Īslandes finanšu sistēma sabruka pērnā gada nogalē, kad kredītkrīzes laikā atklājās, ka salu valsts bankas aizdevušas vairāk naudas, nekā valstij vispār pieder. Trīs lielākās bankas kopā bija aizņēmušās vairāk nekā 60 miljardus ASV dolāru un bija spiestas pasludināt maksātnespēju. Lai izvairītos no bankrota, valdībai nācās lūgt Starptautiskā Valūtas fonda un kaimiņvalstu palīdzību.
Šo notikumu dēļ pamatīgi cieta Īslandes nacionālā valūta krona, kuras vērtība nokritās aptuveni uz pusi. Taču tas neveicināja ekonomisko izaugsmi.
«Iekšzemes pieprasījums Īslandē ir ļoti vājš, jo tur joprojām nav pilnvērtīgi darbojošās finanšu sistēmas,» raidsabiedrībai BBC recesijas ieilgšanas iemeslus izskaidroja SEB bankas analītiķis Pēters Sandgrēns, «tādēļ iespējams, ka iekšējā tirdzniecībā turpināsies grūti laiki.» Eksperts prognozē, ka ziemeļvalstī IK turpinās sarukt visu nākamo gadu.
Tikmēr Īslandes opozīcijas politiķi piekrituši vairs nebloķēt likuma pieņemšanu, kas atļautu izmaksāt ārvalstu klientiem viņu noguldīto naudu Īslandes bankās, ziņo aģentūra Bloomberg. Kamēr šāds lēmums nav pieņemts un salinieki nav vienojušies par atmaksas kārtību ar visvairāk klientus pārstāvošajām Lielbritānijas un Nīderlandes valdībām, starptautiskie aizdevēji iesaldējuši apsolītos naudas pārskaitījumus. Premjerministre Johanna Sigurdardotira solījusi nodot likumu izskatīšanai parlamentā nedēļas laikā.
Oktobra vidū Īslandes valdība vienojās aizņemties 3,87 miljardus ASV dolāru no Lielbritānijas un 1,78 miljardus dolāru no Nīderlandes, lai no šīs naudas atmaksātu noguldītājiem viņu depozītu. Protams, laika gaitā šī summa abiem aizdevējiem jāatdod. Gaidāmā parādu nastas uzkraušana nodokļu maksātājiem bija galvenais iemesls, kādēļ opozīcija vairākkārt prasīja mainīt likuma redakciju un ilgstoši draudēja neatbalstīt to. Taču Īslandei ļoti nepieciešama nauda un nākas piekāpties valdošo partiju un kaimiņvalstu spiedienam.
Tomēr opozicionāri joprojām vēlas saņemt no valdības atbildi, kā šis notikums ietekmēs valsts ekonomisko attīstību, kā arī solījuši pārbaudīt, vai tas atbilst konstitūcijai.