Graudu kopējā raža Latvijā šogad varētu būt ap 1,62 miljoniem tonnu jeb par 23% mazāka nekā pagājušajā gadā, tas skaidrojams ar ziemas kviešu ražas samazinājumu par 36%. Graudu iepirkuma cenas patlaban ir par 24% zemākas nekā pērn, un to nosaka labās ražas pasaulē, turklāt cenām ir tendence samazināties, portālu Nozare.lv informējusi Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta direktore Rigonda Lerhe.
Kooperatīva Durbes grauds valdes priekšsēdētājs Sandris Bēča norādīja - lai gan kopumā Latvijā graudu raža, visticamāk, tiešām būs zemāka nekā iepriekšējā gadā, tā joprojām būs pieņemamā līmenī un arī cenu līmenis graudu ražotājiem ir pieņemams. «Pagājušā gada ražas apjomu un cenas nevar izmantot par atskaites punktu, jo tās bija neparasti augstas,» uzsver S. Bēča, vienlaikus gan piebilstot, ka kopējo graudaugu ražu pilnībā varēs novērtēt tikai tad, kad tā jau būs novākta, bet pagaidām graudaugu raža dažādos Latvijas reģionos ir atšķirīga. Piemēram, Dienvidkurzemē tā ir gandrīz tāda pati kā iepriekšējā gadā, bet Zemgalē - samazinājusies, skaidro lauksaimnieks. Graudu cenu līmeni graudu audzētāji «vēlētos mazliet augstāku», bet tomēr uzskata par pieņemamu. S. Bēča arī uzsver, ka graudu cenu kritums ir veicinājis arī minerālmēslojuma cenu samazināšanos, tādējādi kritīs arī ražošanas izmaksas.
Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Lopkopības kompetenču centra vadītāja Anita Siliņa norādīja, ka lopbarības graudu raža šogad ir pieņemama, savukārt lētākie graudi saimniecībām palīdzēs samazināt piena ražošanas pašizmaksu. Arī viņa uzsvēra, ka, par spīti straujajam kritumam, šī gada graudaugu raža joprojām ir vērtējama kā laba. Turklāt šogad graudu kvalitāte ir labāka, jo tajos ir augstāks proteīna saturs, un attiecīgi samazināsies vajadzība iepirkt papildus proteīnu saturošos barības līdzekļus, skaidro lopkopības eksperte. A. Siliņa vienlaikus atzina, ka grūti pateikt, vai graudu cenu kritums varētu ietekmēt pārtikas produktu gala cenas arī patērētājiem, jo lopkopju izmaksas ir tikai viens no produktu cenu ietekmējošajiem faktoriem. Tomēr līdz ar piena un gaļas ražotāju izmaksu kritumu ir mazāks spiediens uz gala produkcijas cenām, viņa norāda.
Piena pārstrādes grupas Food Union pārstāve Linda Ļisicina prognozē, ka lopbarības graudu cenu kritums, visticamāk, tuvākajā laikā neietekmēs piena iepirkuma cenas, jo tās nosaka situācija globālajā tirgū un piena iepircēju konkurence. Šī iemesla dēļ situācija piena produktu tirgū tuvākajos mēnešos strauji nemainīsies, viņa norāda un piebilst, ka graudu cenu samazinājums tomēr ir vērtējams pozitīvi, jo tas uzlabos piena lauksaimnieku situāciju.