Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +6 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 26. decembris
Megija, Dainuvīte, Gija

Arodbiedrību spēkam pietrūkstot politiskā pleca

Lai gan tiek uzskatīts, ka arodbiedrību loma un ietekme Latvijā salīdzinoši ir daudz vājāka nekā daudzās Eiropas valstīs, turklāt tās šeit apvieno šaurāku darba ņēmēju loku, tomēr pašas arodbiedrības lepojas ar vairākiem būtiskiem panākumiem. «Tas ir tāds rutīnas darbs - ļoti nogurdinošs un varbūt maz redzams, bet tos rezultātus katrs cilvēks tā neapzinoties bieži vien izjūt arī savā maciņā,» dienu pirms Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) kongresa saka savienības priekšsēdētājs Pēteris Krīgers.

Arodbiedrību savienības dalīborganizāciju kongress notiks septīto reizi, un tajā tiks pārspriestas gan aktualitātes nodarbinātības jomā, gan pārvēlēta arodbiedrību vadība.

Arodbiedrību savienība tikai nupat sasniegusi savu pilngadību - tā dibināta 1990. gadā, tāpēc uz citu Rietumeiropas, īpaši Skandināvijas, valstu fona Latvijas arodbiedrības izskatās nepieredzējušas. «Valstis, kurās arodbiedrības ir vājākas, pārsvarā ir Austrumeiropas valstis, kurās uzreiz varu pateikt, ka arodbiedrību spēks un varēšana nerodas vienā tādā plikā vietā, ka sanāk kopā trīs cilvēki un nolemj izveidot arodbiedrību un viņa uzreiz ir spēcīga. Tā tas diemžēl nav, arodbiedrībai sava varēšana jāpierāda samērā ilgā laika posmā,» pārliecināts P. Krīgers. Viņš uzsver, ka Rietumeiropā arodbiedrībām bijusi liela demokrātiskās darbības pieredze, turklāt palīdzējis arī fakts, ka pie varas bijuši tām draudzīgie sociāldemokrātiskie spēki.

Piemērs Zviedrija

Kā spilgtāko arodbiedrību un sociāldemokrātu sadarbības piemēru P. Krīgers nosauc Zviedriju, kur pie varas ilgu laiku bijusi sociāldemokrātiskā partija. Šajā laikā arodbiedrības paspējušas uzkrāt spēkus, jo veiksmīgi tika sakārtota Zviedrijas likumdošana, turklāt tās tikušas arī pie solīdu peļņu nesošiem īpašumiem. «Mūsu likumi diemžēl nav sakārtoti, jo mums pie varas nekad nav bijuši sociāldemokrāti, tā ka arodbiedrību intereses augstākajā likumdevējinstitūcijā nekad nav tikušas cienītas un ievērotas. Visi tie labumi un likumi, kas ir šobrīd pieņemti attiecībā uz strādājošiem cilvēkiem, faktiski ir izcīnīti un panākti ar ļoti lieliem kompromisiem,» pauž P. Krīgers. Viņš pieļauj, ka, no vienas puses, arodbiedrību ietekme uz procesiem Latvijā varētu būt lielāka, no otras - ja arodbiedrības nebūtu vispār, likumi un iedzīvotāju ienākumi daudzos gadījumos rādītos ievērojami tumšākos toņos.

Līdzīgās domās ir eiroparlamentārietis Roberts Zīle, sakot, ka sociāldemokrātiska spēka trūkums Latvijas politikā ir būtiska nepilnība, kas apgrūtina arī arodbiedrību politiskās ietekmes iespējas. «Arodbiedrībām īsti nav partnera, jo saukt Saskaņas centru par īstu sociāldemokrātisku partiju laikam nevar, jo tā tomēr balstās uz etniskiem principiem,» uzskata R. Zīle. Arī LBAS priekšsēdis P. Krīgers Saskaņas centru par patiesiem sociāldemokrātiem Eiropas izpratnē neuzskata, jo partijā, viņaprāt, ir liela kapitāla ietekme.

