Kamēr vēl nav ierīkota latviešu versija visbiežāk lietotu vārdu uzskaitei, nākas palūkoties, kādus tieši izteicienus un vārdus lietājuši t.s. angliski runājošajā pasaulē. Šos pētījumus veic iestādījums Global Language Monitoring.
Protams, kā ikviens šāda tipa vispārinošs monitorings, tas ir vien tendences rādītājs. Taču – gana intriģējošs.
2009. gada "visbiežāko
angļu valodas vārdu" top'sis ir, lūk, kāds:
1. Twitter - nosaukums dumjajai iedomai, ka jebkuru domu var iespiest 140 grafiskās zīmēs, kaut gan jau senie grieķi teica – lielai domai vajaga lielu vietu, bet kaučkāds krievs Puškins sparīgi oponēja – kratkosķ – sestra talanta/"īsums" – talanta rads.
2. Obama - tas ir ne tikai viena slavena morīša uzvārds, bet pamatmorfēma, no kuras izrādījies visai ērti veidot dažādus jaunvārdus – piem., Obamacare. Vai Obamastyle.
3. nabaga H1N1 – formālais un politkorektais t.s. "cūku gripas" nosaukums, kaut gan visi zina, ka ar rukšiem šai infekcijai tikpat ciešs sakars kā Mēnesim ar mēnessērdzību.
4. Stimulus – grandiozais 800 miljardu "zaļo prezidentu" investīciju plāna nosaukums, ar kuru globālās krīzes situācijā daži tur, tālajās ASV, cer glābt valsti un sasildīt tās ekonomiku.
5. Vampire - asinssūcēji ir modē, kaut arī ikvienam ir skaidrs, ka šī ir tikai kārtējā ekstrēmā "mīlestības bez atbildes" forma, kuru masu kultūras dievi cenšas iepotēt pusaudžiem. Izklaides industrijas peļņa no jaunmodīgās vampirofilijas – pasakaina.
6. 2.0 – piedēklis, kuru karina klāt itin visam, kas skaitās "nākamā paaudze": kompjūtertehnikai, mobīļiem, un nebrīnīsimies, ja būs arī Latvija 2.0. Nezinu gan, vai Global Language Monitoring ir pareizi izpratuši "angļu valodas" jēdziena nozīmi, jo šis taču r cipars.
7. Deficit – visiem saprotams internacionālisms, bez komentāriem. Vārds, kas pierāda cilvēku stulbumu – viņi (t.i. mēs) nekad neesam pratuši mācītie no savām kļūdām.
8. Hadron – galēji nepastāvīgas mikromikromikrodaļiņas, kurām jāsastopas Lielajā Hadronu Kolaiderā – gigantiskajā atrakciju parkā zem Šveices. Eksperimenta jēgu zina daži īpaši gudri cilvēki.
9. Healthcare – veselības aizsardzība. Ko tas īsti nozīmē, pat ASV līderis Obama vēl nezina. Bet troksnis ir liels, jo šī nu ir "lieta", kas attiecas uz burtiski katru.
10. Transparency –
caurspīdīgums. Utopisks mērķis, kuru vismaz vārdos cenšas sasniegt
XXI gadsimta demokrātisko valstu valdības. Un mēs viņiem lai ticam?
Rīt – par desmitgades Galvenajiem Vārdiem.