Vārdu kaujas
Saūda Arābija atsaukusi savus diplomātus no Teherānas un pieprasījusi Irānas vēstniekam pamest valsti pēc tam, kad naktī uz svētdienu satrakots pūlis aizdedzināja Saūda Arābijas vēstniecību Teherānā, protestējot pret garīdznieka Nimra an Nimra sodīšanu ar nāvi. Irānas augstākais garīgais līderis ājatolla Alī Hāmeneī brīdinājis, ka Saūda Arābijas līderus sagaida «Dieva atriebība».
N. an Nimrs bija viens no 47 vīriešiem, kuriem Saūda Arābija pagājušajā sestdienā izpildīja augstāko soda mēru par apsūdzībām, kas saistītas ar terorismu. Garīdznieka atbalstītāji un cilvēktiesību aizstāvji uzskata, ka apsūdzības pret N. an Nimru ir politiski motivētas, jo viņš nebaidījās atklāti kritizēt karalisko ģimeni un atbalstīja 2011. gadā notikušos plašos šiītu protestus valsts austrumos.
Saūda Arābijas ārlietu ministrs Adels al Džubeirs paziņojis, ka Rijāda vairs nevēlas nekādus sakarus ar «valsti, kas atbalsta terorismu un sektantismu», raksta ziņu aģentūra Bloomberg. Irānas Ārlietu ministrija uz to atbildējusi, ka Saūda Arābija turpinot īstenot politiku, kuras mērķis esot «pastiprināt spriedzi un cīņas reģionā».
Arī Saūda Arābijas sabiedrotā Bahreina, kur vairākums iedzīvotāju ir šiīti, bet pie varas ir sunnīti, pirmdien paziņoja, ka pārtrauc diplomātiskās attiecības ar Irānu. Bahreina apsūdzējusi Irānu par iejaukšanos Persijas līča un citu arābu valstu iekšējās lietās, vēsta BBC.
Par diplomātisko attiecību saraušanu ar Irānu vakar informējusi arī Saūda Arābijai draudzīgā Āfrikas valsts Sudāna, bet Apvienotie Arābu Emirāti nolēmuši samazināt diplomātu skaitu Teherānā.
Karo pastarpināti
Pēdējo desmitgažu laikā Saūda Arābijas un Irānas attiecības ir saasinājušās vairākkārt. 1988. gadā Saūda Arābija pārtrauca diplomātiskās attiecības ar Irānu pēc tam, kad protestētāji ieņēma Saūda Arābijas vēstniecību Teherānā, izrādot neapmierinātību ar gandrīz 300 irāņu bojāeju sadursmju laikā musulmaņu svētajā pilsētā Mekā gadu iepriekš. Diplomātiskās attiecības tika atjaunotas 1991. gadā.
Pēdējos gados Irānas un Saūda Arābijas domstarpību avots ir militārie konflikti Sīrijā un Jemenā, kur Rijāda un Teherāna atbalsta pretējās pusēs karojošos.
Sīrijā Saūda Arābija atbalsta sunnītu dumpiniekus, tajā skaitā islāmistus, kuri vēlas gāzt diktatoru Bašāru el Asadu. Viņa viena no galvenajām sabiedrotajām ir Irāna. Rijāda B. el Asadu apsūdzējusi «genocīdā», bet Irānu nosaukusi par Sīrijas «okupācijas varu». Teherāna Rijādu apsūdzējusi «teroristu» atbalstīšanā.
Saūda Arābija pagājušajā gadā sāka militāro kampaņu Jemenā, lai palīdzētu tās valdībai cīņā pret šiītu dumpiniekiem, kurus atbalsta Irāna. Rijāda uzskata, ka Irāna izmanto kaujiniekus, lai sarīkotu apvērsumu. Turpretī Teherāna apgalvo, ka Saūda Arābija uzlidojumos Jemenā apzināti mērķējusi uz civiliedzīvotājiem.
Pagājušā gada nogalē parādījās cerības, ka varētu iekustēties sarunas par mieru Jemenā un Sīrijā, tomēr saspīlējums starp Irānu un Saūda Arābiju tām var pārvilkt svītru.
Telekompānijas CNN militārais analītiķis Marks Hertlings neizslēdz, ka starp abām naidīgajām kaimiņvalstīm var izcelties tieša militāra konfrontācija. Tas nozīmētu, ka ASV, kuras ir Saūda Arābijas galvenais militārais sabiedrotais, būtu spiestas iesaistīties konfliktā pret Irānu, ar ko tās pērn parakstīja kodolvienošanos, kas tādā gadījumā būtu apdraudēta.