Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Reemigrācija

Grūtā izvēle par atgriešanos mājās

Kas stimulē un kas kavē tautiešus izlemt par atgriešanos Latvijā – Guntaram Gūtem stāsta Vidzemes plānošanas reģiona reemigrācijas koordinatore Ija Groza.

Diaspora aug, bet pēdējo gadu tendence rāda – atgriežas aizvien vairāk

''Diaspora nav stāsts par aizbraucējiem, lai gan aizbraucēji ir tās daļa. Tas ir stāsts par cilvēkiem, ar kuriem varam sadarboties. Uz diasporas ciparu ir jāskatās pozitīvi – jo lielāks, jo labāk, nevis sliktāk,'' iepazīstinot ar jaunāko pētījumu par diasporas apjomu, sacīja Latvijas Universitātes (LU) profesors, pētnieks Mihails Hazans. Ārpus Latvijas dzīvo 506 000 diasporas pārstāvju.

Latvija strādā ietvaros izdevies atgriezt vairāk nekā 100 aizbraucējus

Pērn izveidotā sociālā kustība Latvija strādā gada laikā piesaistījusi teju 100 Latvijas darba devējus, kuri darbam un dzīvei Latvijā atgriezuši 132 valstspiederīgos, portālu Diena informē Tele2. Aprēķini liecina, ka remigrantu pienesums valsts ekonomikai mērāms aptuveni 4 miljonu eiro apmērā. Pildot uzņēmumu publiski dotās apņemšanās, otrajā kustības pastāvēšanas gadā atgriezto cilvēku skaitu plānots dubultot.

Pa bruģēto ceļu uz mājām

Par atgriešanos Latvijā tuvāko divu gadu laikā domā aptuveni 42% aptaujāto emigrantu. Lielākoties tie ir izglītoti, uzņēmīgi un jauni cilvēki vecumā no 20 līdz 28 gadiem, kuri vēlētos Latvijā arī veidot savu biznesu. Uzņēmuma Altum veiktās tautiešu aptaujas dati parāda, ka atgriešanos motivētu vairāk iespēju darba tirgū un atbilstošs atalgojums, bet aptuveni ceturtā daļa aptaujāto atzīst, ka viņiem trūkst informācijas par darba iespējām. Tajā pašā laikā gandrīz piektā daļa tautiešu atzīst, ka viņiem atgriezties nepalīdzētu nekas.

Atbalsta pasākumiem tautiešiem nauda būs

Lemjot par 2019. gada budžeta ietvaru, valdība konceptuāli atbalstījusi 2,13 miljonu eiro piešķiršanu diasporas politikai, Dienai apstiprina Ārlietu ministrijā (ĀM). Šogad turpināsies arī pērn sāktais reemigrācijas koordinatoru projekts, kā arī tiks dubultots speciālistu skaits pašvaldībās. Lielākā daļa finansējuma – nepilni 1,2 miljoni eiro – atvēlēti Izglītības un zinātnes ministrijai tā dēvētajām latviešu skoliņām. Savukārt Kultūras ministrija var rēķināties ar 471 421 tūkstoti diasporas atbalstam, 34 tūkstoši eiro piešķirti latviešu valodas mācībām reemigrantiem un viņu ģimenes locekļiem, 38 tūkstoši eiro – Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei sabiedriskā pasūtījuma satura veidošanai un 43,3 tūkstoši eiro – ĀM divām štata vietām.

Reemigrācijas pilotprojekta gaitā Latvijā atgriezušās 42 ģimenes

Līdz jūlija beigām reemigrācijas pilotprojekta gaitā Latvijā atgriezušās 42 ģimenes, Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) Attīstības padomes sēdē paziņojis Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Reģionālās politikas departamenta pārstāvis Varis Putniņš.

Apliecināt vēlmi, ka tautieši atgriežas

"Mūsu biedrībā ir cilvēki, kuri ļoti mērķtiecīgi atgriezušies Latvijā, par spīti barjerām, nevis tāpēc, ka viņiem būtu bijis izritināts kāds sarkanais paklājs," intervijā saka biedrības Ar Pasaules pieredzi Latvijā valdes priekšsēdētāja Māra Rūse.

Reemigrācijas veicināšanas konsultācijas būs pieejamas arī Dziesmu un deju svētkos

Lai uzrunātu iespējami plašu emigrējušo Latvijas iedzīvotāju loku, kas šovasar apmeklē XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkus, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) nodrošinās reģionālo reemigrācijas koordinatoru klātbūtni Dziesmu un deju svētku norises vietās Mežaparka Lielajā estrādē un Daugavas stadionā. Koordinatori visiem interesentiem sniegs informāciju par reemigrācijas veicināšanas pilotprojekta iespējām, portālu Diena.lv informēja VARAM.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide