Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +3 °C
Skaidrs
Ceturtdiena, 9. aprīlis
Valērija, Žubīte, Alla

Māris Brancis. Jānis Roberts Tillbergs

Izdevniecības Neputns Latvijas mākslas klasiķiem veltīto sēriju papildina grāmata par reprezentatīvā portreta pamatlicēju latviešu mākslā, 20. gadsimta ievērojamo latviešu mākslinieku, profesoru Jāni Robertu Tillbergu (1880–1972), informēja izdevniecības pārstāve Dace Krecere. Grāmatas autors Māris Brancis. 

"Jānis Roberts Tillbergs ir ļoti pretrunīgi vērtēta personība. Kā pārliecināts akadēmiskā reālisma adepts viņš visā dzīves laikā dažādu mākslas interešu vārdā ir gan slavēts, gan pelts. Tomēr kā stabilas vērtības paliks Jāņa Roberta Tillberga gleznotie latviešu kultūras darbinieku portreti un citu žanru darbi, viņa zīmētie šarži un devums latviešu karikatūras attīstībā," - tā grāmatas autors Māris Brancis.

Jānis Roberts Tillbergs mākslinieka diplomu ieguva Pēterburgas Ķeizariskās mākslas akadēmijā. Strādāja kā pasniedzējs Vilhelma Purvīša vadītajā Rīgas pilsētas mākslas skolā, vēlāk profesors Mākslas akadēmijā un Latvijas PSR Mākslas akadēmijā. Uzskatot, ka glezniecībā galvenā ir attēlojuma maksimāla objektivitāte, viņš neatzina skolnieka individuālā redzējuma atkāpes ne formā, ne saturā, ne arī gleznošanas manierē vai krāsu uzlikumā. Interesants fakts Tillberga biogrāfijā ir darbs Marka Šagāla izveidotajā Tautas mākslas skolā Vitebskā, kur mākslinieks tika uzaicināts vadīt tēlniecības darbnīcu. Tillbergs vēlāk teicis: "Es raudzīju iedziļināties šai dullumā un izmēģināju visus šos ismus. Bet tad man bija jābēg laukā no šī tukšuma."

Blakus pedagoģiskajai darbībai un virknei sabiedrisku pienākumu mākslinieks nekad neaizmirsa savu radošo darbu. Tillberga radošās darbības lokā bija dažādi žanri, piemēram, ainava, klusā daba, akts, figurālā glezniecība, tomēr vispilnīgāk viņa talants izpaudās portreta glezniecībā. Īpaša vieta latviešu glezniecības vēsturē ir aktiera Kristapa Lindes portretam, Raiņa portretam, mākslinieka mātes portretam u. c.

Tillbergu saistīja ne tikai glezniecība, nozīmīgi ir arī mākslinieka zīmējumi – karikatūras un šarži. Ar dažiem spalvas vilcieniem mākslinieks katrā tēlā atrada raksturīgo, apliecinot psihologa, portretista un spoža zīmētāja spējas. Jāatzīmē, ka Tillbergs ir viens no satīriskā žurnāla Svari izveidotājiem. Nozīmīgs ir arī mākslinieka veikums grāmatu ilustrāciju jomā. Tillbergs radīja latviešu mākslā pirmo daudzkrāsaino bērnu ilustrāciju grāmatu – Annas Brigaderes pasaku Misiņbārdis un Stiprais kalps (1913). 

Grāmatas māksliniece: Anta Pence.

Sērija Latvijas mākslas klasika ir neliela izmēra grāmatas, kas ērti uztveramā veidā ļauj iepazīt Latvijas mākslas klasiķu darbus un to tapšanas apstākļus. Grāmatas ietver pilnu teksta tulkojumu angļu valodā un plašu reprodukciju klāstu. Katras grāmatas beigās atrodama arī laika joslu, kurā latviešu mākslinieku dzīvi iespējams skatīt pasaules notikumu kontekstā, atklājot kopsakarības, paralēles vai vienkārši interesantas sakritības. 

Sērijā jau iznākušas grāmatas par Aleksandru Beļcovu, Voldemāru Irbi, Jāni Liepiņu, Rūdolfu Pērli, Vilhelmu Purvīti, Kārli Padegu, Jani Rozentālu, Konrādu Ubānu, Johanu Valteru, Sigismundu Vidbergu. 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja