Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Notiks skatuves mākslas tekstu tulkojumu digitālā krājuma atvēršanas simpozijs

Piektdien, 28. janvārī, plkst. 17 notiks Skatuves mākslas tulkojumu antoloģijas pirmā posma atvēršanas svētki un aktuālajām nozares problēmām veltīts simpozijs

Atvēršanas svētku pasākumam iespējams sekot līdzi tiešsaistē Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) profilā vietnē Facebook. Projekts paredz kvalitatīvi tulkotu XX un XXI gadsimta nozīmīgāko skatuves mākslas tekstu nodošanu vietējiem profesionāļiem un interesentiem – tā pirmās 30 vienības lasāmas Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta (LU LFMI) digitālā arhīva pētnieciskajā vidē Garamantas.lv. Teksti pieejami: https://ej.uz/anto

Latvijas skatuves mākslas vidē var novērot laikmetīgā teātra iezīmes un paņēmienus, bet tiem trūkst atbilstošas "valodas". Nozares radošo profesionāļu, pētnieku, kritiķu, pasniedzēju un studentu ikdienā trūkst pašu fundamentālāko un pēdējo desmitgažu būtiskāko tekstu tulkojumu – šobrīd katrs izmanto to, kas ir pieejams, lasot tekstus svešvalodās un terminoloģiju interpretējot pēc saviem ieskatiem. Tā kā tās ir sistemātiski risināmas problēmas, LKA un LU LFMI sadarbībā ar biedrību Mākslas birojs un žurnāla Teātra Vēstnesis redakciju 2021. gadā sākusi ilgtermiņa projektu – antoloģijas izdevumu, digitālā formātā apkopojot un tulkojot Eiropas, Ziemeļamerikas un citu reģionu profesionāļu un ievērojamu personību tekstus. 

Pirmajā posmā piedāvāti Bertolta Brehta, Konstantīna Staņislavska, Tima Etčelsa, Džonatana Barovsa, Žaka Lekoka, Floriana Malcahera, Klēras Bišopas, Hansa Tīsa Lēmana un citu teātra teorētiķu un pētnieku, režisoru un dramaturgu, horeogrāfu un citu praktiķu esejas, raksti, fragmenti no monogrāfijām u. c. Teksti veltīti dažādām tēmām, globāliem procesiem un parādībām, kas ir aktuālas nozarē un laikmetīgā teātra norisēs Latvijā, piemēram, dramatiskās aktiermākslas metodēm un apmācībai, kuratora lomai XXI gadsimtā, dramaturģijas attīstības jautājumiem, horeogrāfijas veidošanas metodoloģijai un citiem tematiem veltītie teksti ir skaidroti plašākā procesu kontekstā.

Vairākiem tekstiem un personībām izveidotas video īslekcijas vizītkartes, kas ir pieejamas LKA sociālajos tīklos.

28. janvārī antoloģijas digitālajam krājumam un tā tekstu izgaismojošajām parādībām veltīto simpoziju Skatuves māksla un tās valodas problēmas ievadīs nozares profesionāļu improvizētas refleksijas par tekstos aplūkotajām problēmām. Simpozijā piedalīsies tādi skatuves mākslas disciplīnu pārstāvji kā teātra veidotājs, LKA docētājs Jānis Balodis, dramaturgs, LKA lektors Ivo Briedis, laikmetīgās dejas māksliniece, LKA asociētā profesore Ramona Galkina, teātra režisore, LKA Skatuves mākslas katedras vadītāja Zane Kreicberga, LU LFMI pētniece un performances teorētiķe Laine Kristberga, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Zinātniskās pētniecības centra pētniece un kritiķe Lauma Mellēna-Bartkeviča un Ģertrūdes ielas teātra līdzdibinātāja un producente Maija Pavlova u. c.

Pēc tām notiks diskusija, kuru moderēs skatuves mākslas tekstu tulkojumu projekta kuratori – dramaturgs Evarts Melnalksnis un LKA ZPC zinātniskā asistente Dārta Ceriņa.

Projekta Skatuves mākslas tulkojumu antoloģija veidotāji cer sākt kvalitatīvas diskusijas, kas aktualizēs problēmas teātra terminoloģijā un procesu skaidrojumos, kā arī piedāvāt profesionālo literatūru. Projekts tiks turpināts, un digitālā krātuve tiks regulāri papildināta ar tulkotām skatuves mākslas tekstu vienībām latviešu valodā. 

Pašlaik teksti bez maksas pieejami digitālā arhīva pētnieciskajā vidē Garamantas.lv reģistrētiem lietotājiem.

Skatuves mākslas tulkojumu antoloģijas kuratori – Evarts Melnalksnis un Dārta Ceriņa, redaktores – Līga Ulberte un Edīte Tišheizere, projekta vadītāja – Kristīne Freiberga, datubāzes tehniskās redaktores – Ieva Augstkalna un Dārta Ceriņa.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja