Visumam līdzīgu attēlu, kur katrs klikšķis ir pikseļa izmēra spīdeklis.

Riharda Vītola izstādītais darbs Sound Stem ir daļa no mākslinieka pētījuma par komunikāciju starp insektiem, putniem un augiem, šajā darbā fokusējoties uz ultraskaņu. Entomologi Viliams Matsons (William J. Mattson) un Roberts Hāks (Robert A. Haack) rakstā Sausuma loma insektu populācijas uzliesmošanai mežā izsaka domu par to, ka insekti dzird koku radītās skaņas. Šīs skaņas rodas kavitācijas procesā, kad ūdens ceļo no saknēm uz zariem radot  skaņas vibrācijas starp 20 kHz un 2000 kHz. Rihards Vītols devās uz Amazones lietus mežu, lai ierakstītu kā koki dzer ūdeni un pēcāk analizētu šīs skaņas. Izstādē katru koku simbolizē viens skaļrunis, ļaujot klausītājiem dzirdēt skaņas no 30 kokiem. Baltajā naktī izstādes atklāšanā būs skatāmas arī virtuālās realitātes performances.

Baltās nakts ietvaros 9. septembrī izstāde būs apskatāma no plkst. 20 līdz 02. Izstāde būs atvērta līdz 22. oktobrim. 

 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja