Viņi savas domas uzticējuši interneta portālam _3darbi.lv._ Akcijas rīkotāji rosina nosūtīt novēlējumu Latvijai, aizdegt sveces vai pat ugunskurus un vienoti dziedāt valsts himnu. Idejas autori tic, ka arī ar tik salīdzinoši vienkāršiem paņēmieniem iespējams stiprināt tautas vienotību. Iesūtītie novēlējumi tiek kodēti un pārveidoti Lielvārdes jostas rakstu zīmēs, kas veido kopējo rakstu, kā arī konkrētais fragments nosūtīts novēlējuma autoram pa e-pastu. Labo domu spēks spēs rosināt cilvēkus paveikt daudz laba Latvijai, neprasot par to atlīdzību, uzskata akcijas rīkotāji.
Izplatās kā zibens
Galvenais ir nošķirt vārdu «Latvija» no politiskajām negācijām, saka viens no idejas autoriem uzņēmējs Mārtiņš Martinsons. Portāla idejas sākotnējā ideja radusies tieši viņam, vēlāk domubiedru grupai pievienojās Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētāja Žaneta Jaunzeme-Grende, uzņēmējs Andris Dieviņš, Likteņdārza idejas autors Vilis Vītols un citi. «Sarunās pamazām veidojām formu, kādā veidā cilvēki var kaut ko dot cits citam un visi kopā Latvijai. Cilvēki var izvēlēties - darīt vai nedarīt. Vai nu sūdzamies, ka nekā nav, vai mainām domas un attieksmi,» norādīja A.Dieviņš, kam ir pieredze ar sabiedrību vienojošiem projektiem - viņš organizējis pateicības akciju Saulesziedi prezidentei, veidojot ziedu paklāju Siguldā par godu Vairai Vīķei-Freibergai. Ž.Jaunzeme-Grende idejas izplatību salīdzina ar zibeni: «Bērni sarakstās un rāda izveidotās zīmes cits citam. No pašvaldībām nāca ideja kurt ugunskurus 18.novembrī, lai pie tiem pulcētos un dziedātu valsts himnu. Galvenais, ka cilvēki dara to, kas pašiem patīk.» Ar valodu risinājumu uzņēmuma Skrivanek Baltic starpniecību labie vārdi Latvijai jau saņemti no Igaunijas, Vācijas, Bulgārijas, Čehijas, Polijas, un Lielvārdes jostā tiks ieausti arī laba vēlējumi svešvalodās. Portālā vēlējumus iespējams ierakstīt arī kirilicā.
Veidojot akciju, izmantotas jau iepriekš aprobētas idejas - 2000.gadā mākslinieks Modris Tenisons un datorspeciālists Armands Strazds izveidoja tehnoloģiju, ar kuru katrs cilvēks, ievadot savu vārdu, tika pie zīmes - Lielvārdes jostas fragmenta. Tagad šī ideja attīstīta tālāk, un elektroniski izveidotās jostas kopgarums jau pārsniedz 20 kilometru.
Būs turpinājums
Ideju par Lielvārdes jostas rakstiem paredzēts attīstīt arī citus gadus. Ja būs entuziasti, rakstu varētu izlikt ar svecēm, akmeņiem, ziediem, var apdrukāt kreklus. «Cilvēki ir aizmirsuši, ka vispirms ir jādod, lai dabūtu atpakaļ. Šobrīd svētku svinēšanā esam pieraduši patērēt - aiziet uz parādi vai salūtu, bet jārada pozitīvas tradīcijas, kur līdzdarboties pašiem,» uzskata M.Martinsons.
Iniciatīvas grupa, kas nav reģistrējusies kā organizācija, atteikusies no sponsoriem un nevēlas aktivitātēs iesaistīt politiķus. «Pirms diviem gadiem man piedāvāja veidot politisko partiju, un tad sāku pētīt, kā politiku veido. Nonācu pie atziņas - mani neinteresē vara, ko realizē politiķi, bet pārmaiņas, ko var izdarīt ar sabiedriskiem projektiem. Gribam teikt - negaidiet līderi, kuram ir ērti sekot. Būtiski ir iesaistīties, lai viss mainītos uz augšu,» stāsta Ž.Jaunzeme-Grende.