Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +3 °C
Apmācies
Trešdiena, 1. janvāris
Solvita, Laimnesis, Solvija

Sāk izrādīt filmu par Gustavu Kluci

9.maijā, kinoteātrī Rīga startē jauna latviešu dokumentālā filma Klucis — nepareizais latvietis, kuru veidojis režisors Pēteris Krilovs. Pusotras stundas garās filmas — pētījuma pamatā ir spilgtā un traģiskā latviešu mākslinieka Gustava Kluča biogrāfija. Būdams zemnieka dēls, Gustavs Klucis (1895—1938) bija īsts self made man — paša kaldināts talants.

Dzimis netālu no Rūjienas, mācījies Rīgā, 1915.gadā nonācis krievu armijā, viņš 1918.gadā nokļuva Maskavā, kur studēja mākslu un aizrāvās ar komunisma ideāliem. Kā neviens vien talantīgs XX gs. sākuma mākslinieks Klucis aizrāvās ar jaunās pasaules celtniecības ideāliem un kļuva par Krievijas revolūcijas apoloģētu. Viņš bija utopiskas realitātes konstruktors un fotokolāžas celmlauzis. Kluča dzīve ir saistīta ar Krieviju, tās XX gs. 20.gadu mākslas avangardistu spilgtajiem radošajiem meklējumiem. Šie cilvēki, tuvojoties desmitgades izskaņai, arvien vairāk bija spiesti pierast pie domas, ka viņu lolotās utopiskās ideālās valsts vietā nāk vienas patiesības mērs — totalitārās varas iedīgļi. Gustavs Klucis, līdzīgi citiem krievu (padomju) mākslas avangardistiem un formas meistariem, kļuva par Staļina režīma upuri — viņš tika nošauts 1938.gadā. ""Klucis" latviešu valodā nozīmē klucis — kubs vai varbūt ķieģelis. Grozies kā gribi, klucim ir daudzas šķautnes. Kluča kods ir mākslinieks un vara. Kas viņš bija? Paša konstruēts tēls? Egoistisks karjerists? Fotokolāžas celmlauzis? Un kāpēc līdz pat šodienai viņa tēls Latvijā ir tāds kā neērts, kā negribēts. Vieni uzskata, ka viņš ir pārdevis lielinieku režīmam savu dzimteni par saujiņu slavas. Un rūgti par to samaksājis — Staļina režīms Kluci ar diviem šāvieniem pakausī nogalināja 1938.gadā. Citi uzskata, ka sirdī viņš tomēr bijis un palicis savas tautas patriots. Savam tēvam viņš bija pazudušais dēls. Mākslas vēsturē viņš palicis kā viens no Krievijas avangarda mākslas klasiķiem. Klucis — sava politiskā naivuma upuris," savas dokumentālās filmas varoni raksturo režisors Pēteris Krilovs. "Filma ir mēģinājums atšifrēt Kluci ar paša Kluča mākslinieciskās domāšanas līdzekļiem. Mēģinājums samierināt pazudušo dēlu ar tēvu," savu skatpunktu uz Kluča personību iezīmē P.Krilovs.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Skanošā fotoizstāde IRu

Apvienojot skaņas un attēla spēku, radīta skanoša foto izstāde IRu. Izstādes fotogrāfiju autors Lauris Vīksne. 52 fotogrāfijas uzņemtas Japānā, Tokijā un Latvijā. Izstādē skan Pūt, vējiņi!, latviešu ...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja