Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā 0 °C
Apmācies
Svētdiena, 12. janvāris
Reina, Reinholds, Reinis, Renāts

Pēdējais laiks nomainīt vecos radiatorus

Vasarā bija jāpaveic visi tie darbi, kas ir saistībā ar apkures sezonu - gan malka jāsagādā, gan - ja ir nepieciešams - jānomaina radiatori. A/s Rīgas siltums pārstāvji sola, ka līdz septembra vidum darbus, kas saistīti ar siltuma mezglu un siltuma sistēmu remontu, profilaksi un sagatavošanu jaunajai sezonai, jau būs pabeiguši un ēku apsaimniekotāji tiks informēti par to, ka no 1.

oktobra vairs nevajadzētu dot atļaujas dzīvokļu īpašniekiem radiatoru nomaiņai. Pēc apkures sezonas uzsākšanas tā var tikt atslēgta tikai ārkārtas situācijās pēc ēkas apsaimniekotāja pieprasījuma. «Tāpēc, ja neizdevās radiatorus nomainīt šovasar, ziemā mierīgi var pasūtīt projektu, lai uzreiz pēc apkures sezonas veiktu darbus,» iesaka a/s Rīgas siltums 2. tīklu rajona ēku iekšējo siltumapgādes sistēmu apkalpes iecirkņa vadītājs Vasilijs Kasadžikovs.

Iemesli radiatoru nomaiņai var būt vairāki, piemēram, ja radiatori ir morāli un fiziski novecojuši, mājokļa īpašniekiem nepatīk to dizains vai arī radiatori nesilda pietiekami labi (taču šajā gadījumā precīzais problēmas iemesls vēl jānoskaidro).

Lai nesagādātu problēmas

Nepareizi dara tie, kuri vispirms aiziet uz veikalu, nopērk radiatorus un tad domā, kā tos pielikt. Lai daudzdzīvokļu ēku dzīvokļos veiktu radiatoru nomaiņu, dzīvokļu īpašniekiem jāievēro zināma kārtība. Pirms šo darbu veikšanas nepieciešams izstrādāt tehnisko projektu, kuru var veikt siltumapgādes sistēmu projektēšanā sertificēti speciālisti. Informāciju par viņiem var atrast internetā, reklāmu sludinājumos vai arī vērsties Rīgas siltumā, kas arī veic radiatoru maiņu. Plašāka informācija pieejama pa bezmaksas informatīvo tālruni 80000090.

Nespeciālisti neredz ainu kopumā, bet, nepareizi nomainot radiatorus vienā dzīvoklī, var rasties problēmas siltumapgādē. «Sertificēts speciālists zinās, kurš radiators būs telpai visefektīvākais - čuguna ar desmit sekcijām, tērauda radiators vai cita tipa sildelements,» saka a/s Rīgas siltums 2. tīklu rajona vadītājs Andris Meļķerts. Tehniskā projekta izstrāde nepieciešama, lai, veicot radiatoru nomaiņu, visus darbus izpildītu tehniski pareizi un to nomaiņa neiespaidotu turpmāku apkures sistēmas funkcionēšanu.

Pēc tehniskā projekta izstrādāšanas tas jāsaskaņo ar ēkas apsaimniekotāju. Pēc remonta, t. i., radiatoru nomaiņas, jāveic apkures sistēmas uzpildīšana, atgaisošana un izjauktā posma savienojuma vietu blīvuma pārbaude.

Ja, piemēram, otrā stāva dzīvoklī piecstāvu namā tiek uzlikts nesamērīgi liels radiators, apakšējais kaimiņš var būt neapmierināts, jo nesaņems to siltuma daudzumu, kas bija paredzēts. «Vienalga, vai tas ir konvektortipa, čuguna vai tērauda radiators, tiem nepieciešams nodrošināt telpu temperatūru, ņemot vērā siltuma zudumus. Ir jāņem arī vērā, vai tas ir ēkas gala vai stūra dzīvoklis, vai tas atrodas augšējā stāvā,» uzskaita A. Meļķerts un turpina: «Ja pašdarbības ceļā tiek haotiski mainīti radiatori, mājā var tikt izjaukts apkures sistēmas hidrauliskais līdzsvars. Rezultātā var nākties salt, bet par siltuma piegādātāju nav iemesla sūdzēties, jo vaina vispirms jāmeklē tur, kur, iespējams, veikta nelikumīga pārbūve.»

