Viens no Vienotības pārstāvjiem tagadējā valdībā ekonomikas ministrs Artis Kampars (JL) Dienai svētdien atzina, ka būtiska nozīme būs «premjera līderībai». Ja valdības vadītājs ir tās līderis, tad plaša koalīcija ļautu «straujāk virzīties uz priekšu šajā situācijā un būtu vērsta uz valdības darbību ilgtermiņā». A. Kampars uzsvēra, ka pašlaik partijās vēl notiek diskusija par koalīcijas veidošanu un tiek izvērtēti arī iespējamie riski. Viņaprāt, nav labi tās laikā nākt klajā ar publiskiem izteikumiem, jo «šantāžas elementi diskusijā nepalīdz».
PS nesteidz piekrist
Premjers Valdis Dombrovskis (JL) piedāvāja iesaistīties jaunajā koalīcijā ne tikai VL!- TB/LNNK, kas jau piedalās valdības deklarācijas sagatavošanā, bet arī Saskaņas centram. Nedēļas nogalē Latvijas Avīze rakstīja, ka tādā gadījumā vairākas PS deputātes, piemēram, Ina Druviete, Ilma Čepāne, Janīna Kursīte, varētu pamest Vienotību. Tiesa, vēlāk politiķes citos medijos vairs tik kategoriski neizteicās. Jaunajā Saeimā arī nebūs iespējama deputātu staigāšana no frakcijas uz frakciju - ja kāds deputāts izstātos no apvienības, tad viņš citā frakcijā iestāties vairs nevar. Intervijā laikrakstā Neatkarīgā I. Druviete sestdien teikusi, ka, redzot SC darbus un izteicienus, kas aizskarot latviešus, viņa nevarot iedomāties nevienu iemeslu, kāpēc Vienotībai būtu jāveido koalīcija ar SC. «Tam neredzu ne pamatojumu, ne objektīvu nepieciešamību, nedz arī vērtēju to kā soli, kas būtu vērsts uz integrācijas stiprināšanu,» teikusi I. Druviete. Kamēr SC ir līgums ar partiju Vienotā Krievija un kamēr SC frakcijā būs deputāti, kas neprot latviski, tikmēr, pēc viņas domām, šāda sadarbība būtu apgrūtinoša.
Līdzīgi pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Valdi Zatleru piektdien sacīja arī VL- TB/LNNK līderi, kuri šodien iesniegs V. Dombrovskim savus priekšlikumus, kas būs vērsti uz nacionālo interešu aizstāvību. Ja SC tiem piekristu, tad sarunas būtu iespējamas. SC vēlētājs, iespējams, balsoja par šo politisko spēku arī tāpēc, lai tas beidzot nonāktu pie varas. Taču, lai to izdarītu, sadarbībā ar labējām nacionāli konservatīvām partijām SC būtu jāpieņem ideoloģiska rakstura kompromisi.
Pirmdien V. Dombrovskis par dalību plašajā koalīcijā gaida atbildes no VL-TB/LNNK un Saskaņas centra, kurš jau ir piekritis sarunām. Par jauno situāciju pirmdien lems arī Zaļo un Zemnieku savienība, kā arī Vienotības dalīborganizācijas. PS valde ir plānojusi uzklausīt V. Dombrovska argumentus, kāpēc ir nepieciešams veidot tik plašu koalīciju, ja esošajai ir 63 balsis Saeimā. «Daļa argumentu, ar kuriem Valdis Dombrovskis mūs Vienotības valdē pārliecināja, nav iestājušies,» teica Ģ. V. Kristovskis, neatklājot, ko ar to domājis. Par sadarbības modeli ir jālemj ne tikai PS valdei, bet arī tās novadu domei, kuru plānots sasaukt sestdien - tajā bez valdes locekļiem ir 28 nodaļu pārstāvji un Saeimā ievēlētie deputāti.
Nav kontrolpaketes
PS kodolu veido bijušie Tēvzemei un brīvībai/LNNK un Jaunā laika biedri, kā arī Sarmītes Ēlertes vadītā Lietussargu grupa. Viena no tās Saeimā ievēlētajām deputātēm Rasma Kārkliņa Dienai izteica šaubas, vai tik plašā koalīcijā varēs operatīvi pieņemt lēmumus, «jo, līdzko viena grupa iebildīs, sāksies ilga debatēšana un Saeima nebūs darba spējīga no lēmumu pieņemšanas viedokļa». Tas var izrādīties grūti, jo partijām esot dažādi skatu punkti. Valdību veidojošajās apvienībās katrā ir vairākas partijas, kurām ir savas lēmējinstitūcijas.
V. Dombrovska piedāvātais sadarbības līgums nosaka - lēmumi tiek pieņemti ar to sadarbības partneru balsu vairākumu, kuriem Saeimā ir vismaz 51 balss. Tas nozīmētu, ka premjera pārstāvēto apvienību ar 33 balsīm var izslēgt no lēmumu pieņemšanas. Valdībā uz esošās koalīcijas bāzes Vienotībai ir līdera pozīcijas un vienīgās bažas, par ko neoficiāli tiek runāts, saistītas ar Aivara Lemberga pārstāvētās Zaļo un Zemnieku savienības varbūtējo vēlmi diktēt savus nosacījumus ekonomiska rakstura lēmumu pieņemšanā, ko var nojaust, redzot ZZS tīkošanu pēc saimnieciski svarīgu ministriju vadības. Taču, ja koalīcijā būs SC, tad pastāv risks, ka ZZS var sabloķēties ar SC, jo abiem politiskajiem spēkiem ir kopā nepieciešamā 51 balss. Tiesa, Vienotībai savukārt ar Saskaņas centru ir atsevišķi kopīgi atbalstītāji, kas varētu būt viens no iemesliem, kāpēc SC varētu ņemt valdībā.