Olu un sardīņu smēriņš ar kaperiem
Vienkārši pagatavojama, sātīga un olbaltumvielām bagāta uzkoda, kuru vislabāk baudīt ar kraukšķīgiem sēklu grauzdiņiem. Sardīnes iesaku izvēlēties kvalitatīvas un ne pārāk sāļas.
Pagatavošanas laiks: 10 minūtes (ieskaitot olu vārīšanu)
Sarežģītības pakāpe: elementāri
Daudzums: 3 - 4 porcijas
SASTĀVDAĻAS:
- 1 kārbiņa konservētu sardīņu eļļā (man bija Rimi, 90 g)
- 3 cieti vārītas olas
- 2 tējk. majonēzes
- ½ tējk. Dižonas sinepju
- sīki sakapāts šalotes vai sarkanais sīpols (ja vēlas)
- 1 ēdk. marinētu kaperu
- sāls, pipari pēc garšas
Smēriņam var pievienot arī sīki sagrieztus marinētus gurķīšus.
GATAVOŠANA:
1. Lēzenā bļodā liek sardīnes bez eļļas un saspaida ar dakšiņu.
2. Pievieno olas un arī saspaida ar dakšiņu (var arī sarīvēt uz smalkās rīves).
3. Mazliet pielej eļļu no sardīņu kārbiņas, pievieno majonēzi un sinepes, kā arī marinētos kaperus un sīki sakapātu sīpolu (gaumes jautājums).
4. Samaisa, pagaršo un pēc patikas pieber sāli un svaigi maltus melnos piparus.
Kartupeļu salāti ar jūras asari un diļļu gurķiem
Īsti vasarīgā septembra salāti – vēl var baudīt gan jūrmalas priekus, gan iegādāties kādu kūpinātu zivtiņu. Jūras asara vietā var ņemt arī citu zivi, kas garšo, piemēram, foreli, vilkzivi utt.
Pagatavošanas laiks: 20 minūtes (ar visu kartupeļu vārīšanu)
Sarežģītības pakāpe: vienkārši un ātri
Daudzums: 2 porcijas
SASTĀVDAĻAS:
- 6 mazi jaunie kartupeļi
- 2 tējk. majonēzes un 1 tējk. Dižonas sinepju (kartupeļu mērcītei)
- 4 mazi, svaigi gurķīši
- pāris diļļu zariņu
- sāls, eļļa, ābolu etiķis, cukurs (pēc garšas) gurķu iemarinēšanai
- 200–250 g karsti kūpināta jūras asara
- mazliet citrona sulas un dilles pasniegšanai
Ja vēlas, salātus var papildināt ar marinētiem kaperiem – būs ļoti iederīgi!
GATAVOŠANA:
1. Novāra kartupelīšus – ar 10 minūtēm pilnīgi pietiks, jo tad tie būs vēl mazliet stigri un nejuks ārā.
2. Kamēr vārās kartupeļi, gurķus sagriež ļoti plānās šķēlītēs, ber bļodiņā, pielej mazliet eļļas, pieber sīki sakapātas dilles, šķipsnu sāls un ābolu etiķi pēc garšas (man bija apmēram pustējkarote). Gurķīšus kārtīgi apmaisa, pagaršo – ja vajag, pieber šķipsnu cukura un vēlreiz samaisa. Atstāj, lai viegli iemarinējas.
3. Izvārītos kartupeļus atdzesē (to var ātri zem tekoša auksta ūdens), sagriež šķēlēs un pārlej ar mērcīti, kas samaisīta no majonēzes, sinepēm un šķipsniņas sāls. Apmaisa, lai visas kartupeļu šķēlītes apņemtas.
4. Šķīvī kārto kartupeļus, pa virsu viegli iemarinētās gurķu šķēlītes un gabaliņos sadalītu asara fileju. Mazliet pārslaka ar citrona sulu, dekorē ar dillēm.