Nevēlas būt biedri

Jo skaitliski lielāka arodbiedrība, jo tā spēcīgāka, tomēr daudzi Latvijas strādājošie arodbiedrībās stāties nevēlas - ir vēl viens secinājums, kas mazina arodbiedrību lomu. «Mums ir tāda interesanta situācija, cilvēki labprāt nāk, ļoti daudz konsultējas. Bet viņi negrib biedroties,» saka P. Krīgers. Viņš pieļauj, ka cilvēki ir pārāk lieli individuālisti un, iespējams, viņus atbaida arī biedru naudas maksāšana. Taču pat tajās arodbiedrībās, kurās biedru naudai netiek pievērsta uzmanība, neizdodas apvienot visus nozarē strādājošos.

Uz to kā trūkumu norāda arī sociologs Arnis Kaktiņš, sakot, ka arodbiedrības pēc būtības ir sava veida spiediena instruments. «Tas būtu ļoti efektīvs spiediena instruments, ja vajadzības gadījumā viņi spētu piecelt kājās lielu skaitu savu biedru, sarīkot skaļus streikus un šādā veidā nodemonstrēt savus muskuļus. Viņi to ir vairākkārt mēģinājuši darīt, tomēr tas ir iznācis ne pārāk pārliecinoši,» uzskata sociologs.

Savukārt Sandra Veinberga, Rīgas Starptautiskās ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolas asociētā profesore, cilvēku nevēlēšanos iesaistīties arodbiedrībās saista ar problēmām, kas palikušas mantojumā vēl no Padomju Savienības. «Mēs nākam no tādas egocentriski iebaidītu cilvēku Padomju Savienības, kur cilvēki viens no otra baidījās un domāja tikai par savu personīgo labumu un kā izsisties uz augšu,» apgalvo profesore.

Lika aiziet Kalvītim

LBAS priekšsēdētājs P. Krīgers skaidro, ka, par spīti visam, viņa darbības laikā izdevies panākt trīs būtiskas lietas. Pirmkārt, tie ir grozījumi Satversmē par tiesībām tautai atlaist Saeimu. Lai gan uz arodbiedrību organizēto referendumu atnākušo cilvēku skaits nav varējis nodrošināt kvorumu, Saeimas deputāti pēc tam bija spiesti diskutēt un šos grozījumus Satversmē pieņemt. Otrkārt, arodbiedrību spiediena rezultātā atkāpās premjerministrs Aigars Kalvītis, kurš pats šādu iemeslu esot atzinis. Treškārt, LBAS krīzes gados izdevies saglabāt zināmu līdzsvaru starp strādājošo interesēm un valdības cenšanos «visu gāzt un griezt vienā dienā un vienā virzienā».

Tāpat P. Krīgers uzsver sasniegto kopdarbā ar citām organizācijām. Tā, piemēram, arodbiedrības vienojušās ar Latvijas Darba devēju konfederāciju, Latvijas Pašvaldību savienību un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru par kopēju viedokli jautājumā par Satversmes 81. panta atcelšanu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Cik liela pārstāvība

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienībā (LBAS) ietilpst 20 dalīborganizāciju, apvienojot aptuveni 110 tūkstošu darba ņēmēju.
Lielākas ir Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība ar 36 000 biedriem, Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība ar 12 000 biedru, bet Latvijas Dzelzceļnieku un satiksmes nozares arodbiedrība apvieno vairāk nekā 16 000 biedru.
LBAS gada budžets ir ap 150 tūkstošiem latu, kas pārsvarā veidojas no biedru naudas. Lielākajā daļā arodbiedrību ir noteikts biedru naudas standarts, kas ir 1% no darba algas. Arodbiedrību savienības budžetu veido arī ienākumi, kas gūti no divu māju apsaimniekošanas. Trešais ienākumu avots ir līdzdalība ES struktūrfondu projektos.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?