Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +1 °C
Apmācies
Svētdiena, 24. novembris
Velta, Velda

Biedra Sji turneja

Pēc piecu gadu pārtraukuma vizītē Eiropas valstīs ir ieradies Ķīnas līderis Sji Dziņpiņs, kurš jau paviesojies Francijā (Eiropas Savienības šobrīd vadošajā valstī), bet tagad dodas uz savu ieinteresētību sadarbības ar Pekinu paplašināšanā neslēpjošajām Serbiju un Ungāriju.

Priekšsēdētāja Sji Eiropas turneja tradicionāli Ķīnas diplomātijai arī ir pieskaņota zīmīgiem datumiem. Parīzes gadījumā tā ir gadskārta kopš 1964. gada, kad ģenerāļa Šarla de Golla Francija kļuva par pirmo nozīmīgo Eiropas valsti, kura diplomātiski atzina komunistisko Ķīnu, bet Belgradas gadījumā – 25. gadskārta kopš bijušās Dienvidslāvijas bombardēšanas laikā Ķīnas vēstniecībā trāpīja ASV raķete. Budapeštas gadījumā simbolisma trūkst, taču pietiek ar to, ka Ungārija ir Ķīnai pati draudzīgākā valsts apvienotajā Eiropā.

Vienlaikus Ķīnas līderis savās nebūt ne biežajās ārvalstu vizītēs, it īpaši ņemot vērā šābrīža saspringto ģeopolitisko situāciju un nenoteiktību attiecībā uz nākotni, nedodas tādēļ, lai pieminētu bijušās dienas, bet gan lai mēģinātu iezīmēt šīs pašas nākotnes kontūras. Tostarp Eiropa ir nozīmīga Ķīnas ekonomiskā partnere, un Pekina ir ieinteresēta šo sadarbību saglabāt. Lieki piebilst, ka Ķīnas tirgus ieņem ievērojamu vietu arī kupla skaita Eiropas vadošo uzņēmumu biznesa modeļos.

Vienlaikus uz šīm – vismaz Eiropas lielajam biznesam idilliskajām – attiecībām arvien lielāku ietekmi atstāj ģeopolitika. Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā pasaulē ir sākusies virzība uz sadalīšanos ģeopolitiskajos blokos. Pekina ir ieņēmusi Krievijai labvēlīgu neitralitāti, kamēr Eiropa (kā vienots kopums) ir faktiski atteikusies no centieniem kļūt par ģeopolitikas subjektu un tuvinās ar ASV, kuru attiecības ar Ķīnu savukārt kļūst arvien saspīlētākas.

Šādā situācijā starp Eiropas valstīm un Ķīnu it kā vajadzētu parādīties arvien lielākam skaitam plaisu, tomēr interesanti ir tas, ka virkne publikāciju liecina – Pekinā izplatīts ir viedoklis, ka no tā izdosies izvairīties. Tiek uzskatīts, ka pragmatiskie eiropieši ne tikai nebūs gatavi ekonomisko attiecību ar Ķīnu saraušanai, bet šo attiecību saglabāšanas dēļ arī izvairīsies no pārmērīgas tuvināšanās ar ASV, pirmām kārtām jau attiecību ar Pekinu jautājumā.

Turklāt Sji Dziņpiņa vizītes sākotnējie rezultāti liecina, ka īpaši tāls no patiesības šis viedoklis daudzos gadījumos varētu arī nebūt. Cits jautājums, ka arī Pekinai vajadzētu dot ko pretī. Šajā gadījumā – atteikties no pārmērīgas tuvināšanās ar Krieviju, ko Ķīna darīt kategoriski atsakās.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vai Latvijai nepieciešami ārzemju studenti?

Latvijas universitātes, tāpat kā augstākās izglītības iestādes visā pasaulē, aktīvi strādā, lai piesaistītu ārvalstu studentus. Kādi ir galvenie iemesli, kāpēc augstskolas ir ieinteresētas ārva...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē