Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +3 °C
Daļēji apmācies
Ceturtdiena, 9. aprīlis
Valērija, Žubīte, Alla

Lorāns Binē. HhhH

Apgādā Zvaigzne ABC iznācis literārs meistarstiķis vēsturiskā romāna žanrā - Lorāna Binē grāmata HHhH, informēja izdevniecības pārstāve Kristīne Ilziņa.

Gonkūru balva (Prix Goncourt du Premier Roman) ir pirmā atzinība, kuru literatūras pasniedzējs Lorāns Binē saņēma par savu romānu. Tai sekoja nominācijas Eiropas literatūras gada balvai un National Book Critics Circle Award, kam pievienojās tituls New York Times Notable Book of the Year (2012). Vārdu sakot, jau grāmatas pirmizdevums franču valodā tika uzņemts ar atzinību, bet angļu tulkojums guva pasaules slavu.

Šis ir Lorāna Binē pirmais romāns, un nosaukuma četri burti ir abreviatūra no kāda nacistiskās Vācijas laika izteiciena ar nozīmi "Himlera smadzenes sauc Heidrihs" (Himmlers Hirne heisst Heidrich). Reinhards Heidrihs, blondais, gudrais bezprincipu karjerists, Heinriha Himlera labā roka, pārliecināts nacists, Prāgas vietvaldis un ebreju jautājuma risinātājs, ir viens no šī romāna galvenajiem personāžiem. Tieši viņš ir mērķis čehu trimdas valdības organizētajā pretošanās operācijā ar nosaukumu Antropoīds – tā ir visskaļākā pretošanās kustības organizētā augsta ranga nacistu amatpersonas slepkavība Čehijas vēsturē. Taču Heidrihs nekādā gadījumā nav romāna galvenais varonis. Arī čehu-slovāku izpletņlēcēji Gabčīks un Kubišs, kas izpilda spriedumu un vēlāk kļūst par nacionālajiem varoņiem, kuru piemiņa tiek glabāta vēl šodien, nav galvenās personas šajā romānā. 

Paralēli teju skrupulozajam vēstures notikumu izklāstam lasītājs iegūst atklātu, šarmantu, brīžiem humoristisku, brīžiem pārdomu pilnu vēstījumu par to, kā jauns rakstnieks raksta savu pirmo vēsturisko romānu. Viņš diskutē ar citiem rakstniekiem, kuru darbus lasījis, godīgi atzīstas, kad šķietami nonācis rakstīšanas strupceļā, piemin dažādus faktus, kuriem nav tieša iespaida uz galvenajiem notikumiem – vārdu sakot, padara lasītāju par līdzbiedru vai uzticības personu. Un tieši šajā draudzīgajā atklātībā slēpjas romāna īstenais šarms. Plecu pie pleca ar Lorānu Binē lasītājs apmeklē muzejus un arhīvus, lasa un prāto, mēģina noskaidrot, vai atentāta brīdī Heidrihs brauca melnas vai zaļas krāsas mašīnā, mulst un cieš no nezināšanas par Gabčīka, Kubiša un pārējo puišu dzīves pēdējām dienām, un pašā noslēgumā atzīst, ka vēl joprojām turpina pētīt tālaika notikumus. Teksts ir dzīvīgs un valdzinošs, piešķirot senajiem notikumiem īsti mūsdienīgas krāsas, rādot ceļus, kas vienu padara par varoni un mocekli, bet citu – par saltu, biedējošu masu slepkavu.

Pieejama arī e-grāmata.

No franču valodas tulkojis Dens Dimiņš.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja