Šonedēļ arī Latvijā sākusi darboties čeku loterijas sistēma. Cik tā varētu būt efektīva kā nodokļu nomaksas veicināšanas metode?
Man ir ļoti pozitīvas sajūtas par šo pasākumu. Nodokļu teorijā tas tiek minēts kā tāds burkāns, ko valsts administrācija var piedāvāt nodokļu maksātājiem – nevis tikai iet ar pātagu, proti, dažādiem auditiem un pārbaudēm, bet arī ar kaut kādiem pozitīviem mehānismiem veicināt sabiedrības domas maiņu, izpratni, attieksmi, ka nodokļus korekti maksāt ir pareizi un ka tas galvenokārt veicinās godīgo konkurenci tirgū. Ar šīs čeku loterijas palīdzību patērētāji, pircēji tiek savā ziņā apbalvoti par to, ka arī viņi palīdz Valsts ieņēmumu dienestam (VID) veikt kontroles funkcijas, palīdz identificēt mazumtirgotājus, kuri nav ļoti godīgi savā darbībā.
Ja ir daudz tādu palīdzētāju, tad to varētu būt dārgi administrēt.
Informācijas masa milzīga VID ir jebkurā gadījumā, jautājums – ko viņi ar to informāciju darīs, kā viņi pielāgos savas sistēmas.
Tas atmaksāsies?
Viennozīmīgi es teiktu, ka jā – to pierāda citu valstu pieredze. Čeku loterija nav nekas jauns. Tā pirmo reizi parādījās pasaulē vairāk nekā pirms pusgadsimta – 1951. gadā Taivānā. Ļoti daudzas valstis veiksmīgi sekojušas.
Interesanti, ka sākotnēji čeku loterijas izmantošana izplatījās trešajās valstīs – ārpus Eiropas Savienības, un tikai pēdējā laikā tā kļuvusi populāra mūsu reģionā. Aktīvākas izmantošanas piemēri bijuši valstīs, kurās, cik noprotams, bijis izmisums par to, ka mazumtirdzniecības tīklā plašā apmērā valda tiesiskais nihilisms. 1998. gadā šo metodi plašā apmērā ieviesa Ķīna, tas visiem bija kā milzīgs piemērs, tad, atcerieties, bija Argentīnas krīze, viņi arī ieviesa čeku loteriju kā nodokļu nomaksu veicinošu pasākumu. Šķiet, Malta bija pirmā Eiropas Savienībā, tagad pēdējo 10 gadu laikā labi piemēri ir Portugāle, Slovākija, Rumānija.
Jāsaka, čeku loterijām ir daudz dažādu variāciju, katrā valstī ir kaut kādas atšķirīgas nianses, akcenti. Atšķiras arī, piemēram, loterijas balvas.
Bet skaidrs, ka mazumtirdzniecības tīkls ir tādā veidā, manuprāt, ļoti efektīvi paliekams zem valsts lupas.
It sevišķi, ja to skatāmies kontekstā ar reverso PVN, ar ko daudz lielāki riski tiek pārlikti uz mazumtirdzniecību, proti, tad vairs nav tā, ka katrs no ķēdes posmiem nomaksā kaut kādu mazu nodokļa daļu par savu pievienoto vērtību, bet viss slogs pēc būtības aiziet uz gala pircēju, līdz ar to, ja gala stadijā PVN tiek nozagts, tad tas nozagts tiek viss, nevis atlikusī daļa. Tas arī bija iemesls, kāpēc daudzām valstīm nepatīk reversais PVN. Čeku loterija šo risku ļauj mazināt.
Mums jau tūlīt pēc sistēmas ieviešanas parādījās ziņas par pirmajiem rezultātiem, kas pēc tam izrādījās nepatiesas. Skaidrs, ka ir kaut kādam laikam jāpaiet, čekus pārbaudot. Kā domājat, pēc cik ilga laika varēsim redzēt un novērtēt pirmos rezultātus – pēc gada, diviem?
Nē, es nedomāju, ka tik ilgi. Mums šobrīd šajā ziņā ir divas problēmas – PVN nemaksāšana un tā dēvētās aplokšņu algas. Gan uz vienu, gan uz otru čeku loterijas ieviešana atstās pārbaudāmu iespaidu jau kaut vai mēneša griezumā, jo pārbaudes periods PVN deklarācijām normālā gadījumā ir viens mēnesis. Protams, grūti prognozēt, cik bieži Valsts ieņēmumu dienests tam pievērsīs uzmanību, veiks kaut kādas pretpārbaudes, bet darīt jau viņi to var, tiklīdz būs iesniegtas jūlija PVN deklarācijas.
Kas attiecas uz uzņēmumu pārbaudi, to, vai no ieņēmumiem nomaksājuši PVN, pārbaudīt nav sarežģīti. Taču algas aploksnē saņēmējus gan grūtāk izķert, jo tad jāsalīdzina personu ienākumi ar viņu loterijai iesniegto čeku kopsummu. Bet gan jau tie, kas saņem algu, par ko netiek maksāti nodokļi, saprot, ka viņiem čeku loterijā piedalīties nevajadzētu, jo uzreiz būs redzams, ka viņiem lielāki izdevumi nekā ienākumi.
Es, godīgi sakot, neticu, ka VID skatīsies un vispār spēs skatīties uz kaut kādu loterijas dalībnieku segmentu, es domāju, ka viņi analizēs galvenokārt PVN nomaksu un darījumu reģistrāciju kopumā, jo, protams, tas ilgākā termiņā atstāj iespaidu arī uz uzņēmumu ienākuma nodokļa apjomiem.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 4. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
kolhoza galvenais grāmatvedis
Godīgais nodokļu maksātājs
Jauna spēļu zāle