Izplatīts iemesls, kāpēc vietējie Latvijas uzņēmēji nolemj savu biznesu pārdot ārvalstu investoriem, nereti ir finansējuma trūkums uzņēmumu tālākajai attīstībai - uzņēmumu īpašniekiem pietrūkst savu līdzekļu un ir ierobežotas iespējas piesaistīt finansējumu no komercbankām, uzsver ekonomikas analītiķi, norādot, ka Latvijā diemžēl samērā vāji ir attīstīti daudzveidīgāki kapitāla piesaistes veidi.
Turklāt «Latvija nekad nav bijusi īpaši bagāta valsts, un tas laiks, kas mums bijis pieejams kapitāla uzkrāšanai, bijis īss, tāpēc darījumi, kuros Latvijas uzņēmumi nonāks ārvalstu investoru rokās, turpināsies, savukārt Latvijas investoru iespējas iegādāties uzņēmumus ārvalstīs saglabāsies nelielas», prognozē DNB bankas ekonomikas analītiķis Pēteris Strautiņš.
Pēc viņa domām, šajā gadā var sagaidīt Latvijas uzņēmumu pirkšanas aktivitātes kāpumu, kas lielā mērā līdzināsies ekonomikas attīstības tendencēm. «Kopumā Latvijas makroekonomika patlaban ir veselīga, daudzi rādītāji izskatās ļoti labi pat uz pasaules fona,» uzskata P. Strautiņš. Pateicoties makroekonomikas rādītājiem, mūsu valsts ir samērā pievilcīga vide investīcijām.
Vienlaikus gan vērojams, ka šogad saglabāsies arī cita jau patlaban redzama tendence - ārvalstu investoru pirkumu apjoms Latvijā joprojām pārsniegs mūsu valsts uzņēmēju pirkumu apjomu ārvalstīs.
Advokātu biroja Sorainen Latvijas biroja vadošā partnere Eva Berlaus uzsver, ka prognozēt pārdošanas un apvienošanās darījumu apjomus ir grūti, tomēr pieredze liecina, ka ilgtermiņā šo darījumu apjoms saistīts ar valsts ekonomikas izaugsmi, un tāpēc 2013. gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, ir pamats gaidīt aptuveni 5-6% kāpumu.
Vienlaikus E. Berlaus atzīst, ka konkrētas nozares, kuras Latvijā potenciālos investorus pašlaik interesētu visvairāk, nosaukt nevar, tomēr pieredze liecina, ka nopietnu investoru interesi piesaista uzņēmumi, kuriem saglabājas stabila naudas plūsma, tāpat pieļaujams, ka investoriem varētu būt noturīga interese par informācijas tehnoloģiju jomu.