Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce nupat prezentējis karti, saskaņā ar kuru pašvaldību skaitu iecerēts samazināt no 119 līdz 35. Daudzi tajā saskata kādreizējās rajonu robežas, tas savukārt vedina jautāt, vai bija jēga pirmajā reformā veidot tik daudzas mazas pašvaldības – varbūt uzreiz varēja atstāt rajonu robežās?
Ir pamats atsevišķi runāt par teritoriju un funkcijām. Rajonu padomes tika likvidētas kā organizācijas, to funkcijas tika apvienotas ar vietējo pašvaldību funkcijām. Rajonu likvidēšana bija pareiza? Jā. Man gan nepatīk vārds "likvidēšana", jo pēc būtības tā bija divu līmeņu pašvaldību funkciju apvienošana vienā līmenī. Savukārt mēģinājums izveidot lielas pašvaldības tolaik tika uztverts ar milzu pretestību, īpaši no ZZS puses. Kad sāka diskusijas par reformu, plānos bija kādi 40 novadi, tad Kučinskis izcīnīja 180, bet es beigās reducēju uz 119. Ja paskatāmies uz pašreizējo pašvaldību karti, redzam veiksmīgos piemērus, teiksim, Kuldīgas, Madonas, Daugavpils novadi ir lieli – tur arī pēc jaunās kartes korekcijas gandrīz nav nepieciešamas.
Piedāvātā reforma atrisina tās problēmas, ar ko patlaban saskaras mazās pašvaldības?
Pēc būtības teritorijas, ja es pareizi saprotu, tiek vairāk pielāgotas tam funkciju apjomam, kuru ir nepieciešams veikt. Jo daudzi mazie novadi lielu daļu funkciju pilda formāli.
Piemēram, kuras ir tādas funkcijas?
Tikko ir kaut kāda sadarbība starp novadiem, tā pilnīgi skaidrs, ka viens pats to nevar veikt. Piemēram, kas tā par izglītības pārvaldību, ja novadā ir viena skola?! Knapi viens speciālists varbūt sēž, kaut ko minimāli dara. Tāpat ar būvvaldi – labi, tai diemžēl ir birokrātiska funkcija, taču plānošanas un būvniecības uzraudzības mazos novados gandrīz nav, jo nav attiecīgo speciālistu. Līdz ar to ir tā, ka visi novadi, kuri izveidojās ap pilsētām, integrējot arī pilsētu struktūras, tālāk attīstījās labāk. Piemēram, Cēsis – tas nav milzīgs novads, bet tā centrs ir pilsēta, līdz ar to ir speciālisti, kas strādā šajā pilsētā un var apkalpot visu novada teritoriju.
Pūces pieteiktā reforma varētu izdoties?
Kāpēc gan lai neizdotos? Ja vien būs Saeimas atbalsts. Vienreiz reforma jau ir notikusi, tas parāda, ka pašvaldības var apvienot un tas dod labus rezultātus. Bet, protams, būs pretestība, mēs taču saprotam, ka katrā vietā ir kaut kādi cilvēki,viņiem ir tuvi kādi krēsli, intereses..
Visu interviju lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 11. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Kā tad tā?
baļķa nesējs
>:-)