Kā lasāms konkursa sludinājumā, jaunā ierēdņa uzdevums būs vadīt politikas un tās vadības stratēģijas izstrādi un koordinēšanu nodokļu administrēšanas, ēnu ekonomikas ierobežošanas jomā, kā arī nodrošināt sistemātisku nodokļu administrēšanas jautājumu izvērtēšanu. Aģentūra LETA raksta, ka jaunā FM valsts sekretāra vietnieka pārraudzībā būšot divi departamenti – viens jau esošais, kas atbild par nodokļu administrēšanu un VID jautājumiem, kā arī no jauna komplektējamais ēnu ekonomikas apkarošanas departaments. FM pārstāvji gan apgalvo, ka papildu nauda no valsts budžeta šīs idejas realizācijai nebūšot nepieciešama, jo finansējums un cilvēkresursi tikšot rasti no FM jomas iekšējiem resursiem.
Un tomēr – kaut kas īsti šajā stāstā "nelīmējas kopā". Kāpēc ir jārada atkal jauns birokrātu aparāts, kas nodarbosies ar koordinēšanu, plānošanu un visādu stratēģiju vadīšanu laikā, kad virkne tiešo darba darītāju, kuriem uzdots apkarot ēnu ekonomiku un nodokļu shēmotājus, ik pa laikam atzīst, ka viņiem pietrūkst resursu reālu apkarošanas procesu īstenošanai?
Vai tiešām Latvijā uz katru darītāju ir nepieciešami vismaz divi priekšnieki, kuri plānos, koordinēs un vadīs procesus? Un kā tad bija līdz šim? Vai ar šādu lēmumu FM būtībā atzīst, ka līdz šim īsti nav sekmējies ne ar ēnu apkarošanu, ne arī nodokļu administrēšanu? Kas, ņemot vērā milzīgos nodokļu parādus un "pēvēenščiku" darbības apjomus, manuprāt, ir diezgan uzskatāma patiesība.
Taču, palasot FM argumentāciju jaunā birokrātu aparāta radīšanai, vairāk šķiet, ka FM pārraudzītajā lauciņā drīzāk notiek kaut kāda ietekmes pārdale, kādam noņemot nost kādas kompetences.
Vēl jo vairāk izbrīna FM runasvīra Alekša Jarocka aģentūrai LETA teiktais, ka patlaban vēl neesot pilnīgas skaidrības par jaunā ēnu ekonomikas apkarošanas departamenta komplektēšanu un FM speciālisti pie šā jautājuma vēl strādā.
Pagaidiet! Kā nav skaidrības? Teorētiski jaunais ierēdnis amatā var tikt apstiprināts septembra beigās. Kur ir garantija, ka uz to laiku jau būs sameklēti nepieciešamie cilvēkresursi? Vai arī tas tiks atstāts jaunā vadītāja ziņā? Bet tas nozīmē, ka ar pilnu jaudu jaunais departaments pirmajā laikā nespēs strādāt. Tajā pašā laikā naudiņa no valsts budžeta jau ripos pilnā apjomā, bet efektivitātes nebūs.
Un vēl kāda nianse – būtu ļoti vēlams, lai FM publisko arī konkrētus, reālos skaitļos izmērāmus rezultātus, kas būs jāsasniedz jaunā ierēdņa vadītajām struktūrām jau pirmā darbības gada laikā. Ja šādu skaitļu jau šobrīd nav, šis solis vairāk izskatās pēc birokrātiskā aparāta paplašināšanas.
Mantrausis
Ekonomičeskijs