Nepareizi pievienojot radiatorus, var tikt traucēta ūdens cirkulācija apkures stāvvados. Veicot radiatoru nomaiņu, gadās tādas kļūdas, kā, piemēram, tiek pielietotas pārāk maza diametra caurules, tehniski nepareizi notiek jauna radiatora pievienošana, netiek izbūvēta apvadcaurule pirms radiatora, nepareizi izvēlēta noslēdzošā un regulējošā armatūra un citas nepilnības.

Ja Rīgas siltuma speciālisti, reaģējot uz sūdzībām par nepietiekamo apkuri, atrod iemeslu kādā daudzstāvu mājas dzīvoklī un konstatē, ka ir nepareizi izbūvēti radiatori, par to tiek informēts namu apsaimniekotājs un kopīgi tiek lemts, kā un kas nepilnības novērsīs. Tāpēc, pērkot dzīvokli, būtu vērts izpētīt, vai iepriekšējie dzīvokļu īpašnieki radiatorus nomainījuši korekti.

Par dizainu runājot, vislabāk, ja radiatori nav uzkrītoši, to priekšējā plakne ir līdzena, bet radiatora krāsa pieskaņota sienas krāsai. Ne velti jaunajos projektos mēdz izmantot arī grīdas radiatorus, lai sildķermeni nemanītu vispār.

Čuguna radiatoru mode

Pārbaudīta vērtība ir čuguna radiatori. Kā zina stāstīt V. Kasadžikovs, šovasar kāds dzīvokļa īpašnieks vēlējās mainīt vecos čuguna radiatorus, kas kalpojuši 60 gadu, to vietā izvēloties tādus pašus čuguna radiatorus, jo viņš cerot, ka tie kalpos tikpat ilgi. «Čuguna radiatoriem ir laba siltumatdeve. Tos nemaina, bet mēdz restaurēt. Taču ir dzīvokļu saimnieki, kuri, mainot telpu dizainu, izvēlas lakoniskus, baltus, neuzkrītošus radiatorus,» par radiatoru modi vaicāts, atbild A. Meļķerts.

Daudziem ir maldīgs iespaids, ka radiatori nesilda tāpēc, ka tajos sakrājušās kaļķa nogulsnes. «Jau no 90. gadu beigām, kad daudzdzīvokļu namos uzstādīti individuālie siltuma mezgli, tika nodalīts ēkas apkures sistēmā cirkulējošais ūdens no tā, kas cirkulē siltumtīklos. Ēkas apkures sistēmā cirkulējošais siltumnesējs ir ķīmiski attīrīts, līdz ar to neveidojas kaļķa nogulsnes, kādas no ūdens veidojas tējkannās,» saka A. Meļķerts.

Radiatoru pavēlnieki

Ja jaunajos projektos jau laikus tiek padomāts arī par iespējām katrā dzīvoklī regulēt ūdens siltumnesēja plūsmu radiatoros, tad, mainot vecos radiatorus, var padomāt arī par to. «Ir vairāki varianti, un katram dzīvokļa saimniekam ir brīva izvēle, kuru pieslēguma veidu izvēlēties,» komentē V. Kasadžikovs.

Viens variants paredz, ka tiek ierīkoti krāni, ar kuriem var noslēgt un atvērt siltumnesēja plūsmu bez siltuma regulēšanas iespējām. Noslēdzošā armatūra, t. i., krāni, ir domāti tam, lai pēc kāda laika, kad tiek veikts dzīvokļa remonts, radiatoru varētu noslēgt, noņemt un pēc tam pievienot atpakaļ. Vēl viens variants ir tāds, ka var uzlikt arī regulējošos ventiļus, palielinot vai samazinot plūsmu. Var ierīkot arī termostatisko vārstu, ar ko automātiski, ņemot vērā apkārtējo temperatūru, tiek regulēta siltuma padeve.

«Termoregulatori gan tiek likti reti, jo augstāku temperatūru, nekā ieregulēta visa apkures sistēma pēc ēkas apsaimniekotāja pieprasījuma, nevarēs iegūt, vienīgi varēs samazināt temperatūru telpā,» pēc pieredzes zina teikt Vasilijs Kasadžikovs.

Šogad, tāpat kā jau katru gadu, apkure ēkās tiks pieslēgta pēc ēkas apsaimniekotāja rakstiska pieprasījuma. Iespējams, ka tas būs oktobrī, ņemot vērā arī gaisa temperatūru. «Visi domā, ka siltums ir dārgs. Taču, ja apkures sezonas sākumā tiek gaidīts, kad vidējā diennakts temperatūra pazemināsies zem +8 grādiem, tad bieži vien ar elektriskajiem sildītājiem tiek nokurināts vairāk un par zālēm, kad saaukstējas, samaksāts vairāk nekā tad, ja siltums tiktu pievienots jau laikus,» uzsver A. Meļķerts un iesaka nedrebināties drēgnajā rudenī, bet laikus prasīt apsaimniekotājam pievienot māju apkurei.

Vēlamo karstā ūdens un apkures sistēmas temperatūru nosaka dzīvokļu saimnieki. Atbilstoši dzīvokļu īpašnieku pieņemtajam lēmumam ēkas pārvaldnieks vai apkalpojošais personāls iestata izvēlētos parametrus ēkas siltummezglā. Apkures parametru samazināšana individuālajos siltummezglos par vienu grādu ļauj ietaupīt ap 5% no apkures izmaksām.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Kā taupīt siltumu

Radiatori jāatbrīvo no aizkariem, mēbelēm vai citiem priekšmetiem, kas traucē to optimālu siltumatdevi un būtiski samazina gaisa cirkulāciju.

Ja vēlaties telpā uzturēt komforta temperatūru, uz radiatoriem nevajadzētu žāvēt drēbes.
Aiz radiatoriem var novietot siltumu atstarojošu materiālu. Piemēram, radiatora aizmugurē pie sienas uzlīmējiet foliju.

Pirms apkures sezonas radiatori kārtīgi jāiztīra ar putekļsūcēju. Var darīt arī tā, ka aiz radiatoriem aizklāj mitru avīzi un spraugas izpūš ar fēnu - netīrumi pielips pie mitrās avīzes, ko pēc tam viegli noņemt.

Apkures sezonā noteikti nepieciešama telpu vēdināšana, lai ielaistu svaigu gaisu un neradītu kondensāta veidošanos, telpas var vēdināt īsu brīdi un intensīvi, tomēr nevajadzētu bez vajadzības turēt atvērtus logus un durvis kāpņu telpās un citās koplietošanas telpās.

Lai samazinātu siltuma zudumus, taupītu siltumu un tādējādi samazinātu apkures rēķinus, jānoblīvē bēniņu lūkas, jāiestiklo bēniņu un pagrabu logi, jānodrošina kāpņu telpas ar dubultajām durvīm un mehāniskajiem durvju aizvērējiem.

Jānomaina nekvalitatīvi un bojāti logi pret jauniem. Ja nav iespējas to paveikt, jānoblīvē logu spraugas, ievietojot siltinošu blīvējumu. Dzīvokļu īpašniekiem ēkas norobežojošo konstrukciju nepilnības būtu jānorāda savam ēkas pārvaldniekam, lai tas tālāk var nodrošināt ēkas sakārtošanu.

Avots: a/s Rīgas siltums

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?