Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +6 °C
Apmācies
Sestdiena, 30. novembris
Andrejs, Andrievs, Andris

Medaļas divas puses

Vakar Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā izvērtās spraigas diskusijas par grozījumiem Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, kas tautā vairāk pazīstams kā "obligātās vakcinācijas likums".

Komisija ķērās klāt arī jautājumam par Saeimas deputātu vakcināciju. Un, lai gan iepriekš Saeimas frakcijas bija vienojušās, ka, lai klātienē piedalītos Saeimas darbā, deputātiem pietiek uzrādīt arī negatīvu Covid testa rezultātu, komisijas deputātu vairākums atbalstīja JKP pārstāvja Krišjāņa Feldmaņa ierosinājumu ļaut klātienes Saeimas darbā piedalīties tikai vakcinētiem vai Covid pārslimojušiem deputātiem.

Par likuma grozījumiem Saeimā vēl turpināsies diskusijas. Taču pēc vakardienas skaidrs, ka valdošā koalīcija ir atradusi lielisku veidu, kā ieriebt opozīcijai, daļa no kuras deputātiem šķiet ne tikai iestājas pret vakcinācijas obligātumu atsevišķu amatu pārstāvjiem, bet lolo arī kārtīgu antivakseru sentimentu. Turklāt nekautrējas uz tā bāzes audzēt politisko kapitālu ielās. 

No vēlētāju viedokļa obligāta Saeimas deputātu vakcinācija ir diezgan pašsaprotama lieta. Ja vispār tiek runāts par obligātu vakcināciju kaut kādās profesijās, deputātiem taču būtu pienākums pirmajiem rādīt piemēru. Viens no deputātu pienākumiem ir arī regulāras tikšanās ar vēlētājiem, kurus nevakcinēts tautas kalps apdraud krietni vairāk nekā vakcinēts. Tāpat diezgan loģiski, ka deputātiem jau sen vajadzētu būt vakcinētiem, ņemot vērā, ka šāda ekskluzīva iespēja viņiem tika dota jau tad, kad citu sabiedrības grupu locekļi vēl bija neaizsargāti vīrusa priekšā. 

Tomēr šai medaļai ir arī otra puse. Saeimas deputāts nav civildienesta darbinieks, kuru pieņēmusi darbā Saeimas priekšsēdētāja. Viņš pārstāv savus vēlētājus, kuri viņu izraudzījušies darbam Saeimā demokrātisku vēlēšanu rezultātā. Tādēļ saskaņā ar Satversmi, Saeimas kārtības rulli un Saeimas deputātu Ētikas kodeksu ir precīzi noteikti gadījumi, kad deputātu var izslēgt no Saeimas (par pārkāpumiem vēlēšanās, valsts valodas nezināšanu, ilgstošu sēžu neapmeklēšanu vai ja stājies spēkā spriedums par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu) vai arī liegt viņam dalību atsevišķās Saeimas sēdēs.

Un, proti, liegt līdzdalību Saeimas sēdēs deputātam var vien tad, ja viņš ir apcietināts kā aizdomās turamais, vai arī izslēgšana no kādas sēdes viņam ir piemērota kā sods par Ētikas kodeksa pārkāpumu. Lieki teikt, ka Ētikas kodeksā nekādas atsauces uz nevakcinēšanos kā neētisku izturēšanos nav, ja vien uz to neattiecina kodeksa pirmo punktu, kas no deputātiem kopumā pieprasa augstus uzvedības standartus, tādējādi vairojot sabiedrības uzticēšanos Saeimai. 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Labējā spārna kandidāts

Partija Gruzijas sapnis šonedēļ nosauca sava kandidāta uz nākamā šīs valsts prezidenta amatu vārdu – uz šo posteni tiks virzīts tuvas Gruzijas sapņa sabiedrotās, nelielas, par labēji radikālu bieži d...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē