Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus

Gvena Kūpere. Homēra odiseja

Apgāda _Zvaigzne ABC _paspārnē klajā nākusi amerikāņu rakstnieces Gvenas Kūperes grāmata Homēra odiseja – stāsts par mīlestību, drosmi dzīvot un prasmi sadzīvot, informēja apgāda pārstāve Vineta Tropiņa.

Diez vai kāds spētu noticēt, ka viens akls kaķēns var kļūt par iemīļotu varoni, slavenību un iedvesmas avotu cilvēkiem visā pasaulē. Brīnumkaķim Homēram tas ir izdevies, un vēl joprojām arvien jauni lasītāji ļaujas kaķēna neparastās personības burvībai – grāmata Homēra odiseja ir tulkota 16 valodās un izdota vairāk nekā 22 valstīs Amerikā, Eiropā un Āzijā.

Nu arī mums ir iespēja iepazīties ar Homēru – aklo drosminieku, "el Mocho". Piedzimis Floridas graustos, dažu nedēļu vecumā atrasts uz ielas slims ar briesmīgu vīrusu, Homērs nokļūst pie jaunas vetārstes, uz mūžu zaudē redzi. Sākums ir gluži bēdīgs, jo neviens nevēlas adoptēt aklu, melnu kaķēnu. Vienīgais, kuram par sūro likteni nav ne mazākās nojausmas, ir Homērs pats. Viņš izbauda katru jaunās dzīves brīdi, dūšīgi ēd un aug.

Kad Gvena Kūpere sastopas ar Homēru, viņš ir niecīgs melns kamoliņš, kura priekšstats par apkārtējo pasauli ir grūti izprotams, bet sirds – mīloša un drosmīga. "Parasti kaķi var lūkoties ārā pa logu, tādēļ viņi zina, kādas ir viņu apdzīvotās pasaules robežas. Taču Homēra pasaule ir bez robežām un pilnībā sveša – lai kurā telpā viņš atrastos, tajā ir viss, kas tur atrodas, un tieši tāpēc tā ir bezgalīga," rezumē Gvena Kūpere. Jaunā sieviete, divu kaķu īpašniece, ir vienīgā, kas nespēj atteikt Homēram, kad mazais dzīvnieciņš pirmajā tikšanās reizē pieglaužas un sāk murrāt, – un šis kļūst par vēsturisko brīdi, kad aizsākas viņas un Homēra kopīgais stāsts veselu sešpadsmit gadu garumā.

Dzīvesprieks un zinātkāre ir divas galvenās īpašības, kas piemīt mazajam kaķim. Lai cik dīvaini tas izklausītos, Homērs ir īsts hedonists – dzīves baudītājs, un kopā ar viņu gan Gvenai, gan lasītājam dzīve kļūst krāsaināka un košāka. "Šī grāmata ir izcila. Tā nestāsta par to, cik nožēlojama var būt akla kaķa dzīve. Patiesībā Homēra dzīve ir tieši pretēja. Bezbailīgais kaķis dzīvo pilnvērtīgu kaķa mūžu, medīdams mušas gaisā, padzīdams no dzīvokļa iebrucēju, kurš varēja nonāvēt Kūperi, un pat pārdzīvodams vairāku dienu ieslodzījumu pussabrukušā namā pēc 11. septembra traģēdijas," blogā theeastsider.com.au raksta Nikola Kērnsa.

Kāpēc cilvēkiem tik ļoti patīk lasīt stāstus par dzīvniekiem un viņu varoņdarbiem? Grāmatas autorei Gvenai Kūperei ir sava teorija: "Šie stāsti apstiprina to, ka viss, kas mums ir tik svarīgs un kas mūs visvairāk aizkustina, – piemēram, mīlestība, drosme, uzticība, altruisms – nav tikai priekšstats, kas pagrābts no zila gaisa. Redzot, kā šīs īpašības uzskatāmi atklājas dzīvniekos, mēs gūstam pierādījumus tam, ka tās ir īstas un eksistē pasaulē neatkarīgi no tā, ko cilvēki izdomā, stāstot viens otram mītus un fabulas."

Pieejama arī e-grāmata.

No angļu valodas tulkojusi Sintija Zariņa.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja