Diena jau informēja, ka 2. februārī valdība pieņēma lēmumu pēc ASV atbildīgo dienestu lūguma izmitināt Latvijas teritorijā Uzbekistānas pilsoni, kurš pirms tam bijis aizturēts Afganistānā uz aizdomu pamata par terorismu. Taču piecu gadu laikā neizdevās iegūt pietiekamu pierādījumu bāzi, lai vīrieti paturētu ieslodzījumā. «Visticamāk, savervēts savas muļķības dēļ,» tāda bija februārī izskanējusī informācija. Arī iekšlietu ministre Linda Mūrniece (JL) apliecināja: «Ne valsts, ne mūsu cilvēku drošība nav apdraudēta.»
Ceturtdienas vakarā minētais Uzbekistānas pilsonis ieradās Latvijā. Viņam tiks piešķirts bezvalstnieka statuss, un noteiktu laiku viņš atradīsies drošības iestāžu uzraudzības lokā, lai arī viņa brīvība ierobežota netiks.
Atšķirībā no iepriekšējiem ieslodzīto atbrīvošanas gadījumiem šoreiz ASV nav atklājusi atbrīvotā vārdu. «Personas identitāte netiek atklāta pēc uzņēmējvalsts pieprasījuma, lai nodrošinātu viņa privāto neaizskaramību,» norāda Pentagons. L. Mūrniece neatklāj, kur bijušais ieslodzītais dzīvo, kurā pilsētā apmeties, nedz arī to, ar ko nodarbosies. Viņš apliecinājis, ka vēlas tikt izmitināts Latvijā, ievērot mūsu valstī noteikto kārtību un apgūt latviešu valodu.
Starptautiskās cilvēktiesību organizācijas Amnesty International pārstāve Šārona Kritofa intervijā portālam politika.lv norādījusi, ka no 800 un vairāk ieslodzītajiem ASV plāno izvirzīt apsūdzības un tiesāt tikai aptuveni 35 personas. Vairākums ir atbrīvoti un atgriezušies pie savām ģimenēm. Taču Gvantanamo joprojām atrodoties aptuveni 40 ieslodzīto, kuriem nav kur doties. Viņi nevar atgriezties savās valstīs, jo tādējādi varētu tikt pakļauti spīdzināšanas riskam vai atsevišķos gadījumos - pat nāvessodam. Viņi nāk no tādām valstīm kā Sīrija, Lībija, Uzbekistāna, Ķīna un Tunisija. Šis risks attiecas arī uz Latvijā izmitināto bijušo Gvantanamo ieslodzīto.
Patlaban Latvija neplāno uzņemt nevienu citu ieslodzīto no Gvantanamo. L. Mūrniece uzskata, ka «priekš mūsu valsts tas ir ļoti daudz». Viņa uzskata, ka ASV ir novērtējušas šo mūsu soli. Tas ir pietiekami daudz, lai pierādītu, ka esam uzticami partneri, un to varam atļauties, minēja ministre.
Bijušos Gvantanamo ieslodzītos uzņēmušas arī vairākas citas Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis.