Sākotnēji var šķist, ka tā ir nepatīkama ziņa, jo nepiepildīsies Ministru prezidenta Valda Dombrovska (JL) vēl nesen izteiktās cerības, ka nākamā gada budžeta tēriņi varētu būt jāsamazina vien par 250 miljoniem latu. Tomēr vēl nepatīkamāka šī ziņa par panākto «kopīgo izpratni» ar aizdevējiem, domājams, ir tiem politiķiem, kas 2011. gada budžetu bija plānojuši pārvērst par priekšvēlēšanu lozungu. Tagad viņiem vairs nav tāda īsta pamata paģērēt, lai valdība budžetu atrāda sabiedrībai jau 1. septembrī. Līdz Zinību dienai būs sagatavoti gan aprēķini par ministriju bāzes izdevumiem, gan makroekonomiskās attīstības prognozes. Iespējams, būs apkopoti arī priekšlikumi par turpmākām strukturālām reformām valsts pārvaldē.
Tātad ikvienai partijai vai kandidātu sarakstam, kurš pretendē uz vietām 10. Saeimā un patiesi vēlas apliecināt vēlētājiem savu kompetenci un prasmi pēc iespējas maigāk konsolidēt valsts budžetu, būs pieejama lielākā daļa nepieciešamās informācijas. Ja vien kāds no supersavlaicīgās budžeta likuma izstrādes atbalstītājiem deg nepacietībā ķerties pie darba, to var sākt jau tagad. Šī gada budžeta paskaidrojumi teju tūkstoš lappušu garā izklāstā ir publiski pieejami. Gan jau, izvētījot tos lappusi pa lappusei, pa vīlītei vien, rastos arī šādas tādas gaišas domas par to, kur meklēt ietaupījumus.
Vēl vairāk - jau krietnu laika sprīdi publiski ir pieejami gan Pasaules Bankas ieteikumi, gan Finanšu ministrijā tapušās Nodokļu politikas attīstības pamatnostādnes.
Protams, strādājot pie budžeta, jaunu velosipēdu neizgudrosi. Eiropas Komisijas pārskata misijas pārstāvis Latvijā Gabriele Džudiče vakar vēl vienu reizi atgādināja, ka budžeta konsolidāciju ir iespējams veikt, strādājot divos virzienos - pie izdevumu samazināšanas un pie ieņēmumu palielināšanas. Turklāt, kā atzīmēja G. Džudiče, budžeta ieņēmumu palielināšana vēl automātiski nenozīmē mudinājumu celt nodokļu likmes - Latvijā, kur ir ļoti augsts ēnu ekonomikas īpatsvars, budžeta ieņēmumus noteikti ir iespējams palielināt, piespiežot nelegālos darboņus iznākt gaismā, tas ir, legalizēties un godīgi maksāt nodokļus. Re, cik vienkārši! Tik daudz iespēju izvērsties, rēķināt un argumentēt, pārliecināt par savu kompetenci! Izstrādāt kaut vai vairākus budžeta variantus, bezdeficīta budžeta piedāvājumu ieskaitot...
Ja vien nebūtu tā: kod, kurā pirkstā gribi, visi sāp. Tā pati pelēkās ekonomikas apkarošana, kam, šķiet, vajadzētu būt mazsāpīgākajam budžeta ieņēmumu uzlabošanas virzienam, nemaz tik vienkārša nav. Jo dižķibeles laikā ir atdzimis mīts, ka ēnu ekonomika pilda teju vai sociālu funkciju, dodot iespēju nopelnīt tiem, kuri legālu darbu atrast nespēj. Liela daļa ļaužu, kas sūkstās par to, ka valsts, redz, nepienācīgi finansē sabiedrības vajadzības, naski pērk kontrabandas cigaretes, saņem algas aploksnēs un pat lepojas, ka nodokļus nemaksā.
Ar nodokļu celšanu arī nav vieglāk. Visiem gribas apvienot grūti apvienojamo - zemu nodokļu slogu ar kvalitatīviem valsts pakalpojumiem, pienācīgu finansējumu sociālajai sfērai, veselības aprūpei un izglītībai. Taču izrādās, ka nodokļu slogs Latvijā vēl arvien ir vieglāks par 30% no IK, tātad - zemāks par tiem 32% vai 33% no IK, ko kā optimālu nodokļu sloga «svaru» min potenciālie nākamās valdības veidotāji. Taču, tiklīdz jārunā par konkrētu nodokļu likmju palielināšanu vai sloga pārdali, tā - klusums. Dūšas runāt par iespējām krietni samazināt iedzīvotāju ienākumu nodokli, vienlaikus palielinot, piemēram, nekustamā īpašuma nodokli, pietiek vien Ārvalstu investoru padomei un atsevišķiem ekspertiem. Kādēļ klusē politiķi? Droši vien tādēļ, ka īsti nezina, kā potenciālie vēlētāji un partiju sponsori reaģēs uz idejām par progresīvā iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieviešanu vai nekustamā īpašuma nodokļa palielināšanu.
Visticamāk, kāršu atklāšanu tā arī nesagaidīsim, tomēr valsts kontrolierei Ingunai Sudrabai ir pilnīga taisnība - tieši 2011. gada budžeta projekts ir mēraukla, ar kuru mērīt potenciālo 10. Saeimas deputātu un jaunās valdības ministru kompetenci. Tieši šis jautājums - bet kā jūs nodrošināsiet budžeta konsolidāciju 440 miljonu Ls vērtē? - ir galvenais, kuru vērts uzdot, klausoties priekšvēlēšanu saldos solījumus un kareivīgos izsaucienus.