Kāpēc? Nu, pietiktu ar to faktu, ka starp četriem lielajiem ziedotājiem, kas finansējuši karoga masta uzstādīšanu caur NA "jaunās cerības" – Saeimas deputāta Riharda Kola – vadīto biedrību Latvijas karogs, ir uzvārds, kas visu aizvadīto nedēļu tika locīts saistībā ar jaunu kriminālprocesu par iespējamu krāpšanos. Runa ir par 43 miljonus vērtu koģenerācijas stacijas projektu SIA Rīgas enerģija objektā, no kuras valstij būtu garantēti jāiepērk elektroenerģija 10 gadu garumā. Uzņēmums saistīts ar miljonāru, jau iepriekš dažādos kriminālprocesos ierauto Māri Martinsonu, jo tā daļas pastarpināti pieder arī viņa bērniem, vēstīja raidījums Nekā personīga.
Martinsons kopā ar vēl trim būvuzņēmējiem ir ziedojis 30 000 Kola vadītās biedrības Latvijas karogs projektam, kas no malas izskatās kā būvnieku dāsns žests kārtējai politiķu biedrībai, šoreiz izmantojot Latvijas valsts karoga un valsts simtgades tēmu. Šis nav tas gadījums, kad Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA), eksprezidenti Valdis Zatlers un Guntis Ulmanis vai vismaz biedrības vadītājs Saeimas deputāts Kols varētu būt nezinājis par šādām saiknēm.
Ziņas ar šī skandāla attīstību, neaizmirstot pieminēt Martinsona uzvārdu, kopš 15. oktobra ik dienu eksplodēja cita pēc citas, dienu pirms svinīgā pasākuma uz AB dambja Ekonomikas ministrija, kas tieši saistīta ar tā dēvētās zaļās enerģijas obligātā iepirkuma uzraudzību, pat izplatīja paziņojumu, ka vērsusies Valsts policijā "ar lūgumu sākt kriminālprocesu pret AS Sadales tīkls un SIA Rīgas enerģija par iespējami notikušu noziedzīgu nodarījumu", par ko tika skaļi paziņots.
Kolam, Mūrniecei (vai vismaz viņas komandai) bija jābūt akliem, lai nepamanītu šo skandālu un neizdarītu secinājumus. Brīnums, ka uz AB dambja nebija arī Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa, toties pasākumu vadīja Jaunā Rīgas teātra aktieris Andris Keišs, kurš nesenajā izrādē – politsatīrā Kārkli – parodēja tieši Vējoni. Izrādei bija ambīcijas atmaskot Latvijas politisko dzīvi, "sniedzot daudz materiāla pārdomām, dusmām un komēdijai". Tikai šoreiz acīmredzot talantīgajam aktierim neviens politaudzinātājs nebija priekšā pačukstējis, kuri ir "labie" un kuri "sliktie". Pasākuma dalībnieki uz AB dambja faktiski bija sarīkojuši izrādes Kārkli2 brīvdabas uzvedumu, kurā ģeniāls aktieris nejauši nospēlēja apjukuša pilsoņa lomu. Bez parodēšanas, no sirds.
Vai publiski paustas aizdomas par iespējamu krāpniecību ir pamats noteiktu uzņēmumu un personu grupu "notiesāt", pirms beigusies policijas izmeklēšana, nemaz nerunājot par tālākām tiesiskām konsekvencēm? Protams, nē. Bet ir ar veselo saprātu izmērāma kritiskā masa (šajā gadījumā desmitiem ziņu, televīzijas un radio sižetu, amatpersonu paziņojumu un speciāli sasauktu preses konferenču, visbeidzot – pat ierosināts kriminālprocess), kam ir ietekme uz reputāciju. Nu jau arī uz politiķu reputāciju.
Logičeskijs
svarīgākais
Smējējs