Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Āmen. Enter. Baznīcu dzīves vērojumi fiziskās distancēšanās laikā

Gandrīz pirms divdesmit gadiem Lielajā piektdienā kādā Latgales katoļu baznīcā es vēroju dievkalpojumu Kristus kapa priekšā un aizdomājos, kas gan notiktu, ja kapā guldītās Jēzus figūras vietā atrastos televizors ar tajā atainotu identiska satura, bet filmētu materiālu. Kā reaģētu cilvēki, vai spētu pieņemt samērā moderno tehnisko risinājumu, vai saprastu, ka tehnika ir tikai līdzeklis kāda svarīgāka vēstījuma nodošanai.

Pēc pāris gadiem šo ideju kopā ar mākslinieci Sarmīti Māliņu realizēju Rīgas Svētās Marijas Magdalēnas baznīcā, izpelnoties lielu sabiedrības rezonansi un raisot dažādas diskusijas ticīgo vidū. Vislielāko interesi toreiz radīja Jēzus augšāmcelšanās atainošana. Tas bija visnotaļ vienkāršs videoefekts, tomēr daudz aizraujošāks par ierasto figūras izņemšanu no kapa vietas, kamēr draudze dodas gājienā ap baznīcu, vai vienkāršu aizkariņa aizvilkšanu, lai radītu sajūtu par augšāmcelšanos un tukšo kapu.

Darbs vienprātīgi tika vērtēts kā drosmīgs, bet nekādu virtuālo revolūciju dievnamos neveica. Tagad šis mākslas darbs iegūlis Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā un tieši šobrīd kopā ar citiem Latvijas mākslinieku videodarbiem publiskots muzeja mājaslapā. Laikam ejot, ekrāni visapkārt ir vairojušies kā tāda labā vēsts vai ļaunais vīruss un roku rokā ar interneta dāsnajām iespējām arī Dieva vārds sācis ceļot pa XXI gadsimta sakaru ceļiem. Šis laiks uzjundīja interesi par to, kā baznīca – tā, kura institūcija, – pielāgojas un izmanto šīs nu jau iedzīvotāju ikdienā tik ierastās iespējas, kad baznīca – tā, kura ēka, – ir slēgta vai vienatnē apmeklējama.

Arī šeit gan vērojamas atšķirības. Piemēram, Rīgas Vecajā Svētās Ģertrūdes baznīcā redzu gluži vai kā centrālo objektu novietotu statīvu ar kameru un tai līdzās datoru tam visam piedienošā vadu ielenkumā, savukārt Rīgas Svētās Marijas Magdalēnas katoļu baznīcā par tehnoloģiju klātbūtni nekas neliecina, kaut pirms brīža YouTube biju vērojis tur notiekošo. Kā izrādās, te tehniskā aizrautība jau laikus situsi augstāku vilni un kamera neredzami iemontēta griestu lustrā, bet aiz altāra slēpjas īstens video vadības centrs, kas, izmantojot jaunākās tehnoloģijas, arī vadāms attālināti, un klāt neesošs draudzes loceklis var pat izvēlēties, kurā brīdī saviem ticības brāļiem ļaut tuvāk ieskatīties priestera sejā.

Dievkalpojumu beigās, izskanot lietišķai informācijai par draudzes dzīvi, ne retāk kā ministru šodienas komunikācijā tiek piesaukts saziņas rīks Zoom, lai tajā nodotos kopīgām lūgšanām, Bībeles lasīšanai vai ģimeņu tikšanās sarunām. Katra brīvā griba ir ieslēgt savu kameru, lai ļautu arī citiem sevi redzēt neierastākā vidē, bet priestera svētība, sirsnīga smaida pavadīta, saņemama gan no maza saujā iespiesta telefoniņa, gan no vismodernākās mājas kinozāles ekrāna.

Top komentāri

Pravietisnejaukais
P
Jo, kā lietus un sniegs nāk no debesīm un turp neatgriežas, pirms tas nav veldzējis zemi, to apaugļojis un tērpis zaļumā, ka tā dod sēklu sējējam un maizi ēdējam, tāpat tas ir ar Manu Vārdu, kas iziet no Manas mutes. Tas neatgriezīsies pie Manis tukšā, bet tam jāizdara tas, ko Es vēlos un jāizpilda savs uzdevums, kādēļ Es to sūtīju. (Jes. 55:10-11)
Šaubīgais
Š
Paskatīsies kā ies Baltkrievijā. Šonedēļ katoļi bučos krustu un viens otru, nākamnedēļ pravoslavnie mutēsies. Vai ticība ārstēs ?
Dievs - Dzeivs - Zevs
D
Tev nebūs citus(žīdu) dievus turēt Manā priekšā.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Žurnāla "SestDiena" publikācijas

Vairāk Žurnāla "SestDiena" publikācijas


Aktuāli

Girgensons, Japāna un hokejs

Trīs šķietami nesavienojamas lietas, tomēr ne grama nav melots – viss rīmējas kopā. Aldis Girgensons, kurš ir pazīstamā NHL kluba Bufalo Sabres hokejista Zemgus Girgensona tēvs, 50 gadu vecumā debitē...

Šonedēļ SestDienā

Vairāk Šonedēļ SestDienā


SestDienas salons

Vairāk SestDienas salons


Pasaule

Vairāk Pasaule


Politika

Vairāk Politika


Tēma

Vairāk Tēma


Pieredze

Vairāk Pieredze


In memoriam

Vairāk In memoriam


Tuvplānā

Vairāk Tuvplānā


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


Latvijai vajag

Vairāk Latvijai vajag


SestDienas receptes

Vairāk SestDienas receptes


Dienasgrāmata

Vairāk Dienasgrāmata